bazarnews

کد خبر: ۹۶۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳
سخنگوی گمرک گفت: فرآیند ترخیص سرم از گمرک شهریار شامل حمل یکسره است و برای خروج صرفا یک صورت جلسه و مجوز وزارت بهداشت لازم است.
روح الله لطیفی در پاسخ به فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تعلل گمرک در ترخیص کالا‌های ضروری از جمله سرم، اظهار کرد: فرآیند ترخیص سرم از گمرک شهریار شامل حمل یکسره است و برای خروج صرفا یک صورت جلسه و مجوز وزارت بهداشت لازم است. تمام این فرآیند نیز بیش از یک ساعت زمان نمی‌برد.

او ادامه داد: رانندگانی که در حوزه بین الملل و ترانزیت کار می‌کنند، عمدتا رانندگان شریفی هستند. اما برخی از آن‌ها به دلیل حساسیت بعضی موضوعات در زمان‌های این چنینی (مانند ترخیص دارو‌های ضروری در زمان فعلی)، ممکن است با صاحب کالا در خصوص کرایه و یا با شرکت حملی که با آن کار می‌کنند، دچار مشکل شوند؛ بنابراین برخی از معطلی‌های پیش آمده به خودشان بر می‌گردد.

او گفت: حتی ممکن است بعضی از رانندگان که خیلی محدود هستند و ممکن است این فیلم نیز شامل آن افراد باشد؛ از آنجایی که می‌دانند این کالا‌ها بسیار ضروری هستند، کرایه بیشتری را خارج از تعرفه طلب کنند؛ بنابراین به گمرک ارتباطی ندارد. گمرک طی یک ساعت به شرط داشتن مجوز وزارت بهداشت، ترخیص می‌کنند.

سخنگوی گمرک اعلام کرد: طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، کامیونی که محموله اش مجوز وزارت بهداشت داشته باشد و برند و محموله از سوی وزارت بهداشت تائید شده باشد، در همان درب خروج گمرک صورت جلسه‌ای تنظیم شده و نهایتا یک ساعت منتظر می‌شوند و به صورت حمل یکسره با کمترین اسناد، این محموله‌های سرم ترخیص می‌شوند.

او افزود: اینکه این فرد مجوز را اخذ کرده یا خیر، یا اینکه خودش تمایلی به خروج ندارد و با صاحب کالا مشکل داشته و می‌خواهد کرایه بیشتری دریافت کند، به گمرک مربوط نمی‌شود.

لطیفی ادامه داد: گمرک درباره کالا‌هایی مانند سرم که موضوع خاص و ویژه‌ای هستند، لزومی به انجام هیچ کدام از تشریفات گمرکی مانند منشا ارز و کد رهگیری ندارد. ترخیص این کالا‌ها حتی به اظهار هم نیاز ندارد و صاحب کالا می‌تواند بعدا اظهار کند. در چنین شرایطی اگر یک راننده نخواهد حرکت کند، یا با صاحب کالا یا شرکت حملی که برای آن کار می‌کند مشکل داشته باشد، خارج از موضوع مرتبط با گمرک است.

او در پاسخ به اینکه به علت حساسیت موضوع، چرا با چنین افرادی برخورد نمی‌شود، بیان کرد: مسئولیت برخورد با این افراد نیز با گمرک نیست و مرجع رسیدگی شرکت‌های حمل هستند. همچنین اگر در بحث کرایه حمل مشکلی داشته باشند، صاحب کالا می‌تواند از راهداری استعلام بگیرد و اعلام کند که چنین فردی درخواست کرایه مازاد داشته است. در نهایت اینکه این توقف هیچ ارتباطی با گمرک ندارد.
 
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: