bazarnews

کد خبر: ۹۵۰۴۰
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
متقاضیان مسکن ملی، باید ۲۰ سال ماهانه ۳ میلیون و ۸۵۸ هزار تومان قسط بپردازند.
با افزایش تسهیلات مسکن ملی به ۲۵۰ میلیون تومان، عملا سهم وام بانکی با بهره ۱۸ درصد از هزینه تمام‌شده این طرح به ۶۰درصد رسیده است. در این شرایط اگر یک متقاضی مسکن ملی از سقف وام آن استفاده کند، باید پس از تحویل گرفتن واحد خود به ‌مدت ۲۰ سال ماهانه ۳ میلیون‌ و ۸۵۸ هزار تومان قسط بپردازد.

هزینه تولید مسکن افزایش پیدا کرده و بالا بردن مبلغ تسهیلات اختصاص‌یافته به طرح مسکن ملی تنها راهی است که می‌تواند بدون افزایش سهم آورده متقاضی، به تأمین مالی ساخت پروژه‌های مشارکتی کمک کند. البته این راهکار، در نهایت به بالا رفتن بار مالی متقاضیان مسکن ملی منجر می‌شود و اقساط ماهانه آنها از ۳.۸ میلیون تومان در ‌ماه بیشتر خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در تأمین مالی پروژه طرح اقدام ملی مسکن، گفت: در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸ از شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای اخذ شد که براساس آن ۸۰ درصد تأمین مالی ساخت مسکن به انبوه‌سازان تسهیلات ارائه شود و همچنین تسهیلات دریافتی از سازنده به خریدار قابل‌ انتقال باشد و در گام تکمیلی نیز رقم تسهیلات از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و با این کار توانستیم نسبت وام به قیمت تمام‌شده را تا حدود ۶۰ درصد ارتقا بدهیم.

محمد اسلامی، با اشاره به این که هم‌اکنون طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ هزار نقطه با اجرای ۵۳۰ هزار واحد در حال انجام است، افزود: تا به امروز ۴۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در قالب طرح مشارکتی و واگذاری گروهی در بافت فرسوده و سایر بافت‌ها افتتاح شده و سایر پروژه‌ها در مراحل گوناگون پیشرفت فیزیکی است که چنانچه مردم آورده خود را به‌موقع واریز کنند واحدها در زمان مقرر تحویل متقاضیان خواهند شد.

به ‌گزارش همشهری، اگر آورده متقاضیان در طرح مسکن ملی افزایش پیدا نکند و یک متقاضی فارغ از مبالغی که به‌عنوان آورده می‌پردازد، از ۲۵۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد نیز استفاده کند، باید پس از تحویل واحد مسکونی خود، وارد روند پرداخت اقساط شود و به ‌مدت ۲۰ سال، ماهانه حدود ۳ میلیون‌ و ۸۵۸ هزار تومان به بانک بپردازد. جمع کل اقساط پرداختی در این دوره ۲۰ ساله با فرض اعمال نشدن جریمه تأخیر و دیرکرد به حدود ۹۲۶میلیون تومان خواهد رسید که ۲۵۰ میلیون تومان از آن اصل وام و ۶۷۶ میلیون تومان از آن سود کل وام خواهد بود.


فقر زمین تمام شد
وزیر راه و شهرسازی، دیروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی ۵۹۰۳ واحد مسکن ملی کارکنان جهادکشاورزی، با اشاره به حل مشکل زمین مسکن ملی، گفت: چندین سال به ‌دلیل قرائت‌های ناصواب در سنوات گذشته با فقر زمین در محدوده و حریم شهرها مواجه بودیم اما با تلاش مستمر هم‌اکنون به یک قرائت و برداشت واحد درخصوص تأمین زمین برای احداث مسکن دست یافتیم. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هم‌اکنون فقر زمین برای احداث مسکن برطرف شده است و با تفاهمنامه‌ای که بین وزارت راه با وزارت جهاد منعقد شد ۵۰ هزار هکتار اراضی شهری را تحت اختیار گرفتیم که امیدوار هستیم با تأکید وزیر جهادکشاورزی اراضی بیشتری در اختیار وزارت راه و شهرسازی به‌منظور اجرای طرح‌های تولید مسکن قرار بگیرد. او ارائه برنامه واحد از سوی ۲ وزارتخانه راه و کشاورزی و همچنین ارائه سازوکارهای لازم به ‌منظور هم‌افزایی بیشتر را ازجمله دلایل موفقیت تفاهمنامه مشترک برشمرد و تصریح کرد: با تلاش وزارت راه و شهرسازی، جریان تولید مسکن به جریان پایداری تبدیل شده است. /همشهری آنلاین
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: