bazarnews

کد خبر: ۹۴۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مجازات قاچاق انسان و اعضاء اگر جنبه افساد فی الارض داشته باشد، حکم آن اعدام است؛ در غیر اینصورت، بنابر میزان جرائم، مجازات درجه ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ در نظرگرفته شده است.
اعدام در انتظار قاچاقچیان انسان/ قاچاق‌بر‌ها افغان‌ها را از ایران به ترکیه می‌برند
گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون جلسه کمیسیون قضایی درباره معضل قاچاق انسان و بررسی لایحه مربوط به این موضوع، اظهار کرد: همانطور که مستحضرید، کشور ایران دارای همسایگانی است که در برخی از آن‌ها جنگ و برخی فقر حاکم است؛ لذا به عناوین مختلف اتباع این کشور‌ها نمی‌توانند در زادگاهشان سکونت داشته باشند و سعی می‌کنند که به کشور ما که دارای ثبات امنیتی است و کارآفرینی در آن نسبت به کشور‌های جنگ‌زده و فقیر اطراف بیشتر است، وارد شوند.

وی افزود: این افراد در کشور ما ارزان کار می‌کنند و در بین کارفرما‌ها هم خواهان بیشتری نسبت به کارگر ایرانی دارند؛ لذا قاچاق‌بر‌ها، اینها که بیشتر اتباع افغانستان هستند را به داخل ایران قاچاق می‌کنند. برخی از این افرادی که به داخل ایران می‌آیند، از طریق کشور ما به صورت قاچاقی وارد ترکیه شده و از آنجا هم به کشور‌های اروپایی و استرالیا و نیوزلند و سایر نقاط دنیا قاچاق می‌شوند.

نوروزی اضافه کرد: بعضاً مشاهده شده که برخی قاچاقچیان، اعضای بدن انسان‌ها را به کشور‌های دیگر برده و با قیمت‌های گزاف می‌فروشند و درآمد هنگفتی برای خود کسب می‌کنند. از آنجا که فروش اعضای بدن در شرع مقدس اسلام ممنوع است و مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد می‌کند و همچنین از طرفی هم امنیت کشور اقتضا می‌کند، هرکس که می‌خواهد وارد کشور شود، باید با گذرنامه و روادید وارد شود، این لایحه در کمیسیون مورد بحث واقع و جرائم بسیار خاصی هم برای آن درنظر گرفته شد.

عضو کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد: مجازات اگر جنبه افساد فی الارض داشته باشد، حکم آن اعدام است؛ در غیر اینصورت، بنابر میزان جرائم، مجازات درجه ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ در نظرگرفته شده است که کلیات این لایحه در کمیسیون رای آورده و کمیته تشکیل شده در این هفته، جزئیات آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. متخصصین و کارشناسان را به کمیسیون دعوت خواهیم کرد و بعد از این که در کمیته به نتیجه نهایی رسیدیم، جزئیات به کمیسیون آمده و روی بند بند و تبصره‌های آن کار خواهد شد و پس از گذشت همه مراحل تصویب و تایید قانون، به مراکز اجرایی ابلاغ خواهد شد.

وی درباره میزان این جرائم در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر روی آمار این تخلفات کار نکردیم، ولی به نظر ما حتی اگر یک مورد هم اتفاق بیفتد، باید برای آن قانون‌گذاری کنیم. این معضل در جامعه وجود دارد و قاچاقچیان زیادی هستند که افراد را به داخل ایران قاچاق می‌کنند و قاچاقچیانی هستند که افرادی را از داخل به کشور‌های خارجی قاچاق می‌کنند.

پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: