bazarnews

کد خبر: ۹۴۷۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹
تحلیل‌گران تکنیکی محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد را سطح مقاومت مهم شاخص بورس می‌دانند، آیا شاخص می‌تواند این سطح مقاومت را بشکند؟
برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه ۲۱ تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز یکشنبه شاخص کل بورس ۱۴ هزار و ۵۳۸ واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و ۲۸۵ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۵ هزار و ۱۱۹ واحد رشد کرد و در رقم ۳۹۷ هزار و ۶۰۶ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۹۱ واحد بالا آمد و در رقم ۱۸ هزار و ۶۱۸ واحد باقی ماند.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، ۳۳۲ نماد رشد قیمت و ۱۳۲ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۷۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۲۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌ کالسیمین (فاسمین)، بیمه دانا (دانا) و سرمایه‌گذاری سیمان تامین (سیتا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه گوهران امید (گوهران)، پتروشیمی مارون (مارون) و پگاه گلستان (غگلستا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت
در بورس نمادهای سنیر (شرکت سیمان سفید نی‌ریز)، سفار (سیمان فارس) و غاذر (کشت و صنعت پیاذر) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه میهن (میهن)، توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) و صنعتی مینو (غصینو) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار
عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه ۲۰۱ میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های خرید
در پایان معاملات شنبه ۳۷ نماد صف فروش و ۱۰۳ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه ۹۳ درصد افزایش یافت و در رقم ۴۳۷ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۲ درصد افزایش یافت و ۶۳۸ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها
در روز یکشنبه شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید ۹۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای کاما (شرکت باما) و ذوب (ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها
روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۰ میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز
پس از نزول ۱۱ هزار واحدی شاخص کل در روز شنبه، دیروز شاخص کل و شاخص هم وزن صعود کردند. شاخص کل با رشد ۱۴ هزار واحدی به فاصله ۱۵ هزار واحدی کانال ۱.۳ میلیونی رسید و شاخص هم وزن نیز با رشد بیش از ۵ هزار واحدی بیشترین رشد طی ۴ روز اخیر را ثبت کرد.

علاوه بر این در میان روندهای درونی بازار ۳ نشانه مثبت در معاملات روز یکشنبه دیده می‌شود که می‌تواند برای سهام داران امیدوارکننده باشد.

نکته اول رشد ۵ هزار واحدش شاخص هم وزن و سبزپوشی ۷۰ درصد نمادهای بازار بود. بهعلاوه ارزش صف‌های خرید پایانی بازار ۹۳ درصد افزایش یافت و بدین ترتیب مازاد عرضه بازار ۴۹ درصد نزول کرد و به کمترین رقم در ۳ روز کاری گذشته رسید. ارزش مازاد عرضه بازار ۲۰۱ میلیارد تومان شد که نسبت به روز پیشین کاهش ۱۹۶ میلیارد تومانی داشت.

سومین علامت مثبت معاملات دیروز ورود پول حقیقی به بازار بود. نقدینگی وارد شده به بورس به رقم ۱۲۱ میلیارد تومان رسید.

اما نکته مهم‌تر واکنش مثبت بازار به گزارش‌های مالی است. پس از انتشار گزارش‌های مالی ۳ ماهه شرکت‌ها، روند قیمتی سهام شرکت‌هایی که گزارش‌های مثبتی داشتند صعودی شد. روز گذشته پس از انتشار گزارش مالی شرکت ملی صنایع مس ایران که سهام آن با نماد فملی در بورس معامله می‌شود و اعلام رشد ۸۸ درصدی درآمد سال ۱۳۹۹ و رشد ۱۱۸ درصدی سود خالص این شرکت در سال ۱۳۹۹، قیمت سهام آن رشد کرد و به تنهایی هزار و ۱۱۰ واحد شاخص کل را بالا آورد.

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند با توجه به گزارش‌های مالی مثبت سهم‌های شاخص‌سازی چون فملی و نیز روندهای درونی مثبت بازار در روز گذشته انتظار می‌روند روند بازار در معاملات امروز هم مثبت پیش برود.

اما در مقابل تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد سطح مقاومت مهمی است، آخرین بار که در هفته گذشته شاخص به این محدوده رسیده بود نتوانست روند صعودی خود را ادامه دهد و به سد سطح مقاومت خورد. حال که شاخص کل بورس تهران در فاصله ۱۵ هزار واحدی کانال جدید قرار گرفته است سهام‌داران امیدوارند شاخص بتواند سطح مقاومت مهم محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد را بشکند./ گسترش

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: