bazarnews

کد خبر: ۹۴۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
بازارنیوز گزارش می دهد؛
عملکرد بازار متشکل معاملات ارز ایران از ۱۲ تا ۱۶ تیرماه، نشان از رشد 33 درصدی حجم معاملات دلار نسبت به ابتدای هفته گذشته دارد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز- یحیی لطفی‌نیا؛ عملکرد بازار متشکل معاملات ارز ایران برای هفته سوم تیر ماه یعنی 12 تیرماه تا 16 تیر ماه 1400 در دو نمودار مجزا برای دلار و یورو به تصویر کشیده شده است. قابل ذکر است؛ بر اساس تصمیم­ات اتخاذ شده برای مدیریت مصرف برق، بازار متشکل معاملات ارز ایران به مانند سایر نهادهای مالی تا پایان مردادماه 1400 در روز پنج شنبه تعطیل است. بنابراین عملکردی برای این روز گزارش نمی‌شود.

دلار

قیمت برای دلار در بازار متشکل معاملات ارز ایران در انتهای هفته سوم تیرماه (چهارشنبه) نسبت به ابتدای هفته (شنبه) برخلاف هفته گذشته کاهشی بوده است به گونه‌ای که بازده منفی 1.8 درصد را به ثبت رسانده است.

همزمان با روند کاهشی قیمت در این هفته نسبت به هفته گذشته، شاهد این موضوع هستیم که در روزهای ابتدایی نسبت به روزهای پایانی هفته روند معکوسی نسبت به هفته گذشته داشته است. به گونه­‌ای که در روزهای ابتدایی هفته نرخ های بالاتری نسبت به روزهای متناظر هفته گذشته ثبت شده است.

این در حالی است که در روزهای پایانی عکس این موضوع رخ داده است. با این حال در مجموع میانگین قیمت روزانه ثبت شده برابر با 24549.2 تومان است که نسبت به هفته گذشته (24300 تومان) افزایش 249.2 تومانی داشته است.

حجم معاملات در این هفته برخلاف هفته گذشته در روز پایانی هفته نسبت به روز ابتدایی هفته افزایش 33 درصدی به ثبت رسانده است این در حالی است که میانگین روزانه حجم معاملات در این هفته نسب به هفته گذشته کاهشی بوده است به گونه‌­ای که به طور متوسط 4.4 میلیون دلار معامله شده است. این در حالی است که میانگین روزانه معاملات در هفته گذشته در حدود 4.9 میلیون دلار بود. بنابراین میانگین معامله روزانه دلار در بازار متشکل معاملات ارز ایران در حدود 500 هزار دلار نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

یورو

قیمت برای یورو در بازار متشکل معاملات ارز ایران به مانند قیمت دلار در این هفته کاهشی بوده است به گونه‌­ای که در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته بازده منفی 0.14 درصد را به ثبت رسانده است. در تمامی روزهای هفته (جزء روز چهارشنبه آن هم با اختلاف ناچیز 38 تومانی) نسبت به روزهای متناظر هفته گذشته نرخ بالاتری برای معاملات یورو ثبت شده است.

همین موضوع منجر به ثبت میانگین قیمت (29408.6 تومان) بالاتر نسبت به هفته گذشته (28837.5 تومان) شده است. حجم معاملات یورو در بازار متشکل معاملات ارز ایران نسبت به هفته گذشته کاهش چشم گیری داشته؛ به طوری که میانگین حجم معاملات 148.2 هزار یورو را به ثبت رسانده است که نسبت به هفته گذشته (825 هزار یورو) کاهشی 676.8 هزار یورویی را نشان می‌دهد. علاوه بر این حجم معاملات یورو در بازار متشکل معاملات ارز ایران در انتهای هفته نسبت به ابتدای هفته کاهش 36 درصدی را به ثبت رسانده است. 

عملکرد بازار متشکل ارزی در هفته گذشته (۱۲ تا ۱۶ تیر) +نمودار

عملکرد بازار متشکل معاملات ارز ایران 12 تیرماه الی 16 تیرماه 1400

منبع: بازار متشکل معاملات ارز ایران

 

توضیحات: نمودار با توجه به نوع ارز معامله شده در بازار متشکل معاملات ارز ایران از دو بخش دلار و یورو تشکیل شده است. نمودار بالا وضعیت معاملات و قیمت دلار را به تفکیک روز برای این هفته در مقایسه با هفته گذشته را نشان می‌­دهد که روند قیمت کاهشی بوده و بازده منفی 1.8 درصدی را به ثبت رسانده است.

حجم معاملات نیز با وجود نوسان، رشد مثبت 33 درصدی نسبت به ابتدای هفته داشته است. نمودار پایین، وضعیت قیمت و معاملات مربوط به یورو را نشان می­دهد که در مجموع بازده منفی 0.14 درصدی را به ثبت رسانده است. حجم معاملات روند نزولی داشته و در پایان با کاهشی 36.07 درصدی نسبت به ابتدای هفته به کار خود پایان داده است.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: