bazarnews

کد خبر: ۹۴۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
با وجود تعطیلی و توقف فعالیت نمایشگا‌های عرضه خودرو به دلیل شدت گرفتن شیوع کرونا، رشد قیمت خودرو در بازار توقفی نداشته و نرخ‌ها همچنان روی ریل گرانی پیش می‌روند.
با وجود پایین آمدن کرکره نمایشگاه‌های عرضه خودرو در روز‌هایی که سرایت کرونای دلتا پلاس شدت گرفته است، قیمت‌ها در بازار خودرو میلی به پایین آمدن نداشته و همچنان با رشد نرخ‌ها روبرو هستیم.

در بازار امروز هر دستگاه سمند LX مدل ۱۴۰۰ با رشد ۴ میلیون تومانی نسبت به روز‌های آغازین هفته پیش، معادل ۲۱۰ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ مدل جی ال ایکس با رشد ۲ میلیون تومانی معادل ۲۰۵ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ساده بدون تغییر قیمت، معادل ۲۶۲ میلیون تومان معامله می‌شود.

همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار بدون تغییر قیمت نسبت به هفته پیش با قیمت ۲۷۳ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتوماتیک با رشد ۷ میلیون تومانی با قیمت ۳۹۲ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

در بازار امروز هر دستگاه پژو پارس ساده مدل ۱۴۰۰ معادل ۲۴۳ میلیون تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمتی نداشته است. در مورد قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ساده نیز باید به افزایش قیمت ۳ میلیون تومانی اشاره کنیم، به طوری که این خودرو با قیمت ۲۱۷ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۷ دنده‌ای رینگ فولادی با رشد قیمت ۳ میلیون تومانی به قیمت ۲۹۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

در مورد دنا معمولی رینگ فولادی نیز باید به رشد قیمت ۵ میلیون تومانی این خودرو و عرضه آن به قیمت ۲۹۲ میلیون تومان در بازار امروز اشاره کنیم. قیمت دنا پلاس دنده‌ای توربو رشد ۱۵ میلیون تومانی را نسبت به هفته پیش تجربه کرده و به ۳۷۵ میلیون تومان رسیده است. هایما s۷ توربو نیز با افزایش قیمت ۵ میلیون تومانی با نرخ ۶۶۵ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.
در عین حال، رنو تندر ۹۰ مدل E۲ معادل ۳۳۲ میلیون تومان و رنو تندر پلاس اتوماتیک ۴۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود که تغییری نسبت به هفته پیش نداشته است.

در مقابل، هر دستگاه رانا پلاس ۲۲۵ میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌شود که نسبت به ابتدای هفته گذشته یک میلیون تومان افزایش قیمت دارد.

در عین حال، قیمت هر دستگاه سایپا ۱۱۱ در بازار بدون تغییر قیمت ۱۳۴ میلیون تومان است. سایپا ۱۳۱ با رشد یک میلیون تومانی به ۱۲۴ میلیون تومان و سایپا ۱۳۲ به ۱۱۹ میلیون تومان رسیده است.

در همین حال، ساینا با افزایش یک میلیون تومانی معادل ۱۴۷ میلیون تومان، تیبا رینگ فولادی با رشد یک میلیون تومانی معادل ۱۳۲ میلیون تومان، تیبا ۲ رینگ فولادی بدون تغییر قیمت معادل ۱۴۰ میلیون تومان، کوییک دنده‌ای با رشد قیمت ۵ میلیون تومانی معادل ۱۵۵ میلیون تومان، سراتو ۲۰۰۰ آپشنال با رشد ۸ میلیون تومانی معادل ۷۹۸ میلیون تومان و ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک با رشد قیمت ۷ میلیون تومانی معادل ۲۶۵ میلیون تومان در بازار به مشتریان عرضه می‌شود.

* گذشت ۸ ماه از بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو

مجلس و دولت ماه هاست به دنبال اجرای طرحی برای مدیریت بازار خودرو هستند، اما هیچ طرحی هنوز نهایی نشده و اقدامی برای ساماندهی بازار صورت نگرفته است.

یکی از این طرح ها، طرح ساماندهی صنعت خودرو است که در کمیسیون صنایع مورد بررسی قرار گرفته و با گذشت ۸ ماه از مطرح شدنش، بررسی طرح همچنان ادامه دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، هدف از طرح عرضه خودرو به بورس این بود که اولاً عرضه و تقاضا همسان شوند و هدف دیگر هم منطقی و رقابتی شدن قیمت آن بود.

وی می‌گوید: یکی از مسائلی که خودروسازان دائماً آن را مطرح می‌کنند این است که فاصله بین قیمت تمام شده تولید خودرو در کارخانه با قیمت بازار بسیار زیاد است و به خاطر همین قیمت گذاری دستوری، زیان می‌کنند و سود اصلی را دلالان و سوداگران می‌برند.

فیروزی ادامه می‌دهد: گلایه ما این است چرا طرحی که از مطرح شدن آن در کمیسیون ۸ ماه می‌گذرد، همچنان در رفت و برگشت است.

در همین حال، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت یکی از مخالفان عرضه خودرو در بورس است. وی می‌گوید: با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا موافق نیستم، زیرا اجرای این طرح کار کارشناسی شده‌ای نیست.

رزم حسینی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برای متعادل سازی قیمت خودرو وزارت صمت چه پیشنهادی بهتر از عرضه خودرو در بورس را دارد، می‌گوید: همکاری خوبی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی وجود دارد، لذا طرحی وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو‌ها به مجلس ارائه داده است که کمیسیون اقتصادی مجلس هم با آن طرح موافقت کرده است؛ بنابراین در انتظار فرصتی برای اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با اجرای این طرح قیمت‌ها بهتر شود.

رزم حسینی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری تولید را افزایش نمی‌دهد، می‌گوید: ظرفیت تولید خودرو در ایران بالغ بر ۲ میلیون خودرو است و با این میزان تولید کاملا نیاز داخل را می‌توان تامین کرد.

وی ادامه می‌دهد: در یک مقطعی یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در کشور تولید می‌شد، در آن زمان برای خرید خودرو وام پرداخت می‌شد، لذا این مساله حاکی از آن است که تقاضایی برای خودرو نبوده است.

وی معتقد است: شرایط تحریم باعث شده که واردات خودرو قطع شود، لذا بازار خودرو رقابتی نیست.

* رایزنی برای آزادسازی قیمت‌ها

از سویی رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت تولیدات‌شان در حالی طی روز‌های پایانی عمر دولت شدت گرفته که به نظر می‌رسد این موضوع حداقل در دولت فعلی عملیاتی نشود و تصمیم‌گیری در مورد آن به دولت بعد موکول شود.

در جلسه‌ای که اواخر اردیبهشت امسال در کمیسیون صنایع مجلس با حضور رئیس سازمان گسترش، رئیس شورای رقابت، مدیران عامل شرکت‌های خودروساز و رئیس انجمن قطعه سازان برگزار شد، نامه‌ای با امضای مدیران عامل ایران خودرو و سایپا و همچنین دبیر انجمن قطعه سازان به رئیس کمیسیون صنایع مجلس ارائه شد که در آن پیشنهاد قیمت‌گذاری خودرو‌ها در قالب خودرو‌های عمومی و اختصاصی مطرح شده بود.
در این پیشنهاد خواسته شده بود تا خودرو‌های عمومی یعنی خودرو‌هایی که عموم مردم با درآمد کم یا متوسط خریداری می‌کنند، با فرمول بهای تمام شده و با در نظر گرفتن سود ۵ درصدی با تایید و نظارت وزارت صنعت قیمت گذاری شوند. اما در مورد خودرو‌های اختصاصی که لوکس و نسبتاً گران محسوب شده و مشابه خارجی دارند، قیمت گذاری با پیشنهاد هیات مدیره شرکت‌ها و تایید و نظارت وزارت صنعت بر اساس شرایط عرضه و تقاضای بازار صورت گیرد.

همچنین در این نامه عنوان شده بود که خودروسازان مخالفتی با آزادسازی واردات خودرو ندارند و آن را عاملی برای بهبود فضای رقابتی و ایجاد آرامش در بازار و نزد مصرف کننده می‌دانند.

در هر حال با نزدیک شدن به روز‌های آغاز به کار دولت جدید، مردم خواستار سیاست گذاری مناسب در زمینه قیمت گذاری خودرو هستند به طوری که در کنار افزایش عرضه خودرو به بازار شاهد ترکیدن حباب قیمت‌ها باشیم و البته قیمت گذاری خودرو‌های کارخانه‌ای نیز بدون چشم پوشی از مسائلی مانند بهره وری پایین، هزینه سربار بالا و روش‌های منسوخ تعیین قیمت صورت گیرد و اینطور نباشد که تولیدکننده دغدغه‌ای بابت ضایعات و هزینه‌های سربار نداشته باشد.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: