bazarnews

کد خبر: ۹۵۷۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
یک کارشناس بازار سرمایه درباره بازگشت اعتماد به بورس گفت: در صورتی که دولت از مکانیزم‌های درست در اقتصاد، حمایت کند، می‌توان به بازگشت اعتماد به بورس امیدوار بود.
مهدی جمشیدیان، کارشناس بازار سرمایه در مورد اقدامات دولت در زمینه بازگشت اعتماد به بازار سرمایه اظهار داشت: بحث اعتماد سازی و بازگرداندن اعتماد به بورس از جمله موضوعاتی است که باید در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد، لذا دولت برای بازگرداندن اعتماد به بازار، چند راهکار دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به راهکار‌های دولت در این زمینه ادامه داد: مثلا صندوق توسعه و تثبیت بازار تحت یک سری قوانین ایجاد شده‌اند و بودجه‌های مشخص هم دارند. در گذشته قرار بوده است از صندوق توسعه ملی به آن‌ها واریز شود که هنوز این قضیه انجام نشده است.

وی ضمن بیان اینکه دولت سیزدهم باید مشخص کند، چرا واریزی‌ها از صندوق توسعه اجرایی نشده است، تاکید کرد: این واریزی‌ها باید داخل صندوق توسعه و تثبیت بازار موجود باشد تا هر زمانی بازار با مشکل مواجه شد راحت پول به بازار تزریق شود، نه اینکه کاسه گدایی دست بگیرد و برای تثبیت بازار پول جمع کند.

جمشیدیان تصریح کرد: یکی از مهمترین مسائل مطرح شده توسط آیت الله رئیسی بیشتر حول همین صندوق توسعه و تثبیت بازار بوده و این قانونی که وجود دارد که در این زمان باید به این صندوق پول ریخته شود، در صورتی که اجرایی شود، خود بازار می‌تواند خودش را کنترل کند.

این کارشناس بازار سرمایه با انتقاد از نحوه فروش کالا‌هایی مانند خودرو که ثبت نام صورت می‌گیرد و سپس قرعه کشی انجام می‌شود، افزود: موضوع دیگر در بحث اعتمادسازی این است که باید برخی مکانیزم‌ها در اقتصاد کشور درست شود. به عنوان مثال خودرویی که در لاتاری و قرعه کشی از خودروساز گرفته می‌شود، به یک سری افراد می‌دهند که تنها به دنبال سود هستند، البته سود هر جا باشد همه دنبال آن می‌روند؛ که مساله بدی هم نیست. اگر من و شما هم اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه را ببینیم، همین کار را انجام می‌دهیم. یعنی مکانیزمی ایجاد شده که به ما ارزان‌تر می‌دهند و ماشینی که ۲۰۰ میلیون است را ۱۰۰ میلیون می‌فروشند، دنبال آن می‌رویم که هر وقت سایت باز شد آن را بخریم.

وی تاکید کرد: اگر مکانیزم‌ها درست کار کنند و این شیوه فروش از بین برود و دلالی از بین برود و سود باد آورده در بازار از بین برود، می‌توان امیدوار به بازگشت اعتماد به بازار بود. در کلیت بازار‌های بیرون مانند فولاد، سیمان، غذایی و پتروشیمی آن جا سود به جیب تولید کننده می‌رود و در نهایت به جیب سهامدار این تولید کننده‌های بورسی هم می‌رود.

جمشیدیان در پایان گفت: این بهترین راه اعتمادسازی برای بازار است که شرکت‌ها گزارش‌های درست و واقعی بدهند که رشد واقعی را در بورس داشته باشیم. اینکه این بحث‌هایی در مورد حقوقی‌ها و حقیقی‌ها انجام می‌شود، درست نیست. حقوقی‌ها و حقیقی‌ها جزیی از این بازار هستند و اینکه بگوییم یک طرف خوب و یک طرف بد هستند، موضوعیتی ندارد.

/فارس
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: