bazarnews

کد خبر: ۹۶۰۴۳
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
سازمان تامین اجتماعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در پرداخت حقوق مرداد بازنشستگان هیچ‌گونه تاخیر و توقفی ایجاد نشده است.
یکی از مسائل مهم در ماه‌های گذشته، لایحه دائمی شدن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی بوده است. منبع مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع مورد مناقشه تصویب آن است. اعتبارات کافی برای واریز حقوق بازنشستگان در سال 1400 مورد رایزنی قرار گرفته است. طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس بررسی می‌شود. بر اساس قانون رقمی حدود ۱۰ درصد اختلاف حقوق بازنشستگان و شاغلان است که به دلیل تورم و گرانی‌ها این میزان باید سالانه محاسبه و به افراد بازنشسته پرداخت شود.

ناگفته‌های جدید از حقوق بازنشستگان
بر اساس قوانین چیزی حدود ۱۰ درصد اختلاف حقوق شاغلین و بازنشستگان است که به دلیل تورم و گرانی‌ها این میزان باید سالانه محاسبه و به افراد بازنشسته پرداخت شود که عملا و در واقعیت اجرا نمی‌شود. حقوق و مزایای کارگران شاغل در معادن و پرسنل شرکتی اندکی باهم متفاوت است، با وجود اینکه کارگران معدن از سختی کار بیشتر رنج می‌کشند اما نسبت به پرسنل از مزایای کمتری بهره‌مند می‌شوند که این موضوع باید به طور جدی رسیدگی شود.

فرامرز مهرزاد، عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان شرکت فولاد مبارکه اصفهان می‌گوید: طبق آیین‌نامه استخدامی صنعت فولاد برای افراد مشغول به کار و بازنشسته بیمه درمان به افراد تعلق می‌ گیرد که بر عهده شرکت فولاد مبارکه است و همچنین خدمات رفاهی دیگری نیز به پرسنل و بازنشستگان ارائه می‌ شود که این خدمات کوتاه مدت و بلند مدت هستند. به عنوان مثال خدمات ورزشی و کمک هزینه‌ های خرید وسایل جانبی ورزشی به پرسنل و بازنشستگان تعلق می‌ گیرد. همچنین در راستای خدمات رفاهی عمومی موضوع دانشجویان و دانش‌آموزان خانواده‌ های پرسنل و بازنشستگان است که کمک هزینه کلاس‌ های تقویتی و کنکور در این قسمت نیز به فرزندان افراد تعلق می‌ گیرد. گفتنی است که در این خصوص بازنشستگان کمتر فرزند دانشجو و دانش‌ آموز دارند و این خدمات اغلب پرسنل مشغول به کار را شامل می‌ شود.

او افزود: در رابطه با خدمات درمانی بیمه نیز طبق آیین‌نامه استخدامی شرکت فولاد مبارکه که توسط خود شرکت تامین می‌ شود و در خصوص کمک هزینه‌ ها و بیمه بیماری‌ های صعب‌ العلاج همچون سرطان، ام اس، درمان‌ های سخت دندان پزشکی اگر تحت پوشش بیمه شرکت فولاد مبارکه نباشند، صندوق فولاد مبارکه کمک‌ هایی را برای افراد در نظر می‌گیرد و بر اساس پیش فاکتورهای که از پزشک معالج به صندوق ارائه می‌دهند از این مزایا استفاده می‌کنند.

مهرزاد ادامه داد: بیمه برخی معادن فولاد نیز تحت نظر صندوق بازنشستگی فولاد است و آن نیز زیر نظر صندوق بازنشستگی تهران کنترل می‌شود. تفاوتی که بین کارگران بازنشسته و پرسنل بازشسته وجود دارد این است که خدمات کارگران را صندوق بازنشستگی و خدمات پرسنل را خود شرکت‌ها رفع و رجوع می‌کنند. سختی کار به کارگران معادن و کارخانه‌های ذوب و سایر واحدها تعلق می‌گیرد که با ۱۴ سال کار و بیمه ۳۰ سال بازنشسته می‌شوند و حدود ۱۵ سال سنوات به این افراد اختصاص داده می‌شود. در واقع این افراد به هنگام بازنشستگی در ظاهر جوان هستند اما در واقع به دلیل سختی کار در بخش فولاد شکسته و دچار فرسودگی شده‌اند و اغلب با مشکلات جسمی و روحی به همراه دارند.

تصمیم جدید برای حقوق بازنشستگان
افزایش حقوق بازنشستگان امسال پرحاشیه بود. قرار بود به حقوق سال ۹۹ بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ۳۹ درصد افزایش سالانه اضافه شود. همچنین قرار بود، آخرین مرحله همسان‌سازی با حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری انجام شود. اما وقتی مصطفی سالاری، رئیس سازمان تامین اجتماعی نتیجه این دو نوع افزایش را در فروردین اعلام کرد، نتوانست بازنشستگان را راضی کند.

براین اساس، حقوق یک بازنشسته با ۳۰ سال خدمت و با داشتن همسر و دو فرزند را چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد. این رقم در واقع همان حقوق وزارت کار برای کارگران است.

اما واریزی‌های فروردین درست نبود و گروهی از بازنشستگان حقوق کمتری دریافت کردند، پس از اعتراض بازنشستگان، سالاری دستور بازبینی را صادر کرد.

نتیجه این شد که در محاسبه حقوق غیرحداقلی‌بگیران خطایی رخ داده است که در حقوق اردیبهشت اصلاح می‌شود. این اصلاح انجام شد، اما مابه‌التفاوت حقوق فروردین که قرار بود با حقوق اردیبهشت واریز شود، پرداخت نشد.

از اردیبهشت تا چند روز پیش مدیران سازمان تامین اجتماعی وعده واریز دادند، اما عملی نشد، علت نیز گفته شد که بودجه‌ای برای پرداخت مابه‌التفاوت نیست. اما بالاخره این واریزی در حال انجام است و پرداخت مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان (سایر سطوح) از روز چهارشنبه ۲۰ مرداد، آغاز شده است. حالا این مشکل حل شده، حقوق مرداد بازنشستگان نیز در حال واریز است و تا پایان مرداد انجام می‌شود. اما یک مشکل دیگر برای بازنشستگان در حال رخ دادن است. مجلس تصویب کرده که سهم دختران بیوه و مجرد از حقوق بازنشستگی پدرانشان به یک‌سوم برسد.

پیگیری‌ها حاکی از این است که این مصوبه هنوز اجرایی نشده است. در واقع مدیران این صندوق‌ها نسبت به این مصوبه اظهار بی‌اطلاعی کردند.

پس از چهار ماه بالاخره مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان در حال واریز است. در حالی که هنوز این مشکل به طور کامل حل نشده این بار مجلس یک سنگ دیگر جلوی پای بازنشستگان گذاشته است.

زمان واریز حقوق بازنشستگان در تعطیلات کرونایی

تعطیلی کرونایی از روز گذشته شروع شده و تا شنبه آینده ادامه دارد. در خصوص بانک‌ها بر اساس اظهارات دبیر کل شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولت، طبق ابلاغ ستاد ملی کرونا و غیرفعال شدن سامانه‌های بانک مرکزی (سانتا و چکاوک) بانک‌های سراسر کشور اعم از دولتی، خصوصی و موسسات مالی و اعتباری از دوشنبه (۲۵ مرداد ماه) تا شنبه (۳۰ مرداد ماه ۱۴۰۰) تعطیل هستند.

در این تعطیلات تمامی بانک‌ها در سایت‌های خود خدمات غیرحضوری را به صورت غیرحضوری و ۲۴ ساعته انجام خواهند داد و زمان واریز حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان در تعطیلات شش روزه تغییری نمی‌کند و واریز حقوق طبق روال انجام می‌شود.

اما با این حال برخی از عملیات‌های بانکی با وجود این تعطیلات به مشکل برمی‌خورد. یعنی واریزی‌هایی که باید از سوی نهادهای دولتی انجام شود، احتمالا با اختلال و تاخیر مواجه شود.

راهکارهای وزیر پیشنهادی کار برای افزایش حقوق بازنشستگان

بخش قابل ملاحظه‌ای از حجم کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوط به صندوق‌های بیمه اجتماعی است. همچنین دو بانک توسعه تعاون و رفاه، ماموریت پشتیبانی مالی از برنامه‌های این وزارتخانه (متناسب با ذی نفعان) را بر عهده دارند. در این زمینه صندوق کارآفرینی امید نیز در حوزه تامین مالی کسب و کار‌های خرد، کوچک و متوسط ایفای نقش می‌کند. البته فارغ از بخش بانکی، بخش اصلی اقتصادی این وزارتخانه به فعالیت‌های اقتصادی صندوق‌های بیمه اجتماعی اختصاص دارد که منابع حاصل از سرمایه گذاری‌های انجام شده در صندوق ها، کفایت هزینه‌های این صندوق‌ها (عمدتا پرداخت مستمری و سایر هزینه‌های رفاهی بازنشستگان و مستمری بگیران) را نمی‌دهد.

برخی از چالش‌های این صندوق‌ها در بخش فعالیت اقتصادی است مانند پایداری پایین صندو ق‌های بازنشستگی، بدهی دولت به صندوق ها، عدم تطابق الگوی شرکت داری جاری بر استاندارد‌های حاکمیت شرکتی، عدم شفافیت در دارایی‌ها و چیدمان دستوری ترکیب سبد دارایی‌های صندوق ها، عدم تقید به حفظ منابع بین نسلی و مدیریت سیاسی (غیر اقتصادی) و گاهی فسادآلود و انتصابات رانتی است.

استقرار نظام جامع انتصابات، بهبود نسبت تعداد بیمه شدگان به تعداد مستمری بگیران، تعامل جدی و موثر با دولت جهت تنظیم برنامه دقیق پرداخت بدهی‌های دولت به صندوق ها، بهبود نظام حکمرانی شرکتی و فعالیت‌های تنظیم گری در بخش سرمایه گذاری‌های صندو ق‌های بازنشستگی، بهینه سازی ترکیب سبد دارایی‌های سرمایه های صندو ق‌های بازنشستگی و اجتماعی با هدف حداکثرسازی سودآوری آن‌ها از جمله راهکار‌های بهبود شرایط اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

اعلام زمان پرداخت حقوق بازنشستگان

در متن این اطلاعیه آمده است: با توجه به اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر تاخیر در پرداخت مستمری مردادماه بازنشستگان به دلیل تعطیلی چند روزه کشور به اطلاع می رساند در پرداخت حقوق مرداد ماه بازنشستگان تامین اجتماعی هیچگونه تاخیر و توقفی ایجاد نشده است و منظور وزیر، ایجاد تاخیر در سایر صندوق های بازنشستگی که منابع مالی آنها از محل بودجه کل کشور تامین می شود بوده است.

این سازمان بر اساس برنامه ریزی دقیق منابع و مصارف سالیانه و ماهیانه مندرج در بودجه سالیانه، طبق روال گذشته به رغم مشکلات، با اتکا به منابع داخلی اعم از وصولی (درآمد) ماهیانه، سود سهام سازمان در شرکت ها (حدود ۵ درصد کل منابع ) و وصول مطالبات از اشخاص از جمله دولت، مستمری را در موعد مقرر (حتی روزهای تعطیل) واریز کرده است.

حقوق مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی به همراه مابه التفاوت فروردین، در مرداد ماه بر اساس حروف الفبا پرداخت شد.

/پیشنهاد ویژه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: