bazarnews

کد خبر: ۹۴۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
پیش بینی قیمت دلار در دولت آیت الله رئیسی به یکی از نخستین سوالات مردم و فعالان اقتصادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در ماه‌های باقی مانده از دولت حسن روحانی و در دولت آینده آیت الله رئیسی به یکی از نخستین سوالات مردم و فعالان اقتصادی تبدیل شده است، زیرا به طور مستقیم و غیرمستقیم بر تمام متغیر‌های واقعی و سفته بازانه اقتصادی کشور تاثیر دارد.

دولت روحانی با اصل دانستن مذاکرات و لزوم اعمال فشار بر داخل برای قبولاندن شروط غیرمنطقی طرف غربی، دست به قمار بزرگی بر سر دلار و سایر بازار‌ها به عنوان ابزار‌های چانه زنی زد که با طمع و زیاده خواهی آمریکایی‌ها به بازنده بزرگ و همه جانبه ۱۴۰۰ تبدیل شد که آثار آن تا سال‌ها بر جامعه و سیاست ایران باقی خواهد ماند. تابوی مذاکره و "بستن" با آمریکا که ماهیتی سورئال در اذهان طبقه روشنفکر ایرانی پیدا کرده بود به یک شکست تمام عیار تبدیل شد و نتیجه اینکه؛ "واقع گرایی" از این خاکستر بر خاسته و آثار متفاوتی بر جای می‌گذارد.
پیش بینی قیمت دلار در دولت آیت الله رئیسی

نرخ تعادلی دلار با توجه به انبوه دلار‌های پشت مرز مانده پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان است که البته بهترین نرخ ممکن نیست، اما اثر سیاست‌های عامدانه بانک مرکزی و دولت حسن روحانی است. اعمال سیاست عجیب ممنوع کردن ورود ارز (با تاکید بر دلار) به داخل، عدم بازگشت برنامه ریزی شده ارز‌های صادراتی که در کسری حساب سرمایه خود را نشان داده است، سنگ اندازی بر سر راه صادرات، آزاد گذاشتن بازی رمزارز‌ها برای خارج ساختن ارز از کشور، جلوگیری نکردن از خروج ارز از کشور برای خرید میلیارد‌ها دلاری ملک در ترکیه و بدتر از همه چاپ ۳ شیفته پول در بانک مرکزی باعث شده است تا نرخ دلار ناگزیر از سقوط سریع و شدید پس از صعود بی منطق تابستان سال ۱۳۹۹ باشد.

دولت حسن روحانی در ماه‌های پایانی و پس از باختن انتخابات ناگزیر از کاهش شدید نرخ دلار برای ویترین آرایی است و دولت آیت الله رئیسی هم نمی‌تواند (شاید هم نمی‌خواهد) به افزایش نرخ ارز برای کمک به تولید در کشور اقدام کند و به این دو دلیل شاهد رقم خوردن سال ۱۴۰۰ به عنوان سال آرامش در بازار‌ها خواهیم بود. زمان سنج کاهش قیمت دلار از فردا برای دولت دوازدهم آغاز به کار می‌کند.

تزریق سنگین اسکناس یورو به بازار ارز یکی از اخبار مغفول مانده هفته گذشته بود که نشان دهنده واقعی بودن انباشت ارز پشت مرز‌های کشور به دلیل ملاحظات سیاسی است و در هفته بعد این ملاحظات به کناری رفته و دلیل برای عرض اندام نخواهند داشت.

مدیران خصولتی هم دیگر دلیلی برای ادامه بازی ارزی خود ندارند. آن‌ها با امید به داشتن جایگاه در دولت بعدی و هم به دلیل کنار رفتن ملاحظات دولت کنونی تزریق ارز به بازار را آغاز می‌کنند.

دکمه زمانسنج کاهش قیمت دلار از فردا زده می‌شود.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: