bazarnews

کد خبر: ۹۵۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
معاون گمرک گفت: صاحبان کالا به روندهای دولتی اطمینان ندارند و مطمئن نیستند که پس از ترخیص کالا بتوانند ارز ۴۲۰۰ تومانی خود را تحویل بگیرند؛ به همین دلیل کالای خود را از گمرک ترخیص نمی‌کنند.
مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک در گفتگوی زنده تلویزیونی در خصوص دپوی نهاده‌های دامی در گمرک گفت: مشکلات کالا‌های اساسی به یک مورد خلاصه نمی‌شود. برای کالا‌های اساسی باید صاحبان کالا مجوز‌های قانونی را به گمرک ارائه دهند. از طرفی در خصوص تأمین ارز به دلیل اینکه ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد ملاحظاتی وجود دارد. بحث حمل این کالا‌ها و مواردی دیگری که وجود دارد، باید انجام شود تا بتوانیم کالا را تأمین کنیم.

ارونقی ادامه داد: برای نمونه در گذشته بحث ترخیص درصدی را مطرح کرده بودیم به دلیل اینکه مشکلات فراوانی برای ترخیص کامل این کالا‌ها وجود دارد. زمانی که دو ماه ترخیص درصدی متوقف شد، در حال حاضر نتایج آن را می‌بینیم و همچنان تبعات آن ادامه دارد. ترخیص درصدی نیز به این معنا است که زمانی که یک کالا کد رهگیری بانک را ندارد نمی‌تواند از گمرک ترخیص شود. اما برای کالا‌های اساسی به دلیل فسادپذیر بودن آن‌ها اجازه داده شده بود که گمرک ۹۰ درصد این کالا‌ها را بدون کد رهگیری بانک ترخیص کند.

وی ادامه داد: اواخر سال ۹۹ این تسهیل برداشته شد و اکنون هنوز نتوانسته‌اند تبعات آن را جبران کنند. از ۱ خرداد یعنی پس از نزدیک به ۳ ماه، این موضوع بررسی و مجدداً این امکان برقرار شد، ولی همچنان تبعات لغو این قابلیت همچنان ادامه دارد.

ارونقی گفت: صاحبان کالا به روند‌های دولتی اطمینان ندارند و مطمئن نیستند که پس از ترخیص کالا بتوانند ارز ۴۲۰۰ تومانی خود را تحویل بگیرند؛ به همین دلیل کالای خود را از گمرک ترخیص نمی‌کنند. / مهر
برچسب ها: نهاده های دامی ، گمرک ، دپو
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: