bazarnews

کد خبر: ۹۵۱۳۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
در این روزها که مساله تغییرات جوی و زباله های پلاستیکی به دغدغه بشر تبدیل شده است، آلمانی ها خبر از کشف تازه ای دادند که می تواند تحولات زیادی را به همراه بیاورد.
مساله زباله‌های پلاستیکی و تاثیرات مخرب ان‌ها روی محیط زیست مدت‌ها است که به دغدغه اصلی جهانیان تبدیل شده است. زباله‌هایی که این روز‌ها سر از اعماق اقیانوس‌ها در آورده است و به غذای ابزیان تبدیل شده است، حتی در غذا‌های دریایی که انسان‌ها مصرف می‌کنند هم ردپای این زباله‌ها دیده می‌شود و زنگ خطر بزرگی را در زمینه سلامت انسان‌ها به صدا دراورده است.

به همین دلیل مقابله با رشد مصرف پلاستیک به عنوان یک سیاست مهم در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت، ولی کاهش مصرف به تنهایی نمی‌تواند مشکلی را حل کند و تنها بحرانی شدن اوضاع زمین را به تاخیر می‌اندازد.

به همین دلیل دانشمندان به فکر تولید پلاستیک‌های پایدار و قابل تجزیه افتادند. طبق گزارش منتشر شده توسط نشریه دویچه وله، مرکز مطالعات مهندسی شیمی دانشگاه کنستانز المان موفق به تولید پلاستیک با استفاده از روغن‌های گیاهی شده است. این پلاستیک‌ها دوستدار محیط زیست هستند و می‌توانند به چرخه طبیعت باز گردند و به سرعت تجزیه می‌شوند.

استفان مکینگ رییس این پروژه در مصاحبه با دویچه وله گفت: «تولید پلاستیک با مواد اولیه‌ای به جز نفت و فراورده‌های نفتی می‌تواند بخش زیادی از مشکلات را بر طرف کند. ما می‌توانیم این پلاستیک‌های قابل تجزیه را جایگزین محصولات قبلی کنیم و با این کار هم تقاضا برای نفت در بازار کاهش پیدا می‌کند و هم زباله‌های پلاستیکی غیر قابل تجزبه کمتری تولید می‌کنیم.»

از طرف دیگر امکان بازیافت این پلاستیک‌های گیاهی هم وجود دارد که برگ برنده‌ای برای این محصول تازه صنعتی محسوب می‌شود. مکینگ در این مورد گفت: «این پلاستیک‌های گیاهی امکان بالغ بر ۱۰ بار بازیافت را دارند و بعد از ده بار بازیافت به سادگی وارد چرخه طبیعت می‌شوند و اسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کنند. به نظر می‌رسد این کشف نقطه عطفی در مبارزه دنیا با بحران محیط زیست باشد و در ضمن در کاهش تقاضای نفت و فاصله گرفتن دنیا از مصرف این منبع الاینده انرژی‌ها تاثیر زیادی داشته باشد. از طرف دیگر فرایند بازیافت این پلاستیک‌ها هم ساده‌تر از پلاستیک‌های تولید شده از نفت است. برای بازیافت و شکستن زنجیره پلاستیک‌های تولید شده از نفت به دمای بالغ بر ۶۰۰ درجه سانتی گراد نیاز است که ایجاد این حرارت خود نیاز به صرف منابع انرژی زیادی دارد، ولی برای شکستن زنجیره پلاستیک‌های گیاهی می‌توان از دمای ۱۲۰ تا۱۵۰ درجه استفاده کرد. بعد از رسیدن پلاستیک‌های گیاهی به این دما، زنجیره شکسته می‌شود و کریستال‌های پلاستیکی سردو فیلتر می‌شوند. بررسی‌های ما نشان داده است تا ۹۶ درصد از پلاستیک‌های گیاهی به سادگی قابل بازیافت هستند و در فرایند بازیافت هم اسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کنند.»

مساله دیگر در مورد کارایی و کیفیت پلاستیک‌های گیاهی است. طبق گزارش منتشر شده توسط دانشگاه کنستانز المان پلاستیک‌های گیاهی بازیافتی قدرت و کیفیت پلاستیک‌های اولیه را دارند و به سادگی می‌توان از ان‌ها برای ساخت وسایل پلاستیکی استفاده کرد. از جمله محصولاتی که با این پلاستیک‌های قابل تولید است انواع پوشش‌های صفحات تلفن همراه و حتی قاب‌های گوشی هاست که هم کاربرد زیادی دارد و هم تقاضا برای ان‌ها بسیار بالا است.

دویچه وله تاکید کرد درصورتی که دنیا بتواند این پلاستیک‌های گیاهی را جایگزین محصولات تولید شده از نفت بکند، گام بزرگی در جهت مبارزه با افزایش سطح الاینده‌ها و افزایش گرمایش زمین برداشته است. این تحول بزرگی در دنیای تکنولوژی است و می‌تواند اینده را تغییر دهد و مشکلات زیست محیطی را به یک خاطره تلخ از سال‌های گذشته تبدیل کند. /بازار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: