bazarnews

کد خبر: ۹۶۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: طبق قانون باید ۱۰۰ درصد درآمد‌های منابع طبیعی صرف حفاظت، احیا و آبخیزداری شود، اما معمولا حدود ۳۰درصد باز می‌گردد.
مسعود منصور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در آئین پنجمین دوره ملی گرامیداشت جنگلبانان و جان نثاران منابع طبیعی کشور با بیان این که امنیت ملی در گرو امنیت غذایی است، اظهار کرد: امنیت غذایی مستلزم امنیت زیستی است و باور ما بر این است که حفظ پوشش گیاهی، آب، خاک و هوا ضامن تحقق این امنیت است.

وی افزود: ما در یک کشور خشک و نیمه خشک با یک سوم متوسط بارندگی دنیا، سه برابر تبخیر بیشتر، با کمبود پوشش جنگل، ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه در معرض فرسایش آبی، ۳۰ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی، ۱۶ تن در هکتار فرسایش خاک در نتیجه فرسایش آبی، ۲۰ تن در هکتار فرسایش بادی و ریزگرد، ۴۵۰ شهر و ۸۲۰۰ روستا در معرض سیلاب و فرونشست زمین به میزان ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر در سال قرار داریم.

منصور تصریح کرد: ما می‌توانیم این تهدیدات را کاهش دهیم، هر هکتار جنگل ۲.۵ تن اکسیژن معادل نیاز ۱۰ نفر را تولید می‌کند، بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی متر نفوذ آب می‌دهد و ۹ تن در هکتار کاهش فرسایش ایجاد می‌کند؛ همچنین ۷۰ درصد خسارت سیل با عملیات آبخیزداری کاهش می‌یابد.

وی افزود: سالانه ۲ هزار تن محصولات فرعی مانند گیاهان دارویی از مراتع ما برداشت و صادر می‌شود، اما متاسفانه به صورت خام صادر می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: حوزه جنگل و مرتع نیازمند عزم جدی تمام دستگاه‌ها است و باید باور کنیم که اگر به دنبال توسعه کشور هستیم راه آن توسعه پایدار است.

وی افزود: ماده ۱۳ قانون افزایش بهره وری تاکید می‌کند که ۱۰۰ درصد درآمد‌ها و خسارت‌های منابع طبیعی بازگردد و صرف حفاظت، احیا و آبخیزداری شود، اما معمولا حدود ۳۰ درصد باز می‌گردد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تشکیل ۳۷۰ تشکل مردمی در سال گذشته برای حمایت از جنگل‌ها و مراتع گفت: بارزترین مشارکت مردم با منابع طبیعی در اطفا حریق است که مردم بدون هیچ چشم داشتی در این عرصه مشارکت می‌کنند و البته متاسفانه سال گذشته شاهد جان باختن ۷ نفر در جریان آتش سوزی‌ها در استان‌های مختلف بودیم.

/ تسنیم
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: