bazarnews

کد خبر: ۹۵۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
شاخص کل بورس تهران مرداد ماه را صعودی به پایان برد و سبزپوش به استقبال شهریور رفت. در معاملات روز یکشنبه شاخص هم وزن بیشترین میزان رشد در ۶ ماه گذشته را ثبت کرد و شاخص کل ۱۵ هزار واحد صعود کرد.
پس از تعطیلات کرونایی بازار سهام، در آخرین روز کاری مرداد ماه شاخص کل بورس ۱۵ هزار و ۵۵۵ واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و ۵۱۵ هزار واحد رسید.

بیشترین رشد شاخص هم وزن در ۶ ماه گذشته
امروز از ابتدای معاملات روند شاخص بورس صعودی شد و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی بیش از ۱۳ هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص با رشد ۱۵ هزار و ۵۵۵ واحدی نسبت به روز یکشنبه به سطح یک میلیون و ۵۱۵ هزار واحد رسید.

شاخص هم وزن با رشد ۷ هزار و ۷۰۷ واحدی در سطح ۴۳۶ هزار و ۲۵ واحدی ایستاد. رقم ۷ هزار و ۷۰۷ واحدی بیشترین میزان رشد شاخص هم وزن در ۶ ماه گذشته است. در ۱۱۹ روز کاری گذشته هیچ گاه شاخص هم وزن به این میزان صعود نکرده بود.

همچنین آخرین بار که شاخص هم وزن در سطح ۴۳۶ هزار واحد قرار داشت به ۲۱ فروردین ماه برمی‌گردد. بدین ترتیب شاخص هم وزن پس از ۸۶ روز به این رقم بازگشته است.

شاخص کل فرابوس نیز ۳۱۸ واحد رشد کرد و در سطح ۲۱ هزار و ۸۷۶ واحد قرار گرفت.

لیدر‌های بازار
روز یکشنبه نماد‌های «نوری»، «شتران» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. خودرو، اخابر، شپنا، کگل، وبملت، وتجارت و وپارس دیگر نماد‌های بزرگ سبزپوش بازار بودند.

همچنین سه نماد «شستا»، «میدکو» و «وسرضوی» نماد‌های بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نماد‌های بورس سپید صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و مدیریت پرتراکنش‌ترین نماد‌ها هستند.

دو سمت سبز و قرمز بازار
در پایان معاملات روز یکشنبه، ۳۵۲ نماد رشد قیمت داشتند که ۲۵۶ نماد بورسی و ۹۶ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۱۲۱ نماد کاهش قیمت داشتند که ۷۹ نماد بورسی و ۴۲ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۷۳ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۲۵ درصد بازار افت قیمت داشتند.

افزایش خروج پول حقیقی
روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۱۸۷ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز یکشنبه افزایش ۱۴۰ درصدی داشته است.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۱۱۴ میلیارد تومان بود. پس از سمگا، فولاد (فولاد مبارکه) و سپید (شرکت سپید ماکیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل نماد شتران (پالایش نفت تهران) با ۶۱ میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و نماد‌های خساپا (خودروسازی سایپا) و خودرو (ایران خودرو) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار
در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۰ درصد افت کرد و در رقم ۸۹۳ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۴ درصد کاهش یافت و ۴۱۲ میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به ۴۸۱ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه افت ۵ درصدی را نشان می‌دهد.

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور (مدیریت) با صف خرید ۱۰۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از مدیرت، نماد‌های کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۸۸ میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۰ هزار و ۹۷۵ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه ۲۶ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز ۵۹ درصد کاهش یافت و به ۷ هزار و ۵۹۴ میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد ۳۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۱۱ هزار و ۵۴ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در سال ۱۴۰۰ است.

سپید و خساپا صدرنشینان جدول معاملات
در معاملات امروز سهام سپید (شرکت سپید ماکیان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۴۶۷ میلیارد تومان بود.

پس از سپید، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شتران رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خساپا (خودروسازی سایپا) با تعداد یک میلیارد و ۳۵۲ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۲۴۰ سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. خپارس و وسخوز نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

/اقتصاد نیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: