bazarnews

کد خبر: ۹۴۷۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
کارشناس حوزه انرژی گفت: در برنامه ششم توسعه دولت متعهد شده بود که ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌های گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل کند.
حسن پورمقدم با بیان این‌که ۶۰ درصد از اتلاف انرژی در کشور ما در بخش دولتی رخ می‌دهد، اظهار کرد: تنها ۴۰ درصد از میزان مجموع اتلاف انرژی در بخش مصارف خانگی و مردمی رخ می‌دهد بنابراین به جای این همه فشار به مردم دولت باید اتلاف منابع را در بخش‌های زیر مجموعه خود کنترل کرده و به حداقل برساند.

به گفته وی در روند استخراج، انتقال و توزیع گاز در کشور ما تا ۲۵ درصد اتلاف انرژی اتفاق می‌افتد که این میزان معادل مصرف برخی از کشورهای اروپایی است.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به لزوم نظام پلکانی مصرف در زمینه اتلاف انرژی در بخش مصارف خانگی گفت: در همه دنیا هرچقدر مصرف بالاتر می‌رود ارتفاع پله‌ها بیشتر می‌شود و هرچقدر افراد انرژی بیشتری مصرف کنند باید بهای بیشتری پرداخت نمایند اما در کشور ما ارتفاع پله‌ها در این نظام پلکانی درست تنظیم نشده و افراد پرمصرف بیشترین مصرف انرژی را با کمترین بهای پرداختی دارند.

وی تصریح کرد: اینگونه به اقشار پایین جامعه فشار وارد شده و شاهد این هستیم که دهک‌های پایین با وجود مصرف انرژی به اندازه دهک‌های پرمصرف از آن بهره‌مند نیستند و حتی در صورت اصلاح نظام پلکانی می‌توان به بخش‌هایی از دهک‌های پایین یارانه بیشتری پرداخت کرد تا در این اوضاع اقتصادی فشار کمتری بیه آنها وارد شود.

پورمقدم با اشاره به این‌که در برنامه ششم توسعه دولت متعهد شده بود که ۷۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌های گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل کند، بیان کرد: اگر این اتفاق می‌افتاد حدود ۷۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شد اما در کل برنامه ششم این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به ضرورت ساماندهی نظام رمز ارزها در کشور عنوان کرد: براساس محاسبات اینکه می‌گویند استخراج رمز ارزها باعث خاموشی‌ها شده است خیلی کارشناسی نیست. حدود ۱۵ هزار مگاوات نیروگاهای فرسوده در کشور وجود دارد که زیر ۲۰ درصد راندمان تولید دارند و اگر اینها با نیروگاه‌های گازی که مطلوب هم نیستند جایگزین شوند حدود ۱۰ درصد افزایش راندمان شبکه خواهیم داشت بنابراین راندمان تولید در حدود ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه را می‌توان افزایش داد و اگر به صورت سیکل ترکیبی تبدیل شوند مشکلی به نام کمبود برق در کشور نخواهیم داشت. / تهران نیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: