bazarnews

کد خبر: ۹۵۱۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸
پرونده اقتصادی دولت سیزدهم زیر ذره بین/۱۳
یک اقتصاددان ضمن تاکید بر بروزرسانی و یکدست سازی نظام مالیاتی کشور در دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: به هر میزان که دولت سیزدهم نظام مالیاتی کشور را به روز رسانی کند به همان میزان شفافیت‌های مالی افزایش و فرار‌های مالیاتی کاهش پیدا خواهد کرد.
گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ اصلاح ساختار نظام مالیاتی کشور، همواره جزو یکی از مهمترین مولفه‌هایی است که تبدیل به مطالبه مهمی برای بسیاری از اقتصاددان‌ها و حتی عامه مردم شده  و در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری این موضوع به عنوان یک مطالبه عمومی از رئیس جمهور آینده مطرح می‌شود.

پس از تشدید تحریم‌ها و کاهش درآمد‌های نفتی ایران، نیاز شدید به یک سیستم منسجم و کارآمد برای کسب درآمد‌های مالیاتی بیش از پیش  احساس شده و اکنون طی  این سال‌ها توجه و تاکیدات ویژه‌ای برای اصلاح ساختار نظام مالیاتی کشور به میان آمده است.

 اکنون پس از گذشت چندن دوره از ارائه این مطالبه عمومی، به نظر می‌رسد دولت سیزدهم به ریاست آیت الله رئیسی، قصد دارد طی ۴ سال زمان فعالیت خود رویکرد نوینی را برای اصلاح نظام مالیاتی کشور به اجرا در آورد.

 اکنون بر اساس برنامه و اهداف منتشر شده از سوی تیم اقتصادی دولت سیزدهم، این دولت مد نظر دارد در بخش اصلاح ساختار نظام مالیاتی کشور  همه تعاملات اقتصادی و مالی مودیان مالیاتی را از سال ۱۴۰۱ به صورت یکپارچه و تماما الکترونیک به اجرا دراورد.

علاوه بر این، دولت آینده قصد دارد به منظورجلوگیری از فرار‌های مالیاتی سامانه‌های مالی و جریان داده‌های مالیاتی را تکمیل در عالی تریت سطح بروز رسانی کند تا بتواند با تحقق چنین شرایطی شفافیت لازم را به ارمغان آورده و از فرار مالیاتی  مودیان جلوگیری کند.

در این راستا «ابوالقاسم حکیمی پور» اقتصاددان  و تحلیلگر مسئل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بازارنیوز به موضوع یکپارچه سازی ساختار نظام  مالیاتی کشور و تاثیر این موضوع در افزایش درآمد‌های دولت از این راه اشاره کرد و گفت: درآمد‌های  مالیاتی همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین  منابع مالی دولت‌ها محسوب می‌شود، اما این مولفه برای دولت‌های رانتیر و وابسته به در آمد‌های نفت از اهمیت کمتری برخوردار است.

این اقتصاددان افزود: متاسفانه ایران سال‌های طولانی  وابسته به درآمد‌های نفتی بوده و خوشبختانه این وابستگی در سال‌های پس از انقلاب کمتر شده است، اما این موضوع هنوز از اساس حل نشده و کماکان ادامه دارد.

وی ادامه داد: با تشدید تحریم‌های آمریکا و کاهش درآمد‌های نفتی ایران، اهمیت درآمد‌های مالیاتی بیش از پیش مشخص شد و در چند سال گذشته اقداماتی مهم برای نظام‌مند کردن روش‌های کسب درآمد‌های مالیاتی صورت گرفته است.

ساختار نظام مالیاتی باید برای مردم منسجم و شفاف باشد

حکیمی پور درادامه به موضوع شفافیت درآمد‌ها و خرج کرد‌های دولت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دولت از محل منابع مالیاتی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان مطالبات معوقه دارد و علاوه بر این بر اساس آخرین برسی‌ها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مشکوک الوصول در خصوص درآمد‌های مالیاتی کشف شده است؛ به درکنار گذاشتن این آمار‌ها به نظر می‌رسد که این آمار‌ها  نتیجه فرار‌های مالیاتی است که به دلیل عدم شفافیت به وقوع پیوسته است.

این اقتصاددان خاطر نشان ساخت: اکنون در ایالات متحده آمریکا، ۹۲ تا ۹۵ درصد مردم این کشور اظهار نامه‌های مالیاتی خود را به طور دقیق تکمیل می‌کنند و دولت پس از محاسبه کل هزینه‌های کشور، مازاد مالیات را در ماه دسامبر به مردم باز می‌گرداند.

وی  تاکید کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل عدم شفافیت برخی از فعالیت‌های اقتصادی اعتماد مردم خدشه دار شده و دولت سیزدهم موظف است این اعتماد از دست رفته را  به مردم بازگرداند؛ شفافیت و عدم وجود یک سیستم منسجم برای محاسبه درآمد‌های مالیاتی، مولفه‌های  مغفول مانده‌ای است که دولت آینده باید برای افزایش درآمد‌های مالیاتی خود آن‌ها را باید احیا کند.

دولت مالیات‌های بخش‌های سوداگرانه را افزایش دهد

حکیمی پور درادامه ضمن اشاره  به سود آوری فعالیت‌های  غیر مولد در اقتصاد کشورگفت: علیرغم نبود یک سیستم منسجم و شفافیت لازم در محاسبه درآمد‌های مالیاتی، متاسفانه نظارت دقیقی بر روی فعالیت‌های افتصادی غیر مولد  در کشور وجود ندارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: مردم همواره به دنبال سود‌های سرشار از فعالیت‌های اقتصادی خود هستند و متاسفانه در ایران وضعیت به گونه‌ای است که سود فعالیت‌های غیر مولد بیشتر از فعالیت‌های مولد اقتصادی است.

وی خاطر نشان ساخت: در بسیاری از کشور ها، دولت تا ۹۰ درصد بر روی فعالیت‌های اقتصادی غیر مولد مالیات وضع می‌کند و همین موضوع باعث شده است که شهروندان از ورود به فعالیت‌های واسطه گری منصرف شده و ترجیح دهند سرمایه خود را در فعالیت‌های تولیدی تزریق کنند.

این استاد دانشگاه  با تاکید بر به نقش و حضور پر رنگ واسطه گران در فعالیت‌های اقتصادی کشور گفت: متاسفانه در بخش تولید نیز واسطه گران زیادی حضور دارند که همین موضوع به نوعی فاصله زیادی را  از مرحله تولید تا مصرف برای مصرف کنندگان به ارمغان می‌آورد؛ دولت باید با تعیین مالیات سنگین، راه واسطه گری و سوداگری را سد کند.

در ۴ سال نمی‌توان نظام مالیاتی کشور را الکترونیک کرد

 حکیمی پور درادامه در پاسخ به این سوال مبنی بر این که آیا مدرن سازی تمامی درگاه‌های پرداخت مالیات می‌تواند از فرار مالیاتی جلوگیری کند گفت: بروزرسانی و  یکدست سازی سامانه‌های مربوط  به پرداخت مالیات توسط مودیان مالیاتی یکی از بدیهیاتی است که دولت سیزدهم باید زمینه‌های رشد و احیای آن را فراهم کند،   اما با توجه به شرایط زیر ساختی و مخابراتی کشور به نظر می‌رسد اجرای این اقدام در طول  عمر دولت سیزدهم ۴ سال کمی دور ذهن خواهد بود.

 این اقتصاددان تشریح کرد:  امکان ندارد آقای رئیسی ظرف ۴ سال بتواند ساختار الکترونیک و مدرنی را برای کسب درآمد‌های مالیاتی ایجاد کند؛ متاسفانه طی ۱۶ سال این زیر ساخت‌ها محقق نشده اکنون چطور می‌توان انتظار داشت که دولت سیزدهم در ۴ سال این موضوع مغفول مانده را به کمال برساند.

وی در آخر تاکید کرد: اکنون دولت سیزدهم مد نظر دارد که تمامی بخش‌های مرتبط با سازمان امور مالیاتی را به روز رسانی کند تا بتواند شفافیت لازم را برای کسب درآمد‌های مالیاتی را محقق کند، خب این عمل در ابتدا بسیار مطلوب است، اما نکته اصلی این است که دولت سیزدهم باید بار کم کاری دولت‌های گذشته در سازمان امور مالیاتی رابه دوش بکشد.
 
پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: