bazarnews

کد خبر: ۹۶۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
تاجران و تحلیلگران نفتی انتظار دارند اوپک و متحدانش با توجه به افزایش قیمت نفت بر سر تصمیم خود در مورد افزایش ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید بمانند.
انتظار می‌رود اوپک و متحدانش در اجلاس هفته آینده بر سر تصمیم خود در مورد افزایش تولید نفت بمانند.

نظرسنجی بلومبرگ از تاجران و تحلیلگران نفتی نشان می‌دهد بسیاری از آنها انتظار دارند این ائتلاف بخش بزرگی از کاهش تولیدی را که طی همه‌گیری کرونا اعمال کرده بود بازگرداند و این افزایش تولید را در اجلاس اول سپتامبر تایید کند. بسیاری از نمایندگان اوپک پلاس هم همین پیش‌بینی را در مورد نتیجه این اجلاس کرده‌اند.

بازارهای نفت در اوایل ماه جاری میلادی به خاطر نگرانی در مورد اوج همه گیری کرونا و کاهش تقاضا در چین و آمریکا متزلزل شده بودند ولی قیمت نفت از آن زمان رو به بهبود بوده و خیال بازار را راحت کرده است.

طبق گفته اد مورس، سرپرست تحقیقات کالا درموسسه سیتی گروپ:«بی ثباتی در مورد اقتصاد جهان و روند رشد اقتصاد چین تا حد زیادی از بین رفته و نشانه‌های خوبی وجود دارد که پایین آمدن قیمت نفت موقتی بوده و تمام شده است. اگر همین روند افزایشی ادامه داشته باشد ائتلاف اوپک پلاس می تواند طرح خود را اجرایی کند».

این ائتلاف 45 درصد از کاهش تولیدی را که در بهار سال گذشته اعمال کرده بود، متوقف کرده است و قصد دارد تا اواخر 2022 ماهانه 400 هزار بشکه در روز به تولید نفت خود اضافه کند.

17 نفر از 22 تاجر، تحلیلگر و پالایشگاهی که بلومبرگ از آنها نظرسنجی کرده انتظار دارند این طرح تغییری نکند و اجرایی شود.

طرح افزایش تولید اوپک پلاس در اوایل همین ماه مورد تردید قرار گرفت. قیمت جهانی نفت 11 دلار در هر بشکه در سه هفته اول ماه اوت و به دنبال اعمال محدودیت‌های کرونایی در چین کاهش یافت. آژانس بین‌المللی انرژی دورنمای خود از تقاضای نفت تا پایان سال جاری را پایین آورد و در مورد مازاد تولید در 2022 هشدار داد.

/تسنیم
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: