bazarnews

کد خبر: ۹۵۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک کارشناس بورس گفت: یکی از دلایل رشد شاخص که این روزها با آن مواجه شدیم، افزایش نرخ دلار هم می تواند باشد.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ غلامرضا ابوترابی، کارشناس بورس در گفتگو با بازارنیوز پیرامون وضعیت این بازار، اظهار کرد: بازار سرمایه از آبان و آذر سال 98 تاکنون فراز و نشیب های زیادی داشته که از آبان ماه تا مرداد ماه 99 صعودی و از آن موقع روند قیمت سهم ها کاهشی شد و شاخص هم کاهش پیدا کرد و از 2 میلیون به 1 میلیون و300 هزار واحد رسید .

وی افرود: اما در ماه های اخیر خصوصا از انتخابات به بعد می بینیم که شاخص رو به افزایش است و تقریبا بخش عمده ای از سهم ها روند صعودی دارند و نگاه آینده سرمایه گذاران این است که شاخص روند مثبتی دارد و قیمت ها مناسب می شوند.

ابوترابی درباره علل رشد اخیر شاخص بورس گفت: یکی از عوامل آن می تواند گزارش هایی که شرکت های بورسی از بهبود روندشان داده‌اند و یکی دیگر از نکات هم می تواند تاثیر مثبت نگاه مسئولین عالی رتبه به بازار سرمایه از جمله رئیس جمهور باشد.

وی افزود: از طرفی یکی از دلایل رشد شاخص که این روزها با آن مواجه شدیم، افزایش نرخ دلار هم می تواند باشد. یعنی با توجه به اینکه بازار دلار که بازار رقیب بازار سرمایه است، افزایشی بوده به نحوی که از 24- 24 هزار تومان به 26500 رسیده، سهامی که صادرات محور هستند و یا دلاری هستند به تبع آن رشد کردند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت نگاه بلند مدت به بازار بورس، اظهار کرد: نگاه به بازار سرمایه اگر کوتاه مدت نباشد و میان مدت باشد، قطعا سرمایه گذاران ضرر نخواهند کرد . اما اگر کوتاه مدت باشد، کسانی که می خواهند در این حوزه سرمایه گذاری کنند باید از دانش خاصی برخوردار باشند.

وی افزود: لذا عموم مردم اگر می خواهند به این بازار بیایند، باید با دید میان مدت و بلند مدت در این حوزه سرمایه گذاری کنند. چون دید کوتاه مدت بیشتر برای کسانی است که سفته باز و نوسانگیر هستند. در مجموع آینده بازار سرمایه را مثبت می بینیم.

ابوترابی درباره تغییر دولت و تاثیر تیم اقتصادی دولت جدید بر آینده بازار بورس، گفت:  در همه دولت ها تغییرات بوده و این به نگاه وزیر اقتصاد بستگی دارد، چون بحث تغییرات مدیریتی همیشه بوده است.

وی افزود:  اما در بحث قوانین، خیلی از آنها قوانین پایه هستند و بعید است بسیاری از این قوانین در زمان تشکیل سازمان بورس و اوراق بهادار وضع شده باشد. خیلی از آن ها تغییر نمی کند و آنهایی هم که بخواهد تغییر کند تغییرات مثبت است. چون روند بازار سرمایه مثبت است اما تغییرات آنچنان نیست که کل بازار را به هم بریزد و من فکر نمی کنم همچین اتفاقی در آن حد بیفتد.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: