bazarnews

کد خبر: ۹۵۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
یک مقام مسئول گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته در حال حاضر در منطقه جنوب غرب تهران، شاهد فرونشست ۲۴ سانتی متری زمین هستیم.
علی بیت اللهی رئیس مرکز خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه جنوب غرب تهران سالی ۲۴ سانتی‌متر نشست می‌کند، گفت: طبق تحقیقات مستمر و مطالعاتی که داشته‌ایم با توجه به برداشت‌های بی رویه از آب‌های زمینی کشور جهت آبیاری و استفاده از بخش کشاورزی، ما شاهد فرونشست‌های مستمر در بسیاری از مناطق کشور هستیم.

او ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته در حال حاضر در منطقه جنوب غرب تهران شاهد آن هستیم که ۲۴ سانتی متر زمین نشست کرده و این اتفاق در حال گسترش در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ است و به زودی در مناطقی از جمله انقلاب و اطراف آن شاهد فرو نشست زمین خواهیم بود.

بیت اللهی با بیان اینکه این میزان از فرو نشست زمین در تهران با استاندارد‌های جهانی بسیار فاصله دارد، گفت: وقوع چنین حوادثی برای مناطق دشت گونه تهران و سایر شهر‌ها هشدار محسوب می‌شود.

رئیس مرکز خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: در حال حاضر در مناطقی از جمله تهران، البرز، قزوین، کردستان، خراسان، کرمان، اصفهان، فارس هستیم و متاسفانه در محدوده شهری اصفهان میزان فرونشست‌ها بسیار شده و به حدی که ممکن است به ساختمان‌ها و مناطق شهری این استان هم آسیب بزند.

بیت اللهی با بیان اینکه عامل اصلی این اتفاق آن است که میزان استخراج سطح آب‌های زیرزمینی و چاه‌ها بسیار افزایش یافته است، افزود: هیچ جایگزینی برای این آب‌ها وجود ندارد و میزان آبی که استخراج می‌شود با میزان آبی که وارد این چاه‌ها می‌شود، بسیار کمتر و متفاوت‌تر است.

او اظهار کرد: به دلیل خشکسالی و تغیر اقلیمی که در کشور رخ داده و با توجه به استفاده بسیار زیاد از سطح آب زیر زمینی ما شاهد آن هستیم که میزان فرونشست زمین به ۲۴ سانتی متر در سال رسیده است، این در حالی است که چنین تجربه‌ای در کشور ژاپن رخ داده بود. آن‌ها با جلوگیری از استفاده بی رویه از آب‌های زیرزمینی، در حال حاضر میزان فرو نشست زمین را به یک سانتی متر در سال رسانده‌اند.

بیت اللهی توضیح داد: تغییرات زیست محیطی، سست شدن زیر ساخت‌های جاده‌ای، راه آهن و همچنین در معرض خطر قرار گرفتن جدی ساختمان‌های شهری از جمله آسیب‌هایی است که به دنبال فرو نشست زمین‌ها ایجاد می‌شود.

او در پایان تصریح کرد: باید در حال حاضر تمامی اقدامات لازم در خصوص آبیاری‌های نوین در کشور و مناطقی که در معرض فرو نشست هستند، صورت گیرد تا شاهد افزایش یافتن میزان فرو نشست‌های کشور در تهران و سایر شهر‌های دشت گونه کشور نباشیم.

/باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: