bazarnews

کد خبر: ۹۵۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
حجم معامله شده در بازار متشکل ارزی از هفته گذشته روزانه متوسط بیش از ۷.۵ میلیون دلار بوده در حالی که دو هفته پیش روزانه میانگین ۴.۶ میلیون دلار معامله می‌شد و این حکایت از پیش بینی معامله گران بر روند صعودی دارد، اما در شرایط کنونی ریسک معاملات بالاست و احتمال احیای برجام حداقل تا انتهای تابستان وجود دارد.
پیش بینی‌ها از چند ماه پیش حاکی از این بود که هرچقدر به تغییر دولت نزدیک شویم نوسانات ارزی رو به پایین خواهد بود، اما هفته اخیر روند معکوس اتفاق افتاد و این مساله ناشی از موضع گیری‌های سیاسی طرف‌های خارجی نسبت به برجام و حضور پررنگ دلالان در بازار فردوسی بوده که قیمت ارز را صعودی کرده است.

برخی معامله‌گران بازار ارز، مقاومت تکنیکالی را در افت قیمت ارز در سطح ۲۶ هزار تومانی را ناشی از مقاومت این سطح می‌خواندند و در کنار آن سطوح بالای ۲۵ هزار تومان هم برای معامله‌گران معنای خاصی دارد و یادآور نرخ‌های ارزی است که در اوج بدبینی‌ها به احیای برجام وجود داشت؛ یعنی زمانی که هنوز برخی فکر می‌کردند ممکن است ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بماند و تحریم‌ها تشدید شوند نوسانات ارزی در بالای همین قیمت‌ها اوج گرفته بود و در شرایط کنونی نرخ ارز بایلای ۲۵ هزار تومان در حال نوسان گرفتن است و این شرایط کاملا متفاوت از وضعیت یک سال گذشته است و اگر معاملات دلار بار بالای ۲۶ هزار تومان تثبیت شود احتمالا در در نگاه فعالان بازار‌ها شانس احیای برجام ناچیز شده و این نگرانی در بازار ایجاد می‌کند که بار دیگر انتظارات تورمی افزایش ناامیدی در جامعه و روند انتشار پول پرقدرت ادامه خواهد یافت.

در هفته‌ای اخیر گروهی هم عقیده دارند بازارساز عرضه قابل توجهی ارز داشته، زیرا موضع گیری‌های سیاسی نسبت به برجام باعث شده تقاضای خرید ارز بالا رفته و انتظارات در جامعه تا حدی نسبت به چشم‌انداز برجام و متغیر‌های اقتصاد کلان تورمی شده‌اند. هرچند رئیس دولت سیزدهم در موضع گیری خود اعلام کرده است برنامه ما عبور از این تنگنا است و این یعنی سیگنال‌های مناسب اقتصادی و سیاسی که ممکن است از هفته‌های آینده با تحولات سیاسی، تغییرات اقتصادی را هم رقم بزند.

طی روز‌های اخیر حجم معامله شده در بازار متشکل ارزی بالا بوده است و از هفته گذشته روزانه به طور متوسط بیش از ۷.۵ میلیون دلار معامله ارز انجام شده در حالی که رقم معاملات ارزی در مدت مشابه دو هفته پیش روزانه میانگین ۴.۶ میلیون دلار بود. با این حال نباید فراموش کرد هنوز احتمال احیای برجام حداقل تا انتهای تابستان وجود دارد. / موج
برچسب ها: سیگنال ها ، ارز ، بازار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: