bazarnews

کد خبر: ۹۴۰۶۰
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸
امام جمعه موقت ورامین گفت: کارخانه قند ورامین پس از سال‌ها تعطیلی تا پایان این هفته افتتاح می‌شود.
حجت الاسلام محمودی امام جمعه موقت شهرستان ورامین خبر از بازگشایی کارخانه قند ورامین پس از سال‌ها تعطیلی تا پایان این هفته داد و از کارکنان دستگاه قضایی به دلیل رفع مشکلات این واحد تولیدی تقدیر کرد.

وی همچنین با تقدیر از تلاش‌های ارزشمند مسئولان قضایی استان و شهرستان و سایر مسئولان، این نوید را آغاز راه جدیدی دانست که با سکانداری حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در مسند اجرایی کشور ادامه می‌یابد.

تصفیه خانه قند ورامین، یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های کشور است که طراحی آن در سال ۱۳۱۲ توسط نیکلای مارکف، معمار روسی انجام شد و با تجهیز آن توسط مهندسان چکسلواکی و تکمیل ساختمان در سال ۱۳۱۳، تولید قند در آن آغاز شد. اهمیت معماری ساختمان قدیمی این کارخانه موجب شد که نام آن در هفتم مهر ۱۳۸۱ با شماره ۶۱۴۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود.
کارخانه قند ورامین تا پایان هفته راه اندازی می‌شود
این کارخانه نقش مهمی در بسیاری از تحولات این بخش از استان تهران داشته و هم اکنون نیز پس از ۸۶ سال، بخش مهمی از شهرستان را به نام کارخانه قند می‌شناسند و اغلب ساکنان قدیمی ورامین دست کم یک تابستان را در این تصفیه‌خانه کار کرده‌اند.

کارخانه قند ورامین علاوه بر ایجاد شغل و رشد و رنق اقتصادی منطقه، با دارا بودن یک زمین چمن طبیعی، یک سالن ورزش زورخانه‌ای و دو سالن ورزش کشتی و تکواندو، نقش مهمی در رشد ورزش ورامین داشت و بسیاری از ورزشکاران به نام ورامینی سابقه فعالیت در آن را دارند.

همه چیز در کارخانه قند ورامین به خوبی پیش می‌رفت تا این که در سال ۱۳۸۵، این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شد.

هر چند که اسناد و مبلغ واگذاری این کارخانه هیچ گاه به دست رسانه‌ها نرسید و کمتر مسوولی در ورامین از چگونگی این واگذاری اطلاع دارد، ولی پس از این واگذاری بود که دوران افول کارخانه قند ورامین آغاز شد و تعطیلی گاه و بیگاه، تعدیل نیرو و کاهش یک شیفت کاری باعث شد تا رفته رفته زمینه تعطیلی آن فراهم شود.

این کارخانه طی سال‌های ۸۶ تا ۹۵ بار‌ها تعطیل و مجددا راه‌اندازی شد و هیچ گاه به طور مداوم با ظرفیت کامل، فعالیت خود را ادامه نداد و مسوولان کارخانه قند، کمبود شکر خام به عنوان ماده اولیه را دلیل این تعطیلی مداوم اعلام می‌کردند.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: