bazarnews

کد خبر: ۹۳۶۸۵
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲
 باز هم تعطیلات چند روزه در هفته آینده پیش رو است و همین امر خود باعث افزایش ترددها در بین جاده‌های کشور می‌شود که البته این بار رئیس جمهور از چند روز پیش محدودیت‌های تردد بین استانی برای همه شهرهای کشورها را از فردا چهارشنبه ۱۲ خرداد در نظر گرفته است.

 اکنون تمامی سفرهای جاده‌ای در بخش حمل ونقل عمومی با رعایت کامل دستور العمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام می‌شود وهیچ گونه محدودیتی در این نوع سفرها وجود ندارد. ممنوعیت ترددها برای سفرهای استانی مربوط به تردد خودروهای شخصی است.

 باز هم تعطیلات چند روزه در هفته آینده پیش رو است و همین امر خود باعث افزایش ترددها در بین جاده‌های کشور می‌شود که البته این بار رئیس جمهور از چند روز پیش محدودیت‌های تردد بین استانی برای همه شهرهای کشورها را از فردا چهارشنبه ۱۲ خرداد در نظر گرفته است.

براساس این گزارش همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا از ماه گذشته و تشدید محدودیت‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، میزان تردد با خودروهای شخصی در بسیاری از جاده‌های کشور به ویژه شهرهای شمالی کاهش یافته است.

با توجه به عبور از پیک چهارم کرونا از روزهای گذشته و کاهش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی و همچنین با توجه به تعطیلات هفته آینده به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه، ستاد ملی مقابله با کرونا تمهیدات و محدودیت‌هایی را در نظر گرفته  شده است که البته  تجربه محدودیت و ممنوعیت در هفته‌های گذشته نشان داد که مردم توجه چندانی نداشته و شاهد ترافیک‌های طولانی در این مسیر هم بودیم.

 در همین زمینه بر اساس پیشنهاد ارائه شده از سوی کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا، تمدید محدودیت‌های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز برای عبور کامل از پیک چهارم ضروری به نظر می‌رسد که این پیشنهاد به تصویب رسید.

گفتنی است در بند یک مصوبات آخرین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که شنبه ۸ خرداد ماه برگزار شد مقرر شده با توجه به شرایط شکننده کشور بعد از گذر از پیک چهارم و افزایش شاخص بستری در برخی از استان‌های جنوبی و همچنین پیش بینی رشد مسافرت در روزهای تعطیل نیمه خرداد ماه، به منظور پیشگیری و جلوگیری از بازگشت شرایط صعودی بیماری و مدیریت موضوع با در نظر گرفتن فاصله زمانی کمتر از دو هفته به انتخابات آتی، موضوع بررسی و مقرر شد که سفر بین استانی از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه ۱۲ خرداد تا ساعت ۱۲ ظهر روز دوشنبه ۱۷ خرداد ماه ممنوع باشد که البته تمامی این محدودیت‌ها بدون توجه به رنگ بندی‌ها صورت گرفته است.

همچنین برابر طرح هوشمند مدیریت محدودیت‌ها برای ورود خودروهای غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی جریمه‌ها اعمال می‌شود و برای شهرهای زرد، فقط در طول این بازه زمانی نیز جریمه ۵۰۰ هزارتومانی برای یک بار اعمال خواهد شد.

نیروی انتظامی و سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای و همچنین پلیس راهور هم موظف هستند نسبت به اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای تحقق این مصوبه اقدامات ضروری را انجام دهند.

در همین رابطه یک مقام مسئول در وزارت راه وشهرسازی اعلام کرد که این محدودیت‌ها شامل سفرهای شخصی است و در تمام محدودیت‌ها منظور ستاد ملی مقابله با کرونا سفر با خودروی شخصی است.

 سفرهای هوایی لغو نشده‌اند

یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشور هم اعلام کرد تاکنون هیچ ابلاغی مبنی بر لغو سفرهای هوایی نشده است، گفت: سازمان هواپیمایی کشور آمادگی کامل در رابطه با انجام دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا را دارد و در صورت اعلام لغو سفرهای هوایی آن را انجام خواهیم داد.

سفرهای زمینی هم پابرجا اما با دستورالعمل‌های بهداشتی

همچنین روابط عمومی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای در این باره اعلام کرد: دستور رئیس جمهور در رابطه با محدودیت‌های سراسری سفر در تعطیلات پیش رو شامل سفر با خودروهای شخصی است، گفت: سازمان راهداری و بخش حمل ونقل جاده‌ای آمادگی برای اجرای دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا را دارد.

سازمان راهداری اظهار کرد: در صورت ابلاغ دستور ستاد ملی مقابله با کرونا برای لغو سفرهای جاده‌ای فرصت یک هفته‌ای برای برنامه ریزی و لغو سفرهای عمومی داریم.

او افزود: در حال حاضر تمامی سفرهای جاده‌ای در بخش حمل ونقل عمومی با رعایت کامل دستور العمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام می‌شود.

همچنین شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران هم در این بار اعلام می‌کند که ممنوعیت ترددها برای سفرهای استانی مربوط به تردد خودروهای شخصی است و تاکنون هیچ برنامه‌ای برای لغو  یا کنترل سفر از طریق بخش حمل ونقل ریلی به ما ارائه نشده است.

براساس این گزارش با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر لغو سفرها از فردا، اما گزارش‌ها و مشاهدات میدانی حاکی از آن است که مسافران توجه چندانی به این ممنوعیت‌ها نمی‌کنند به طوری که در تعطیلات هفته‌های گذشته میزان سفر مردم به شهرهای شمالی افزایش یافته بود و شاهد ترافیک‌های سنگین در برخی از محورها بودیم.

البته این محدودیت‌ها هم باعث استقبال مردم از بخش حمل ونقل عمومی در این ایام می‌شود بنابراین باید در این زمینه مسئولان این حوزه تدابیر لازم را در نظر بگیرند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: