bazarnews

کد خبر: ۹۳۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۲
بررسی قیمت گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار نیز نشان می‌دهد که هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در محدوده ۱۲۵تا ۱۳۰هزار تومان است.

 قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در محدوده ۱۲۵تا ۱۳۰هزار تومان تثبیت شده، قیمت هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی به ۱۴۰تا ۱۵۵هزارتومان رسیده اما قیمت گوشت گوساله به‌دلیل محدودیت تخصیص ارز و کاهش واردات گوشت منجمد برزیلی و افت عرضه گاو و گوساله زنده پرواری به بازار سیر صعودی گرفته است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت سردست گوسفندی ۱۲۰تا ۱۳۰هزار، ماهیچه گوسفندی ۱۶۰تا ۱۷۰هزار، راسته گوسفندی ۱۲۷تا ۱۳۳هزار و چرخ کرده مخلوط گوسفندی و گوساله به ۸۰تا ۹۰هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلوگرم گوشت ران گوساله در بازارخرده فروشی نیز از ۱۳۰تا ۱۴۵هزار تومان بنابر کیفیت گوشت(پاک شده و میزان چربی) و سردست گوساله از ۱۲۰تا ۱۳۰هزار، ماهیچه گوساله ۱۲۵تا ۱۳۵هزار و راسته گوساله ۱۴۵تا ۱۵۵هزار تومان است.

بررسی قیمت گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار نیز نشان می‌دهد هرکیلو گرم گوشت ران گوساله به نرخ ۱۲۹تا ۱۳۰هزار، سردست گوساله ۱۲۷هزار و ۵۰۰و مخلوط گوساله ۱۱۸هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود. همچنین در این مراکز عرضه مستقیم، هر کیلوگرم گوشت ران تازه گوسفندی۱۳۹هزارو۷۰۰، سردست تازه گوسفندی ۱۱۹هزارو۵۰۰تومان، کف دست گوسفندی۱۳۸هزارو۵۰۰و شقه گوسفندی ۱۱۷هزار تومان فروخته می‌شود که این نرخ بنابر کیفیت گوشت و محل واقع شدن میادین تا حدودی متغیر است.همزمان رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی از کاهش ١٠ هزار تومانی قیمت این نوع گوشت نسبت به فروردین‌ماه امسال خبر داده و با ابراز نگرانی نسبت به کشتار دام‌های مولد، گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت شیشک با کیفیت ١٢۵ تا ١٢٨ هزار تومان و قیمت گوشت بره ماده با وزن‌های سبک‌تر ۵ تا ۶ هزار تومان از این نرخ کمتر است.

علی‌اصغر ملکی، با اشاره به شرایط خشکسالی و نامناسب بودن وضع مراتع افزود: به‌دلیل کمبود و گرانی علوفه، دامداران ناچار به فروش دام‌های خود در وزن‌های پایین هستند بنابراین عرضه دام زیاد شده و قیمت گوشت گوسفندی روند نزولی داشته اما این شرایط برای دامداران کشور به‌شدت نگران‌کننده است.

او افزود: اینکه دامداران هم‌اکنون در زیان شدید بوده و ناچار به عرضه دام‌های مولد یا کم‌وزن خود زودتر از موعد به بازار هستند، ممکن است تا ۴‌ماه آینده کشور را با مشکل کمبود دام و گوشت مواجه کند. ملکی با بیان اینکه اکنون در برخی مناطق کشور، به‌دلیل شرایط ایجاد شده دام‌های مولد نیز کشتار می‌شوند، گفت: این اقدام بسیار خطرناک و نگران کننده‌ای است که می‌تواند ذخایر ژنتیک دامی کشور را با مشکل جدی مواجه کند.

این درحالی است که احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران نیز با بیان اینکه کاهش شدید میزان برداشت علوفه در سطح هکتار مراتع موجب رشد تقاضای برخی اقلام علوفه مانند یونجه و افزایش ۱۰۰درصدی قیمت آن در بازار شده است، گفت: قیمت هر کیلوگرم یونجه خشک از ۲هزار و ۵۰۰تومان در سال گذشته به بیش از ۶هزار تومان افزایش یافته و علاوه بر آن قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای جهانی نیز به‌دلیل خشکسالی افزایش چشمگیری داشته به‌نحوی که نرخ هر تن ذرت از ۲۲۰یورو به ۲۸۰یورو افزایش یافته و این امر موجب رشد هزینه و قیمت تمام‌شده شیر و گوشت در بازار داخلی شده است.

احمد مقدسی، با اشاره به اینکه دامداران از ابتدای امسال با رشد هزینه تمام‌شده تولید و تثبیت و کاهش قیمت گوشت و شیر مواجه هستند، افزود: تأخیر در اصلاح نرخ خرید شیر خام و گوشت قرمز موجب سرازیر شدن دام‌ سنگین (گاوهای مولد و شیر ده) به کشتارگاه‌ها می‌شود اما متأسفانه مسئولان همچنان امروز و فردا می‌کنند و با تداوم این شرایط دامدار چاره‌ای جز کشتار دام سنگین مولد ندارد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: