bazarnews

کد خبر: ۹۵۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
بازارنیوز بررسی می‌کند؛
نیاز کشور با در نظرگرفتن شیرینی‌پزی‌ها و موارد دیگر، حدود ۱۴ میلیون تُن در سال است که با توجه به تامین ۴.۵ میلیون آن، بیش از ۹.۵ میلیون کسری گندم در کشور وجود دارد.
گروه کشت و صنعت بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ طبق خبری که شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده، با واریز ۱،۷۵۰ میلیارد تومان به حساب گندمکاران کشور، مطالبات کشاورزانی که تا تاریخ ۱۱ مردادماه گندم خود را به مراکز خرید تحویل داده‌اند به طور کامل پرداخت شد. خرید تضمینی گندم نیز با ۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تن در جریان است.

از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از ۴ میلیون و ۴۳۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان از کشاورزان کشور خریداری شده است. همه مطالبات کشاورزان گندمکاری که تا ۱۱ مرداد ماه گندم خود را به مراکز خرید تحویل داده‌اند، به حساب آنان واریز شد.
 
تاکنون نیمی از گندم کشور از کشاورزان استان‌های خوزستان، فارس و گلستان خریداری شده است.استان خوزستان با یک میلیون و ۸۳ هزار تن، استان فارس با ۵۰۶ هزار تن و گلستان ۴۴۹ هزار تن گندم بیشترین سهم از خرید را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین همزمان با خرید تضمینی گندم، مقدار ۱۲۶ هزار تن دانه روغنی کلزا به ارزش ۱.۳ هزار میلیارد تومان از کلزاکاران کشور خریداری و تمامی مطالبات این محصول نیز واریز شده است. ۱.۵ تن دانه روغنی گلرنگ نیز در استان کرمان خریداری شده است.این ارقام در حالی است که جلال محمودزاده، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با بازارنیوز تاکید کرده بود که نیاز کشور با در نظرگرفتن شیرینی‌پزی‌ها و موارد دیگر، حدود ۱۴ میلیون تُن در سال است که با توجه به تامین ۴.۵ میلیون آن، بیش از ۹.۵ میلیون کسری گندم در کشور وجود دارد.

در حال حاضر عمده گندم مناطق گرمسیری و متعادل برداشت شده و فقط گندم برخی مناطق سردسیری باقی مانده که با احتساب آن ها، کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی خرید گندم نسبت به سال گذشته را تجربه خواهیم کرد.

کارشناسان کاهش بارندگی، تنش آبی و همچنین اشتباه دولت دوازدهم در قیمت‌گذاری برای خرید تضمینی را علل اصلی کاهش خرید گندم نسبت به سال گذشته می‌دانند. به گفته محمودزاده، قیمت جهانی گندم حدود ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلیوگرم است، اما دولت با قیمت ۵ هزار تومان، موجب عدم تمایل کشاورزان برای کاشت یا فروش گندم به دولت شد.

با این حال، دولت جدید باید ضمن سر و سامان دادن به کابینه خود و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات متعدد اقتصادی و بهداشت و سلامت، باید با معرفی وزیر و کادر متخصص در وزارت کشاورزی و همچنین هماهنگی بیش از پیش وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت جهاد، با واردات سریع و مکفی، مشکل گندم کشور را مرتفع کنند تا قوت غالب مردم دچار مشکل نشود.

گفتنی است، با توجه به کاهش برداشت در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های گذشته، علوفه و خوراک دام داخلی هم با مشکل مواجه شده که این کاهش اگر با واردات جبران نشود، می‌تواند بر قیمت گوشت قرمز در ماه‌های آینده تاثیر منفی بگذارد.

پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: