bazarnews

کد خبر: ۹۳۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
واکسن‌های تولید داخل که قرار بود در پایان بهار پاسخگوی واکسیناسیون عمومی باشند از پایان فاز سوم کارآزمایی بالینی احتمالا تا دو ماه آینده عرضه خواهند شد.

 سهم ایران از آمار واکسیناسیون جهانی کرونا همانقدر کم است که عدم‌توفیق در واردات واکسن. سیاست‌های وزارت بهداشت در مذاکره با تولیدکنندگان جهانی واکسن و عدم‌حضور در کارآزمایی‌های بالینی واکسن‌هایی که این روزها قطره‌چکانی وارد کشور می‌شود، زمان طلایی واردات واکسن را از ایران گرفت. بر این اساس، امیدواری‌ به واکسن‌های ایرانی بود که تولیداتشان اگرچه دیر آغاز شد، اما قرار بود در پایان بهار جوابگوی واکسیناسیون عمومی باشند که هنوز نبوده‌اند.

حالا در کمتر از 3هفته تا پایان خرداد واکسن‌های ایرانی هنوز به ایستگاه آخر کارآزمایی بالینی فاز 3نرسیده‌اند و رونمایی عمومی‌شان به نیمه‌های تابستان وعده داده می‌شود تا از تولید یک‌میلیون دوز ماهانه پس از دریافت مجوزها به‌گفته شرکت‌های تولید‌کننده به چند میلیون دوز تا پایان شهریور برسند؛ تولیدی که البته به تأکید همین شرکت‌های واکسن‌ساز هنوز هیچ پیش‌خریدی برایشان صورت نگرفته است. در این بین، البته انتقادهای بسیاری به سیاست‌های وزارت بهداشت هم از سوی شرکت‌های تولید‌کننده واکسن وارد می‌شود و هم از سوی شرکت‌های بخش خصوصی که می‌خواهند واکسن وارد کنند؛ هر دو سوی ماجرا معتقدند بوروکراسی‌های پیچیده وزارت بهداشت چه در تأیید واکسن‌های داخلی و چه در ارائه مجوزهای واردات به بخش خصوصی باعث شده تا روند تولید داخلی واکسن و واردات آن با کندی زیاد رو‌به‌رو شود.

علاوه بر این، بخشی از شرکت‌های تولیدکننده واکسن ایرانی کرونا هم نقدهایی به شکل‌گیری رقابت‌های ناسالم درباره واکسن‌های تولید داخل دارند و معتقدند وزارت بهداشت و مسئولان نگاه برابری به تمام شرکت‌های تولیدکننده واکسن ایرانی کرونا نداشته و در ماه‌های گذشته تفاوت‌هایی بین شرکت‌ها قائل می‌شوند که باعث شده روند تولید برخی از شرکت‌ها و تأیید فازهای بالینی واکسن آنها، سریع‌تر پیش برود.

همشهری/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: