bazarnews

کد خبر: ۹۵۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴
از آنجایی که امروزه شرکت‌ها به داده‌های دقیق و سریع نیاز دارند، به تامین کنندگان مواد و محصولات شیمیایی اجازه می‌دهند مشاغل خود را در دنیای آنلاین در جهت کاهش ناکارآمدی تولید اداره نمایند.
اگر صنعت فناوری‌های شیمیایی در سال ۲۰۲۰ در یک کلمه خلاصه شود، این کلمه «اختلال» خواهد بود. به عنوان مثال، برخی از شرکتها، تولیدکنندگان مواد ضدعفونی کننده و شناساگر‌ها را افزایش دادند، در حالی که برخی دیگر که با بازار‌های خودرو، پالایش و ساخت و ساز سر و کار داشتند، با مشکلاتی سخت روبرو شدند. با این حال، چه برای آمادگی برای برآوردن افزایش ناگهانی تقاضا یا تلاش برای زنده ماندن، هر دو نتیجه منجر به اختلال بزرگی شد.

در طول یک سال اخیر خیلی چیز‌ها تغییر کرده است. استراتژی‌های تعیین شده گذشته، دیگر مناسب و کارآمد نیستند و این پاندمی ضعف‌های صنایع را آشکار کرده و برنامه‌هایی را در جهت ایجاد تحولات به میزان قابل توجهی تسریع نموده است.

بنابراین، همانطور که مشاغل در قلمرو ترسیم نشده و ناشناخته‌ای حرکت می‌کردند، تحولات دیجیتالی، نجات حیاتی را ثابت کرد و همچنان به سرعت در همه جنبه‌های صنایع شیمیایی دنبال شد.

به طور کلی، در حال حاضر صنایع شیمیایی شاهد موج جدیدی از دیجیتالی شدن در دوره پاندمی می‌باشد، زیرا فناوری‌های مختلف دیجیتالی به سرعت در حال پذیرش توسط شرکت‌های تولید مواد و محصولات شیمیایی به امید ایجاد نوآوری، سودآوری و پیشرو در این صنعت هستند.

علاوه بر آن، امروزه شرکت‌ها به داده‌های بلادرنگ نیاز دارند و بر همین اساس، به تولیدکنندگان مواد شیمیایی اجازه می‌دهند تا مشاغل خود را در دنیای آنلاین نیز اداره کنند. علاوه بر آن، اتوماسیون به طور چشمگیری به کاهش ناکارآمدی در بخش‌های تولیدی و شیمیایی کمک کرده است.

در میان کشور‌های مختلف، صنایع شیمیایی هند یکی از بزرگترین مشارکت کنندگان در اقتصاد هند است که هفت درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تامین می‌کند و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۵ به ۳۰۴ میلیارد دلار برسد و نرخ رشد مرکب سالانه آن ۹.۳ درصد باشد.

این صنعت، تقریباً در هر محصول تولیدی مشارکت دارد و به عنوان ستون فقرات بسیاری از صنایع و بازار نهایی مانند کشاورزی، خودروسازی، ساختمان سازی و داروسازی عمل می‌کند. ناگفته نماند که تحول دیجیتالی در صنایع شیمیایی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا با ارتقاء رشد استراتژیک و ساده سازی عملیات از طریق اتوماسیون و دیجیتالی شدن، صنایع شیمیایی به طور بالقوه متحول شده که البته راه درازی در پیش دارد.

اکنون؛ به برخی از فناوری‌های دیجیتالی که پیشرفت‌های چشمگیری در صنعت شیمیایی در سطح جهان داشته است، نگاهی می‌اندازیم:

«اینترنت اشیاء صنعتی» (IIoT)
به کابرد اینترنت اشیا در صنعت، «اینترنت اشیا صنعتی» می‌گویند که انقلابی را در تولید با فراهم آوردن امکان دستیابی به مقادیر بسیار بیشتری از داده ها، با سرعتی بسیار بالاتر و بهره وری بیشتر فراهم می‌کند.

علاوه بر آن، اینترنت اشیاء صنعتی بینش بهتری را در خصوص عملیات و قابلیت‌های سیستم‌های تولیدی ارائه می‌دهند و امکان مشاهده بیشتر وضعیت و یکپارچگی و همچنین کاوش عمیق جایگزین‌ها برای تصمیم گیری عملیاتی را فراهم مینماید.

با ظهور اینترنت اشیاء صنعتی، زمینه بیشتری برای تسریع برتری عملیاتی در زمینه تولید وجود دارد. از طریق شبکه‌های اینترنت اشیا صنعتی و تجهیزات هوشمند که به یکدیگر متصل کرده اند، داده‌ها بین تمامی بخش‌ها از جمله افراد و کارخانه و ... مبادله می‌شود و مدیران بخش‌های صنعتی می‌توانند به کمک اینترنت اشیا صنعتی بر نحوه انجام و پیشرفت فعالیت‌های شرکت شان نظارت داشته باشند.

علاوه بر آن، یکی از مزایای کلیدی این فناوری این است که بینش عملی را برای ذینفعان اصلی ارائه داده و به آن‌ها در تصمیم گیری‌های فعال کمک می‌کند. بینش‌های عملی مبتنی بر داده در پیش بینی بیشتر عملیات، موثر و اثرگذار هستند و تأثیر مثبتی بر کارایی، عملکرد، زمان به کارگیری و دیگر شاخص‌های عملکرد کلیدی مهم می‌گذارد.

اما IIoT به عنوان یک منبع دست نیافتنی در صنایع شیمیایی، می‌تواند موجب افزایش کارایی و سودآوری شرکت‌های شیمیایی به منظور تضمین مزیت رقابتی، ایمنی و رعایت مقررات در صنایع شیمیایی شود. همچنین، موجب بهبود کارآیی قابل توجهی در فرآیند‌های تولید می‌گردد.

در صنایع شیمیایی، IIoT می‌تواند به عنوان یک پلتفرم پایه برای ایجاد یک شبکه هوشمند از دستگاه‌ها باشد و داده‌ها و فرآیند‌ها را به هم متصل کرده و به طور موثر سیستم‌های کنترل بازخورد را در زمینه اتوماسیون صنعتی ایجاد کند تا ارتباط بیشتر، تطبیق پذیری، مقیاس پذیری، بازده زمانی، امنیت، مقرون به صرفه بودن، بهره وری و بهره وری عملیاتی را افزایش یابد.

«دوقلو‌های دیجیتالی»
دوقلو‌های دیجیتال یکی دیگر از فناوری‌های دیجیتالی است که می‌تواند به اپراتور‌ها به ویژه در شرکت‌های نوپا در عملیات غیر معمول، خاموش شدن دستگاهها، کاهش سرعت و سایر رویداد‌های غیرمنتظره کمک کند.

چنین آموزشی برای اجتناب از شرایط بالقوه خطرناک که می‌تواند منجر به حوادث زیست محیطی شود، بسیار مهم است. دوقلو‌های دیجیتال در کارخانه به میزان زیادی در بهینه سازی شرایط احتمالی تولید کمک می‌کند و محیط‌های متناوب مواد اولیه را جایگزین می‌کند که در نهایت به آمادگی چندین صنعت برای مقابله با هرگونه بحران می‌افزاید.

علاوه بر این، یک دوقلو دیجیتالی همچنین اپراتور‌های شیمیایی را قادر می‌سازد تا محیطی منحصر به فرد برای مشاهده تمام فرایند‌های پیچیده خود و ارائه راه حل‌های بهینه ایجاد کنند و یک برنامه رایانه‌ای است که با استفاده از داده‌های دنیای واقعی، شبیه‌سازی‌هایی را ایجاد می‌کند که می‌توانند عملکرد یک محصول یا یک فرآیند را پیش‌بینی کنند.

همچنین، یک دوقلوی دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهد تا راه‌حل‌های مربوط به توسعه چرخه عمر محصول، تولید و بهبود فرآیند تولید محصول و آزمایش نمونه اولیه را بررسی کنند که عملاً می‌تواند مشکل را در نمونه، شناسایی و قبل از مرحله تولید، آن را رفع کند.

«تحلیل داده ها»
استفاده از علم داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن به طور قابل توجهی در صنایع شیمیایی افزایش یافته است. این صنعت به سرعت به سمت اتوماسیون حرکت می‌کند، زیرا یک فناوری بادوام و مقاوم است که در هر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعداد زیادی از شکست‌های ثبت شده از جمله خطا‌هایی در ضبط پارامتر‌ها که می‌تواند شبیه سازی‌ها و فرایند‌های مختلف را خراب کند، در صنایع شیمیایی وجود دارد. در چنین شرایطی، تحلیل داده‌ها با ارائه راه حل‌های فوری، مانند کمک در شناسایی سریع روند‌ها و الگوها، یک ضرورت مطلق در صنایع شیمیایی برای بررسی مجدد یافته‌ها و کاهش تلاش‌های انسانی است که به معنی خطا‌های کمتر و هزینه‌های کمتر می‌باشد.

تحلیل داده‌ها همچنین امکان دستیابی به مهارت در یک محیط پیچیده و غیرقابل پیش بینی را به دلیل توانایی آن در برخورد موثر با داده‌های چند بعدی و متنوع ممکن می‌سازد.

علم داده و تحلیل داده می‌تواند به شرکت‌های شیمیایی کمک کند تا گزارشات خود را تجزیه و تحلیل کرده و خطرات احتمالی ناشی از داده‌ها را بررسی کنند. بنابراین، به ما قابلیت پیش بینی می‌دهد و کمک می‌کند تا اقدامی انجام دهیم و احتمال وقوع چنین حوادثی را کاهش دهیم.

«امنیت سایبری»
سایت‌ها و پایگاه‌های تولید محصولات و مواد شیمیایی و زیرساخت‌های مربوطه که در آن مقادیر قابل توجهی از مواد خطرناک، تولید، ذخیره یا حمل می‌شوند، به طور فزاینده‌ای در برابر تهدیدات امنیتی آسیب پذیر هستند.

در نتیجه قرنطینه و اقدامات فاصله گذاری اجتماعی که در طول همه گیری کرونا معرفی شد، تغییر نحوه کار به دورکاری و انجام کار در یک بازه زمانی فشرده، شبکه‌های شرکت را گسترده‌تر از گذشته کرده و موجب افشای تعدادی از آسیب پذیری‌هایی که هکر‌ها به دنبال سوء استفاده از آن‌ها هستند، شده است.

امنیت سایبری به حفاظت از شبکه‌های کامپیوتری، رایانه‌ها و سایر دارایی‌های الکترونیکی در برابر داده‌هایی که احتمال افشا شدن دارند و همچنین حملات سایبری و یا دسترسی غیر مجاز کمک می‌کند.

علاوه بر آن، امنیت سایبری از رویکرد‌های گوناگونی استفاده می‌کند که از رشته‌های مختلف مانند علوم رایانه، جرم شناسی و رمزنگاری استفاده شده است تا اطمینان حاصل شود که داده‌ها و خواص یک سازمان در برابر هکرها، مجرمان سایبری و سایر عوامل مخرب محافظت می‌شود.

حملات سایبری به یک کارخانه تولید محصولات شیمیایی ممکن است دو شکل داشته باشد: یکی این که می‌تواند یک فعالیت اطلاعاتی برای دستیابی به مالکیت معنوی، مانند فرمول‌ها یا نمودار‌های جریان فرآیند، یا حمله به «راه حل یکپارچه سازی امنیت اطلاعات و شبکه» که عملکرد‌های حیاتی نیروگاه را کنترل می‌کند، باشد که این شکست ناشی از حمله برنامه ریزی شده می‌تواند منجر به آسیب فیزیکی شود.

صنایع شیمیایی در زمینه ذخیره و پردازش مواد شیمیایی خطرناکی مانند کلر، کلرید هیدروژن، اسید نیتریک، آمونیاک، وینیل کلرید و متیل ایزوسیانات در میان سایر مواد شیمیایی فعالیت می‌کنند که نسبت به سایر مواد شیمیایی درجه خطر آن‌ها بیشتر است.

ناگفته نماند، داشتن یک چارچوب امنیت سایبری قوی یک ضرورت است که نمی‌توان از آن برای حفظ ایمنی در محل کار غافل شد.

«پردازش ابری»
مهاجرت صنایع شیمیایی به محاسبات ابری ممکن است برای شرکت‌ها زمان بر باشد، اما شروع زودهنگام این سفر می‌تواند مزایای مالی قابل توجهی را به همراه داشته باشد. مدیران هنوز با خطرات، امکانات و هزینه سرمایه گذاری‌های فعلی فناوری اطلاعات دست و پنجه نرم می‌کنند. با این حال، برای چندین شرکت، انتقال به محیط ابر ترکیبی در حال انجام است. کسانی که زودتر از این آینده حرکت می‌کنند، خود را به مشاغل با عملکرد بالا در فردا تبدیل خواهند کرد.

در پایان می‌توان گفت که جهان شاهد افزایش محبوبیت مواد نوآورانه و قدرتمند است که توسط روند‌های فناوری در صنایع شیمیایی به وجود آمده است. بازیگران کنونی در صنعت مواد شیمیایی به برخی پیش نیاز‌های حیاتی احتیاج دارند که شامل تجدید ساختار سبد محصولات آنها، بازنویسی مدل‌های تجاری برای ایجاد بازدهی بیشتر از سرمایه گذاری آن‌ها در نوآوری و بهره برداری موفق از فناوری‌های دیجیتال است.

با این حال، در ۳۰ سال آینده، شرکت‌های صنایع شیمیایی بر رشد خود از طریق توسعه جهانی تمرکز خواهند کرد. در واقع، تولیدکنندگان مواد شیمیایی یکی از اولین شرکت‌های صنعتی بوده اند که با استفاده از کنترل کننده‌ها و حسگر‌های دیجیتال برای بهینه سازی تولید و کنترل عملیات کارخانه، از روند‌های فناوری دیجیتال به طور گسترده استفاده کرده اند.

در دوران اخیر، بخش مواد شیمیایی سرعت نوآوری دیجیتالی خود را کند کرده است، در حالی که بخش‌های دیگر، مانند خرده فروشی، بانکداری و ارتباطات از راه دور، پیشگام بوده و از نوآوری دیجیتالی در تعامل و عملیات مشتریان استقبال کرده اند.

اما خبر خوب این است که در حال حاضر برخی از مدیران محصولات شیمیایی مجددا در حال نوآوری هستند تا ارزش جدیدی را از طریق فناوری دیجیتال پیدا کنند.

/بازار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: