bazarnews

کد خبر: ۹۴۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
متولی زاده گفت: طبق قانون مراکز حساس مانند بیمارستان‌ها و حتی صداوسیما دارای دستگاه دیزل ژنراتور هستند. در واقع اگر به این دستگاه‌ها متصل نیستند کوتاهی از سمت خودشان است،
محمد حسن متولی زاده مدیر عامل توانیر در برنامه زنده تلویزیونی گفت: طبق قانون مراکز حساس مانند بیمارستان‌ها و حتی صداوسیما دارای دستگاه دیزل ژنراتور هستند.

او ادامه داد:در واقع اگر جایی به این دستگاه‌ها متصل نیستند کوتاهی از سمت خودشان است، ناگفته نماند که برق مراکز حساس و ویژه به طور دقیق چک می‌شود.

او افزود: برق به معنای واقعی از تولید به مصرف است و در روز‌های اخیر هم تمامی نیروگاه‌های ما با ظرفیت کامل داخل مدا‌ر بودند و همچنین مصرف کنندگان جدیدی که اضافه می‌شوند مشکلاتی را برای شبکه توزیع برق ایجاد می‌کرد.

متولی زاده گفت: طول شبکه‌های برق ایران حدود ۲۵ برابر دور کره زمین است که این شبکه‌ها همواره در معرض حوادثی مانند برخورد شاخ و برگ درختان، تصادف اتومبیل با تیر‌های برق و... قرار دارند که باعث بروز خاموشی‌های ناخواسته می‌شوند.

متولی زاده بیان کرد: به جز مواردی که ناشی از حوادث در شبکه بوده است، درچند روز گذشته خاموشی برنامه ریزی شده و عمومی در بخش خانگی نداشته ایم.

مدیرعامل توانیر با تقدیر از همکاری خوب و موثر همه رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما بیان کرد: برق کالایی از تولید به مصرف است به طوری که هر کار کوچکی، بلافاصله اثر خود را در شبکه برق نشان می‌دهد.

متولی زاده ادامه داد: به طور مثال اگر مشترکانی که از کولر گازی استفاده می‌کنند، درجه کولر‌های گازی خود را به جای ۱۸ روی ۲۵ تنظیم کنند، ۲۰ درصد از مصرف برق کاهش می‌یابد و اگر در منازلی که از کولر آبی استفاده می‌شود، از دور کند این نوع کولر‌ها بهره گرفته شود، باعث کاهش ۴۰ درصدی مصرف برق خواهد شد.

وی در عین حال با اشاره به این که در سه روز گذشته با دعوت از مردم برای مشارکت در پویشی جمعی با هدف مدیریت مصرف برق در یک ساعت خاص، شاهد کاهش ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاواتی مصرف برق بودیم، تاکید کرد: با توجه به ارتباط دقیقی که صدا و سیما با مردم دارد، شاهد تجربه خوبی در این خصوص هستیم، اما این حرکات نیاز به تداوم و تبدیل شدن به یک رفتار و عادت عمومی دارد.

مدیرعامل توانیر درباره تامین برق مراکز حساس و بیمارستان نیز با بیان این که براساس قانون مراکز حساس و بیمارستان‌ها باید سیستم برق اضطراری مجهز باشند چراکه گذشته از کمبود برق، احتمال حادثه همواره در شبکه وجود دارد، تاکید کرد: البته خطوطی که برق این مراکز را تامین می‌کنند، به طور ویژه مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

متولی زاده همچنین در خصوص اقتصاد صنعت برق نیز ظهار داشت: در حال حاضر ارزانترین برق را در دنیا تولید و عرضه می‌کنیم که البته همین موضوع باعث کاهش انگیزه‌ها برای مدیریت مصرف برق شده است.

مدیرعامل توانیر یاداور شد: طبق قانون، مابه التفاوت قیمت تکلیفی فروش برق با قیمت تمام شده، براساس اسناد رسمی حسابرسی شده، باید به صنعت برق پرداخت شود که تا این لحظه صنعت برق ۶۰ هزار میلیارد تومان بابت این مابه التفاوت طلبکار است.

متولی زاده در عین حال در باره کشف یک مرکز غیرمجاز رمز ارز که گفته می‌شود به اندازه مصرف چند استان برق مصرف می‌کرد نیز گفت: واقعیت آن است که توان مصرفی این مرکز معادل مصرف برق حدود ۸۰ هزار خانوار با مصرف متعارف است. / باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: