bazarnews

کد خبر: ۹۵۷۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
نشست مجازی کارشناسی سازمان همکاری‌های اقتصادی دی هشت پیرامون تدوین استراتژی تسهیل تجارت در استانبول برگزار شد.
نشست کارشناسی سازمان همکاری‌های اقتصادی دی ۸ در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ در استانبول پیرامون تدوین استراتژی تسهیل تجارت برگزار شد.

در نشست مقامات ارشد و کارشناسان ارشد تجارت و گمرک از کشور‌های عضو این گروه یعنی اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه ازجمله نماینده اتاق ایران مشارکت داشتند و درنهایت پیشنهادات اتاق ایران نیز جهت درج در سند نهایی این نشست به دبیرخانه دی-۸ منعکس شد.

ریاست این جلسه بر عهده «راشا حمدی»، مدیر دوم دبیرخانه بود.

در این نشست، «کو جعفر» از استراتژی تسهیل تجارت (TF) به‌عنوان یک مکمل مناسب در توافقنامه تجارت ترجیحی دی ۸ یاد کرد و این امر را موجب تقویت کشور‌های عضو دی-۸ در تسریع روند ادغام مکانیسم‌های تسهیل تجارت کشور‌های عضو با مجامع بین‌المللی دانست.

او همچنین ابراز امیدواری کرد: این استراتژی بتواند کمک‌های فنی لازم و اقدامات موردنیاز مرتبط با ظرفیت‌سازی برای بهره‌مندی کامل از مزایای توافقنامه تجارت ترجیحی (PTA) را تسهیل و تسریع کند.

هیئت‌های کشور‌های عضو از تلاش‌های وزارت تجارت ترکیه برای تهیه پیش‌نویس استراتژی (TF) قدردانی کردند و انتظارات خود را در خصوص کاهش موانع اجرایی و تعدیل روند‌های اداری در تجارت میان کشور‌های عضو در جهت دستیابی به تجارت درون‌گروهی، بیان کردند.

در این جلسه نظرات کشور‌های عضو موردبحث و بررسی قرار گرفت و متن بر اساس اجماع، نهایی شد. همچنین مقرر شد جلسه دیگری برای نهایی شدن استراتژی (TF) و تکمیل آن برای تصویب تشکیل شود.

هدف از این استراتژی، شناسایی اقدامات ملموس در جهت تسهیل تجارت بین کشور‌های عضو دی-۸ و دستیابی به مقاصد زیر است:

توسعه اصلاحات تسهیل تجارت

بهبود عملکرد کشور‌های عضو دی-۸ در فهرست شاخص‌های عملکرد تجاری

توسعه استراتژی‌های گسترده‌تر در جهت تسهیل تجارت ملی

ارتقاء همکاری‌های منطقه‌ای پیرامون فعالیت‌های تسهیل‌کننده تجارت

حمایت از اجرای اقدامات تسهیل تجارت مقرر در موافقت‌نامه‌های بین‌المللی که کشور‌های عضو دی-۸ طرف مقابل آن هستند

تبادل دستاورد‌ها و تجربیات اخیر در زمینه نظارت و ارزیابی تسهیل تجارت

تشویق به استفاده از تسهیلات و استاندارد‌های تجارت بین‌المللی موجود، به‌عنوان‌مثال، موارد مقرر از سوی UNECE، UNCTAD، WCO و سایر.


/بازار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: