bazarnews

کد خبر: ۹۴۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
مهم ترین رویدادهای اقتصادی ۱۹ تیر ماه؛
در ۱۹ تیر 1301روزنامه تایمز چاپ لندن فاش کرد دولت انگلیس برای تثبیت قرارداد 1919 مبلغ 130 هزار پوند به دولت وثوق الدوله رشوه داده است.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز - مسعود قالیباف ؛ ازخوانی اتفاقات تاریخی ۱۹ تیر ماه، در سالهای گذشته، خالی از لطف نیست.

 

19 تیر 1379

طرح جامع ایجاد آشوب در ایران از طرف موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن تقدیم وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی آمریکا شد. پاتریک کلاوسون رئیس اداره تحقیقاتی موسسه مذکور در مقدمه این طرح تاکید کرد ایجاد و تشدید آشوب در ایران به سود آمریکا است.

 

19 تیر 1375

دولتهای کانادا، فرانسه و ایتالیا در یک موضعگیری صریح، با سیاستهای ضدایرانی واشنگتن مخالفت کردند.

 

19 تیر 1373

در یک سند محرمانه سازمان مجاهدین خلق که در یکی از خانه های تیمی این سازمان در غرب کشور کشف شد، ایجاد اختلافات قومی در داخل کشور، تماس فعال با شخصیتهای اروپایی و آمریکایی، نزدیک شدن به کانونهای پرنفوذ داخل کشور اساس استراتژی سازمان مجاهدین خلق در مرحله جدید قرار گرفته است.

 

19 تیر 1371

وزارت امور خارجه آمریکا درخواست 219 نماینده مجلس آمریکا که دو روز پیش طی نامه ای از دولت بوش خواستار حمایت از سازمان مجاهدین خلق شده بودند را رد کرد و اعلام کرد سابقه این گروه در حمایت از تروریسم را نباید فراموش کرد.

 

19 تیر 1367

ادوارد شوارد نادزه وزیر امور خارجه شوروی در دیدار با سفیر آمریکا در مسکو تصریح کرد ساقط کردن عمدی هواپیمای مسافری ایران بیانگر سیاست زورگویانه آمریکا در خلیج فارس است.

 

19 تیر 1367

دریادار «کندال موران ویل» فرمانده ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا اعتراف کرد سرنگونی هواپیمای مسافری ایران در آبهای خلیج فارس و تبعات آن یک سیلی به صورت نیروی دریایی آمریکا بود.

 

19 تیر 1366

تمامی سرنشینان هواپیمای حمل و نقل شوروی که روز 16 تیر 66 اشتباهی در فرودگاه زابل فرود آمده بودند، در پی عذرخواهی رسمی شوروی تحویل سفارت آن کشور در تهران شدند.

 

19 تیر 1365

120 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از هیأت رئیسه مجلس خواستند گزارش کمیسیون ویژه رسیدگی به سرنوشت بیانیه الجزایر در مورد گروگانهای آمریکایی و مسائل مربوط به دعاوی ایران و آمریکا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

 

19 تیر 1356

تعدادی از ناوشکنهای موشک انداز انگلیسی پس از عبور از آبهای جبل الطارق، ناپل، استانبول، اودسا، وارنا، پورت سعید و حدیده وارد آبهای دریای عمان و سپس خلیج فارس شدند و در بندرعباس لنگر انداختند.

 

19 تیر 1333

طوفان هولناک هزاران درخت خرمالو و لیمو را در میناب ریشه کن کرد.

 

19 تیر 1320

لرد ویول نایب السلطنه هندوستان در تلگرافی به وزارت جنگ انگلیس نوشت «رفتار ملایم با ایران قابل درک نیست باید شدیدترین فشار بر ایران وارد شود... باید حکومتش را برداریم و دولت دیگری که سازش داشته باشد به جای آن بگذاریم»

 

19 تیر 1302

سفارت امریکا از وزارت مالیه ایران خواست یک نسخه از قانون تشکیلات اداره خزانه داری کل و یک نسخه از نظامنامه داخلی وزارت مالیه برای آنها ارسال شود.

 

19 تیر 1301

روزنامه تایمز چاپ لندن فاش کرد دولت انگلیس برای تثبیت قرارداد 1919 مبلغ 130 هزار پوند به دولت وثوق الدوله رشوه داده است.

از رشوه لندن به دولت ایران تا اصرار هند به تحریم ایران

حسن وثوق (وثوق‌الدوله) نخست‌وزیر در میان علیقلی انصاری (مشاورالممالک)، وزیر خارجه، و کوزیل پالکوفسکی وزیرمختار روسیه در ایران

19 تیر 1299

اختیارات گسترده نظامی ژنرال استاروسلسکی افسر تزاری مأمور خدمت در ارتش ایران به تصویب هیأت دولت رسید و کلیه قوای کشور تحت فرمان وی درآمد.

 

19 تیر 1287

آیت الله شیخ فضل الله نوری در دیدار با جمعی از علما اظهار داشت: «مشروطه، خوب لفظی است. ولی مشروطه مشروعه و مجلس محدود، نه هرج و مرج.»

منبع :

موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: