bazarnews

کد خبر: ۹۴۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۴
یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه شرکت‌هایی هستند که با مجوز از فرابورس تامین مالی جمعی را انجام می‌دهند، گفت: از این طریق شرکت‌های دانش بنیان در کنار سایر شرکت‌های کوچک و متوسط تامین سرمایه مورد نیاز خود را از سرمایه‌های خرد انجام می‌دهند.
نجم الدین مدنیان با اشاره به این که تا چند سال گذشته اختلاف بین شرکت‌های استارت آپی و شرکت‌های تولیدی بسیار زیاد بود، گفت: با این وجود بانک‌ها تا زمانی که این شرکت‌ها نسبتا ناشناخته بودند به آن‌ها پول نمی‌دادند. به همین جهت شرکت‌های استارت آپی برای تامین نقدینگی مورد نیاز سرمایه در گردش و اجرای پروژه‌های جدید خود فقط یک راه حل داشتند که این راه حل روی آوردن به سرمایه‌گذاران خصوصی بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که با این اتفاق سرمایه گذاران خصوصی از یک سود خیلی خوب بهره‌مند شدند، افزود: از این سرمایه گذاران غالبا به عنوان فرشتگان تجارت (business angels) یاد می‌شود. این فرشتگان سالانه (سال ۲۰۱۵) در انگلستان در حدود ۸۵۰ میلیون پوند در این نوع کسب و کار‌ها سرمایه گذاری کردند. فرشتگان تجارت در امریکا هم بیش از ۲۴ میلیارد دلار در این نوع کسب و کار‌ها سرمایه گذاری کردند و از سود متوسط سالانه ۲۲ درصد بهره‌مند شدند و این فرصت‌های جذاب را به دست آورند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در سال ۲۰۱۳ ارزش شرکت باسابقه کوکاکولا ۳۲۰ میلیون پوند بود؛ درحالی‌که همان زمان ارزش توییتر به عنوان یک شرکت جدید التأسیس ۱۳ میلیارد دلار برآورد و مدتی بعد از آن واتس آپ ۱۹ میلیارد دلار ارزشگذاری شد./ تسنیم


مدیر سکوی تامین‌مالی جمعی هم‌آفرین شرکت مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک اذعان داشت: تجربه جهانی نشان می‌دهد بدون اغراق سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها و تماشای رشد (سودآوری آنها) هیجان انگیز، چالش برانگیز (همراه با ریسک) و بسیار ارزشمند است که به کمک سرمایه گذاری‌های خصوصی و تامین مالی جمعی این اتفاق هیجان انگیز برای سرمایه گذارن رقم می‌خورد.

وی در خصوص تجربه کشورمان در این زمینه، با بیان این که در ایران نیز شرکت‌هایی هستند که با مجوز از فرابورس تامین مالی جمعی را انجام می‌دهند، گفت: از این طریق شرکت‌های دانش بنیان در کنار سایر شرکت‌های کوچک و متوسط راه جدیدی برای تامین سرمایه مورد نیاز خود از صد‌ها یا حتی هزاران نفر پیدا کرده‌اند.

مدنیان یادآور شد: در تامین مالی جمعی سرمایه گذاران در مقابل سرمایه خود سهمی از (طرح) شرکت را درست مانند فرشتگان تجارت به دست می‌آورند./ تسنیم
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: