bazarnews

کد خبر: ۹۵۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
طرح‌های شیرین سازی آب در مناطق مختلف دارای شرایط متفاوتی هستند و شرایط هر منطقه باید به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرد، همچنین راهکار‌های جایگزین نیز ارائه شود و بعد از بررسی‌های اثرات و پیامد‌های این نوع طرح‌ها، وارد فاز اجرا شوند.
مشکلات آب در اغلب مناطق کشور حاکم است که برای حل هر کدام از آن‌ها با توجه به اقلیمی که دارند باید از الگو و شیوه‌های متفاوتی جهت تامین آب بهره جست. اما متاسفانه یک الگوی ثابت و مشابه برای تمام استان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که پیامد‌های منفی آن را در دراز مدت شاهد هستیم.

حسین هاشمی اظهار داشت: به طور کلی اگر تمام ملاحظات در اجرای فناوری‌های مختلف شیرین سازی آب رعایت شود قطعا یک پروژه خوب به حساب می‌آید و این مسئله در نقاط مختلف کشور شرایط متفاوتی دارد. باید توجه داشت که چنین طرح‌هایی می‌تواند اثرات منفی نیز داشته باشد و در حد قابل قبول این اثرات قابل مدیریت هستند. اگر بخواهیم موضوع شیرین سازی آب را به صورت کلان مورد بررسی قرار دهیم باید هر کدام از پروژه‌ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داد، اما در مجموع امکان اینکه این طرح را در بخش‌هایی از کشور اجرا کنیم و اثرات آن نیز قال مدیریت باشد، وجود دارد.
وی افزود: به عنوان مثال پروژه خزر – سمنان موضوع متفاوت و از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است و یک بخش آن مربوط به شیرین سازی می‌شود و موضوعات مصارف و انتقال از جمله دیگر زوایای این پروژه به حساب می‌آیند. در رابطه با شیرین سازی آب خزر باید گفت که بسیاری از کارشناسان با این طرح موافق نیستند و اصول و مبانی این پروژه مشکلات اساسی را به همراه دارد و یا به عبارت بهتر ارقام و محاسبات انجام شده با ابهام جدی مواجه بوده و به نظر می‌رسد که آمار و ارقام محاسبه شده اشتباه است. نکته دیگری که در این میان در رابطه با استان سمنان و نیاز آبی آن مطرح بوده این است که راهکار جایگزین برای شیرین‌سازی وجود دارد یا خیر؟

این کارشناس حوزه آب تصریح کرد: در خصوص آب استان سمنان باید گفت که راهکار جایگزین وجود دارد و مشاور و شرکت کارفرما در واقع به آن توجه لازم و کافی را نداشتند و با عددسازی و آمارسازی به اعداد مورد علاقه خود برای اجرای طرح شیرین‌سازی رسیده‌اند. در رابطه با مجوزی که سازمان حفاظت محیط زیست صادر کرده باید گفت این مجوز مشخص کرده است که شیرین‌سازی در مقصد انجام شود که به هیچ عنوان مشخص نیست که این مجوز بر چه مبنایی صادر شده است و چنین شرطی را تعیین کرده، چراکه اجرای چنین شرطی غیرممکن است.

هاشمی توضیح داد: در طرح شیرین سازی آب سمنان مشخص نشده که با نمک‌های موجود باید چه کار کرد. به طور تقریبی سالانه سه میلیون تن نمک در این استان حاصل می‌شود و سوال اینجاست با شیرین‌سازی آب با این حجم از نمک چه باید کرد و در دراز مدت به چندین میلیون تن نمک تبدیل می‌شود. شیرین سازی اغلب در کنار دریا انجام می‌شود که در رابطه با خزر مشکلات زیادی وجود دارد و در مجموع مبانی طرح شیرین سازی آب سمنان زیر سوال است و دولت این آمار را منتشر نمی‌کند که مردم و کارشناسان از آن مطلع شوند و یا در گزارش‌ها این نکته قید نمی‌شود که راهکار‌های جایگزین چه مواردی می‌تواند باشد.

وی ابراز کرد: در رابطه با استان خوزستان شرایط به گونه دیگری رقم می‌خورد. این استان دارای منابع آب سطحی بسیاری است و در بخش‌هایی سفره‌های آب زیرزمینی نیز وجود دارد. از طرفی بخش‌هایی از این استان ساحلی بوده و در این مناطق ساحلی می‌توان از طرح شیرین سازی با توجه با ملاحظات احتمالی استفاده کرد. این ملاحظات شامل فاکتور‌های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و سایر موارد است که به هر کدام از آن‌ها باید دقت داشت. به طور کلی باید این نکته را نیز در نظر داشت که هنگامی به دنبال چنین طرح‌هایی هستیم، راهکار‌های جایگزین نیز بررسی شوند. علاوه بر خوزستان در استان تهران نیز فناوری آب شیرین کن داریم. اگر آب شیرین کن‌های صنعتی را کنار بگذاریم آب شیرین کن جهت تامین آب شرب نیز وجود دارد. در مجموع شیرین سازی آب پروژه آسیب زایی نیست، اما باید برای اجرای چنین طرحی تمام ملاحظات بررسی شود و این موضوع در استان و پروژه‌های مختلف شرایط متفاوتی دارد.

/گسترش
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: