bazarnews

کد خبر: ۹۶۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹
آمار‌ها نشان می‌دهد در اتحادیه اروپا با جمعیت حدود ۵۰۰ میلیون نفر، حدود ۸.۷ میلیون نفر (معادل ۱.۷ درصد از کل جمعیت اروپا) تحت عنوان متخصصان فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۹ مشغول به کار بوده اند.
ظهور فناوری‌های جدید و افزایش سرعت دیجیتالی شدن که معمولا انقلاب صنعتی چهارم نامیده می‌شود، تغییرات بزرگی در نحوه زندگی، کار و تعامل انسان‌ها با یکدیگر به وجود آورده است. فناوری اطلاعات در حال حاضر منجر به تغییرات زیادی در الگو‌های تولید و استخدام در اتحادیه اروپا شده است و سیاستگذاران علاقمند به بررسی تغییرات در روند‌های استخدامی متخصصان این حوزه هستند. زیرا این تغییرات روی مزیت رقابتی کشور‌ها از لحاظ توسعه، نصب و نگهداری فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی اثر می‌گذارد.

آمار‌ها نشان می‌دهد در اتحادیه اروپا با جمعیت حدود ۵۰۰ میلیون نفر، حدود ۸.۷ میلیون نفر (معادل ۱.۷ درصد از کل جمعیت اروپا) تحت عنوان متخصصان فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۹ مشغول به کار بوده اند. بیشترین تعداد با ۱.۷ میلیون نفر مربوط به آلمان است که بیش از یک پنجم یعنی ۲۱.۵ درصد نیرو‌های کاری فناوری اطلاعات را استخدام کرده است. از لحاظ تعداد بیش از یک چهارم حدود ۲۸۳ هزار نفر از یک میلیون متخصص فناوری اطلاعات در آلمان در سال ۲۰۱۹ زن بودند. این عدد بسیار زیاد است، زیرا فرانسه ۲۲۱۵۰۰، اسپانیا ۱۴۱۴۰۰ و ایتالیا ۱۲۴۱۰۰ تنها کشور‌هایی در اتحادیه اروپا هستند که بیش از ۱۰۰ هزار زن متخصص فناوری اطلاعات را استخدام کرده اند. بعد از آلمان، فرانسه با ۱.۱ میلیون نفر و ایتالیا با ۸۰۰ هزار نفر در رتبه‌های بعدی قرار داشتند. متخصصان فناوری اطلاعات حدود ۳.۹ درصد کل نیروی کار اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۹ تشکیل می‌دادند.

طبق آمار سوئد بیشترین سهم نسبی کارکنان فناوری اطلاعات به نسبت کل نیروی کارش را دارا بوده است به طوری که ۳۶۰ هزار نفر در این حوزه مشغول بوده و ۷ درصد از کل استخدام‌های این کشور را تشکیل داده است. این اعداد در فنلاند به ترتیب ۱۷۵ هزار نفر و ۶.۸ درصد بوده است. کشور‌های لوگزامبورگ، استونی، هلند، دانمارک و بلژیک نیز سهم به نسبت بالایی داشتند و از ۲۰ نفر فرد شاغل در این کشورها، حداقل یک نفر متخصص فناوری اطلاعات بوده است. در مقابل این عدد در یونان، رومانی، قبرس به ترتیب ۲.۱، ص.۳ و ۲.۷ درصد بوده.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد اکثر افرادی که در اتحادیه اروپا تحت عنوان متخصص فناوری اطلاعات استخدام شده اند، مرد هستند به طوری که ۸۲.۱ درصد از استخدام‌ها در این حوزه در سال ۲۰۱۹ را مرد‌ها تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۱۹، از هر ۱۰ نفر متخصص فناوری اطلاعات در کشور‌های چک ۸۹.۸ درصد، مجارستان ۸۹.۴ درصد و مالت ۸۹.۱ حدود ۹ نفر مرد بوده اند و این عدد در اکثر دیگر کشور‌های اتحادیه اروپا حدود ۸ بوده است. بلغارستان تنها کشوری بوده است که کمتر از ۷۵ درصد از متخصصان فناوری اطلاعات آن را مرد‌ها تشکیل داده است.

/تسنیم
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: