bazarnews

کد خبر: ۹۶۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد:
دبیرکل انجمن جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به قانون ممنوعیت نمایش صحنه‌های استعمال دخانیات در فیلم و سریال‌های نمایشی گفت: درحال حاضر مافیای قاچاق سیگار، برای فرهنگ سازی استعمال دخانیات هزینه‌های زیادی را صرف تعدادی از فیلم و سریال‌های نمایشی می‌کند و این درحالی است که نهاد‌های نظارتی نسبت به این مسئله کاملا بی تفاوت هستند.

رد پای مافیای سیگار در پشت صحنه سریال‌های نمایش خانگی/ استعمال دخانیات توسط سوپر استار‌ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود

گروه بازرگانی بازارنیوز-سعید ترکاشوند؛ «محمدرضا مسجدی» دبیرکل انجمن جمعیت مبارزه با دخانیات، در گفتگو با بازارنیوز به مسئله افزایش میزان مصرف دخانیات در تعدادی از فیلم و یا سریال‌های نمایشی اشاره و در تشریح این پدیده گفت: این موضوع  در همه کشور‌ها یک موضوع کلان و مهم محسوب می‌شود و حتی قانون گذاران بسیاری از کشور‌ها در این باره قوانینی را برای جلوگیری و یا مجازات این مسئله در نظر گرفته اند.

دبیرکل انجمن جمعیت مبارزه با دخانیات خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران هم، سال ۱۳۸۵ «قانون جامع کنترل دخانیات» به تصویب نمایندگان مجلس رسید و طی این مصوبه در دو ماده، صراحتا اعلام شده است که هرگونه تبلیغ مستیقم و غیرمستقیم استفاده از سیگار و انواع دخانیات ممنوع است؛ علاوه بر این آیین نامه‌هایی هم مبتنی بر این قانون از سوی دولت تصویب شده است که در آن، به تصویر کشیدن سکانس‌هایی که در آن چه افراد مثبت و چه افراد منفی در حال استعمال دخانیات هستند ممنوع است.

وی متذکر شد: ترکیه یکی از کشور‌هایی است که پس از تصویب و اجرای قانون ممنوعیت تبلیغ مصرف دخانیات، اعمال سختگیرانه ای را در نظر گرفتهو حتی در این راستا سکانس های مربوط به استعمال دخانیات در سریال های قدیمی را هم شطرنجی می کنند، اما تاکنون در ایران چنین اتفاقی صورت نمی‌پذیرفته است.

مسجدی در ادامه به برخی از کشور‌های موفق در مبارزه با دخانیات اشاره کرد و گفت: کانادا، نیوزلند، و استرالیا از جمله کشور‌های موفقی هستند که توانسته اند مسئله مبارزه با دخانیات را به بهترین نحو به پیش ببرند اما این مسئله به این معنی نیست که از ساخت فیلم جلوگیری کرده باشند بلکه قوانین مرتبط با استعمال دخانیات را به گونه‌ای وضع کرده اند که فیلم‌سازان این کشور‌ها را مجاب به در نظر گرفتن حذف سکانس‌های استعمال دخانیات در فیلم‌های خود کرده است.

دبیرکل انجمن جمعیت مبارزه با دخانیات اذعان کرد: اکنون مسئله این است که در ایران قانون ممنوعیت تبلیغ مصرف دخانیات به نحو احسن اجرا نمی‌شود؛ درحال حاضر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف هستند هنگام اعطای مجوز به فیلم‌ها و سریال‌ها از پخش سکانس‌های استعمال دخانیات جلوگیری کنند.

مافیای سیگار، کارگردانان فعلی سریال‌های خانگی

مسجدی در ادامه به برخی از سریال‌های درحال پخش شبکه نمایش خانگی اشاره و در خصوص وضعیت این سریال‌ها گفت: اکنون بسیاری از سکانس‌های این سریال‌ها برخلاف قانون جامع تبلیغ دخانیات بوده و نهاد‌های مذکور باید بر اساس قانون، رصد بهتری را نسبت به این گونه سریال‌ها داشته باشند.

دبیر کل انجمن مبارزه با دخانیات تاکید کرد: درحال حاضر، شرکت‌های دخانیات و مافیای بین المللی و داخلی، با هزینه های هنگفت، از این گونه سریال‌ها بیشترین استفاده را برای تبلیغ سیگار و انواع دخانیات می‌کنند. درحال حاضر یکی از راه‌های افزایش مصرف دخانیات، استفاده مضاعف افراد شاخص از سیگار و دیگر دخانیات است.

قهرمانانی جذاب همراه با عطرسیگار قاچاق

وی در در ادامه در تشریح آثار منفی استفاده سیگار از سوی افراد شاخص و سلبریتی‌ها گفت: استفاده مکرر افراد شاخص از دخانیات به ویژه سیگار، تاثیر ویژه‌ای بر افکارعمومی و ذهنیت عامه مردم دارد و این مسئله می‌‎تواند استفاده از دخانیات رابه طریقی فرهنگ سازی کند؛ سال‌ها قبل انجمن ریه اروپا نشستی را با حضور ۲۰ هزار پزشک اروپایی در شهر بارسلون برگزار کرد و نکته جالب این نشست حضور بازیکنان تیم بارسلونا با پیراهن‌های مزین به جمله «ما برعلیه دخانیت» بود که در نوع خود اقدام مثبتی برای مقابله با استعمال دخانیات محسوب می‌شد.

مسجدی خاطرنشان کرد: استفاده از سیگار به هیچ وجه عواقب خوبی ندارد و در این میان افرادی هستند که برای کسب سود و پر کردن جیب خود اقدام به توزیع و تجارت این کالا می‌کنند؛ با شدت گرفتن میزان سرانه مصرف سیگار، افراد سودجو با استفاده از سیگار‌های قاچاق و نا مرغوب سعی می‌کنند از این آب گل آلود برای خود ماهی بگیرند و در این میان به جان و سلامتی افراد هیچ توجهی ندارند.

این متخصص ریه افزود: تا کنون آسیب‌های زیادی را از این پدیده شوم شاهد بوده ایم و بیشتر بیماران دچارسکته قلبی و مغزی به دلیل استفاده از دخانیات به این حال و روز افتاده اند؛ درحال حاضر ۱۳۰ هزار بیمارسرطانی داریم؛ یقینا با کنترل مصرف دخانیت در کشور بخش قابل توجهی از این گونه بیماری‌ها چشمگیری خواهد یافت.

وی درآخرتاکید کرد: همانگونه که ذکر شد ما از قوانین و آیین نامه‌های بسیار دقیقی برخوردارهستیم، اما به دلیل سوء نظارت برخی از نهاد‌های نظارتی، تا کنون پخش صحنه‌های حاوی مصرف دخانیات متوقف نشده وهمچنان میزان مصرف دخانیات درکشور هیچ تغییری نکرده است؛ درحال حاضر نسل جوان کشور ارتباط ذهنی ویژه‌ای با برخی از هنر پیشه‌ها دارند و حال زمانی که همین هنرپیشگان شروع به استعمال دخانیات کنند، کم کم قشر جوانان جامعه هم ترغیب به مصرف سیگار و انواع دخانیات می‌شود.
 
 
پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: