bazarnews

کد خبر: ۹۶۱۰۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک کارشناس بازار بورس کالا ضمن اشاره به آثار مثبت عرضه سیمان در به بورس کالا گفت: به هر میزان که عرضه سیمان در بورس کالا افزایش یابد به همان میزان دخالت دلالان در بازار این محصول کاهش و روند شفاف و مشخصی را طی می‌کند.

گروه کشت و صنعت بازارنیوز؛ سعید ترکاشوند؛ «رضا مناجاتی» کارشناس حوزه بورس کالا در گفتگو با بازارنیوز به مسئله عرضه سیمان در بورس کالا اشاره و در توضیح این مسئله گفت: ماهیت بورس کالا مبتنی بر یک بازار شفاف و روشن است چرا که در این بازار هویت فروشنده و خریدار مشخص است؛ از سوی دیگر در این بازار تمامی مراحل معامله اجناس به طور شفاف در دسترس قرار دارد و می‌توان گفت میزان درصد کلاهبرداری در این بازار صفر است.

این کارشناس حوزه بورس کالا خاطرنشان کرد: عرضه هر گونه کالا، به ویژه مواد اولیه صنایع بزرگ به بورس کالا می‌تواند باعث ایجاد شافیت در میزان عرضه و تقاضای این کالا‌ها شود؛ در این راستا عرضه سیمان در بورس کالا می‌تواند نتایج مطلوبی را برای بازار این کالا همراه داشته باشد.

وی افزود: درحال حاضر دلالان حضور پر رنگی در بازار سیمان دارند و این مسئله تاکنون باعث ایجاد تشنج و نوسانات سنگینی در این بازار شده است؛ البته علیرغم حضور دلالان، باید یه این نکته هم توجه داشت که به واسطه اهمیت این کالا راهبردی در صنعت ساختمان سازی، افرادی هم هستند که از طریق رانت اختلال‌های جدی در این بازار وارد کرده اند.
این تحلیلگر بازارسرمایه متذکر شد: با توجه به ویژگی‌های مثبت بازار بورس کالا، می‌توان با قطعیت ادعا کرد که به دلیل شفافیت حاکم در این بازار، سیمان از چنگ دلالان این بازار خارج خواهد شد و پس از تحقق این مسئله بازار سیمان روند متعادل‌تر را طی خواهد کرد.

تعلل در تحویل سیمان از سوی تولیدکنندگان است

مناجاتی در ادامه به تعلل‌های موجود در رسیدن محموله سیمان خریداری شده در بورس کالا اشاره و در خصوص این مسئله توضیح داد: درحال حاضر تاخیری در عرضه هیچ محموله‌ای در بورس کالا وجود ندارد و فرد متقاضی پس از خرید و انجام تسویه می‌تواند محموله خود را نهایتا روز بعد تحویل بگیرد.

این کارشناس بورس کالا در آخر تاکید کرد: در تحویل محموله‌های خریداری شده از سوی بورس کالا تاکنون تعللی به وجود نیامده است چرا که این بازار از سازوکار منسجمی پیروی می‌کند که در نهایت منجر به تسهیل معاملات در آن می‌شود؛ با این حال اگر فرضیه را بر این بگذاریم که چنین اتفاقی هم افتاده باشد، می‌توان گفت این تعلل از سوی تولیدکننده بوده چرا که امکان دارد در فرایند تولید، تولیدکنندگان به دلیل پاره‌ای از مشکلات از انجام برخی تعهدات کاری خود باز بمانند.
 
پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: