bazarnews

کد خبر: ۹۶۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: انتخاب نوع تحلیل و رویکرد مهم نیست، آن چیزی که ارزش دارد خروجی و بازده است.
پیمان مولوی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تحلیل تکنیکال و بنیادین گفت: اولین نکته مهم برای معامله، داشتن تحلیل است و باید به این نکته توجه کنیم که هیچ کدام از این تحلیل‌ها بر دیگری برتری ندارند، بلکه مهم خروجی است که افراد با این تحلیل‌ها به دست می‌آورند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در تحلیل تکنیکال سرمایه‌گذاران با بررسی نمودار سهم و پیدا کردن الگو‌های تکرار شونده در گذشته قیمت سهام شرکت، اقدام به خرید و فروش می‌کنند. اما در تحلیل بنیادین، تحلیلگر با بررسی صورت‌های مالی شرکت و پیش‌بینی روند سودآوری بنگاه با توجه به شرایط کلان اقتصادی، قیمت‌های جهانی، وضعیت صنعت و بسیاری دیگر از عوامل موثر، اقدام به سرمایه گذاری می‌کند.

مولوی عنوان کرد: افراد دو دسته هستند معامله گر و سرمایه گذار که معامله گران بیشتر رویکرد کوتاه مدت و تکنیکال دارند، ولی سرمایه گذاران بیشتر رویکرد بنیادین دارند و با توجه به این رویکرد‌ها دست به انتخاب می‌زنند.

افق زمانی تکنیکالیست‌ها کوتاه مدت است
مولوی در رابطه با تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادین گفت: سهامدارانی که به سمت تحلیل تکنیکال می‌آیند بیشتر بر روی معاملات روزانه تمرکز می‌کنند. اما در تحلیل بنیادین افراد معمولا افق زمانی بلند تری را مد نظر قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در ایران چیزی که تحت عنوان تحلیل تکنیکال شناخته می‌شود ساده است. ولی در کشور‌های پیشرو مالی تحلیل تکنیکال به سمت معامله الگوریتمی در حال حرکت است و بیشتر معاملات به سمت هوش مصنوعی می‌روند که معمولا انسان در این طور معاملات کمترین نقش را ایفا می‌کند.

مولوی تشریح کرد: تحلیل بنیادین عمق بسیار خوبی دارد، ولی در تحلیل تکنیکال سهامداران یادگیری نسبی از مبانی دارند. تحلیل بنیادین نیازمند تخصص و دانش کافی است و فردی که می‌خواهد دست به این تحلیل بزند، باید اقتصاد کلان بداند و توانایی بررسی شرکت‌ها از نظر مالی را داشته باشد؛ بنابراین افراد در تحلیل بنیادین کار نسبتا دشواری دارند.

وی ادامه داد: برای مثال اگر در سال ۹۹ گفته‌های تعدادی از کارشناس‌های تکنیکالیست را نگاه کنیم متوجه می‌شویم که ریزش بازار را پیش بینی نکرده بودند این در حالی است که افرادی که تحلیل بنیادین می‌دانستند به سهامداران گوشزد می‌کردند که حد ضرر برای خود مشخص کنند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: تحلیل تکنیکال نسبت به بنیادین تحلیل سطحی تری است و، چون بنیادین عمق بسیاری دارد بسیاری از سهامداران به سمت این تحلیل حرکت نمی‌کنند، که این مسئله فقط به کشور ما محدود نمی‌شود.

بازده مهم است نه رویکرد!
این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با بازده گفت: بازده‌ای که افراد به دست می‌آورند مهم است، نه رویکردی که افراد در رسیدن به این بازده انتخاب می‌کنند. فرقی نمی‌کند تکنیکالیست باشیم یا بنیادین، بلکه هدف همه سهامداران ایجاد حداکثر بازده است.

وی ادامه داد: وارن بافت یکی از بزرگترین ثروتمندان و سرمایه‌گذاران بورس در جهان، بیشتر رویکرد بنیادین دارد، ولی از الگوریتم‌های معاملاتی نیز استفاده می‌کند و این گفته که همه چیز تکنیکال است یا بنیادین درست نیست. بلکه رویکرد تلفیقی بر اساس سه دیدگاه رشدی، ارزشی و شاخصی مهم است.

/باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: