bazarnews

کد خبر: ۹۳۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
وزیر نفت در مجلس مطرح کرد؛
وزیر نفت با بیان اینکه صادرات گاز در دولت تدبیر و امید دو برابر شده است و اگر بخواهیم صادرات گاز اضافی داشته باشیم هیچ راهی جز بهینه‌سازی مصرف نداریم، تأکید کرد: برای نگهداشت تولید پارس جنوبی و دیگر میدان‌های گازی به حدود ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

به گزارش بازارنیوز به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (سه‌شنبه، ۱۸ خردادماه) برای پاسخ به پرسش علیرضا ورناصری قندعلی، نماینده مسجدسلیمان و لالی و هفتگل و اندیکا درباره جمع‌آوری گازهای مشعل و جلال محمودزاده، نماینده مهاباد درباره گازرسانی و کمبود گاز مایع در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شد.

وی در پاسخ به نماینده مسجدسلیمان و لالی و هفتگل و اندیکا درباره جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل توضیح داد: گازهای مشعل یا همان گازهایی که به مشعل می‌رود موضوعی است که بیش از ۶۰ سال مطرح بوده و اجرای آن مسئله‌ای پیچیده، دشوار و پرهزینه‌ است. مجلس شورای اسلامی نیز به این مسئله توجه داشته و آخرین بار در ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه، دولت را موظف کرد تا گازهای مشعل به قیمت عادلانه واگذار شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه ما در اجرای این قانون یک مزایده برگزار کردیم و قیمت هر مترمکعب گاز برای پایه مزایده را  نیم سنت تا دو سنت تعیین کردیم که تقریباً رایگان بود، اما تعداد مراجعه‌کنندگان اندک بود، افزود: بر این اساس قراردادهایی به مقدار نیم میلیون مترمکعب برای ایستگاه جمع‌آوری گازهای مشعل میدان پارسی و مارون ۳ امضا و راه‌اندازی شد و تأسیسات جمع‌آوری چند مورد دیگر نیز به ظرفیت ۱.۷ میلیون مترمکعب انجام شد، اما مقادیر بسیار کم بود.

زنگنه در تببین بیشتر این موضوع توضیح داد: برای جمع‌آوری گازهای مشعل باید واحدهایی به نام ان‌جی‌ال یا  پالایشگاه گازی احداث شود، در این واحدها گازهای جمع آوری‌شده از چاه‌های مختلف، شیرین‌سازی و تفکیک و هرکدام برای هدفی مصرف می‌شوند، این موضوع به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید به بخش خصوصی اجازه داده شد واحدهای ان‌جی‌ال بسازند، تصریح کرد: با اقدام‌های انجام‌شده نه‌تنها تمام گازهای مشعل خوزستان، بلکه گازهای مشعل فلات قاره و نفت مرکزی تعیین تکلیف شدند و طرح‌ها به ترتیب در حال اجراست. ان‌شاء‌الله جمع‌آوری این گازها تا آخر سال ۱۴۰۱ بیش از ۹۰ درصد محقق می‌شود.

گام بلند دولت در جمع‌آوری گازهای مشعل

وزیر نفت با بیان اینکه جمع‌آوری گازهای مشعل مسجدسلیمان به پتروپالایشگاه بختیاری واگذار شده است تا بهره آن به مردم منطقه برسد، ادامه داد: از مهم‌ترین اقدام‌هایی که در زمینه گازهای مشعل انجام دادیم احداث پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در بهبهان با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری بود که ۵۶ میلیون مترمکعب ورودی آن است و ۳.۴ میلیون تن خوراک برای پتروشیمی‌ها تأمین می‌کند، این پروژه پارسال گشایش یافت.

زنگنه از طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل در شرق کارون به‌عنوان دیگر طرح نام برد و با بیان اینکه گازهای این پروژه به پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس و پالایشگاه گاز مارون می‌رود، تصریح کرد: این طرح که قراردادش در سال  ۹۷ امضا شد، در حال اجراست. به‌دنبال اجرای این طرح با سرمایه‌گذاری نزدیک ۲ میلیارد دلار  ۱۷.۵ میلیون مترمکعب گاز در شرق کارون جمع‌آوری می‌شود و دیگر هیچ گازی نخواهیم داشت که بسوزد، جز مسجدسلیمان که توضیحات آن ارائه شد.

وی ادامه داد: همچنین ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ در غرب کارون نیز در حال اجراست که سرمایه مورد نیاز برای تأسیس آن ۱.۴ میلیارد دلار است. فاز نخست آن امسال به بهره‌برداری می‌رسد و ۱.۸ میلیون تن خوراک واحدهای پتروشیمی بندرامام را تأمین و ۹.۶ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری تزریق می‌کند.

وزیر نفت تصریح کرد: ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ در منطقه دهلران دیگر طرح جمع‌آوری گازهای مشعل و رقم سرمایه‌گذاری آن ۸۹۰ میلیون دلار است که از سوی صندوق بازنشستگی صنعت نفت تأمین می‌شود و درصد پیشرفت آن ۵۰ درصد است، این طرح  سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رسد. در پایین‌دست این طرح نیز یک مجتمع پتروشیمی با ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در حال احداث است.

زنگنه از جمع‌آوری گازهای مشعل در منطقه پارس جنوبی، ان‌جی‌ال خارک و جمع‌آوری گازهای منطقه خارک به‌عنوان دیگر طرح‌ها نام برد و گفت: پالایشگاه هنگام هم که گازهای منطقه قشم را جمع‌آوری می‌کند اجرا شده و در حال بهره برداری است.

وی تأکید کرد: دولت در موضوع جمع‌آوری گازهای مشعل گام بزرگی برداشته و کار بزرگی انجام شده است، همه قراردادهای جمع‌آوری گازهای مشعل تعیین تکلیف شده و در حال اجرا و فعال است و ان‌شاء‌الله حداکثر تا سال ۱۴۰۱ تکمیل می‌شود.

پایان پیام//

برچسب ها: وزیر نفت ، صادرات گاز ، گاز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: