bazarnews

کد خبر: ۹۶۵۸۰
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
وزیر اقتصاد گفت: به منظور ایجاد شفافیت، صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیر مجموعه وزارت اقتصاد، در سایت کدال منتشر می‌شود.
سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، از آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیر مجموعه این وزارتخانه برای شفافیت بیشتر و نظارت عمومی بر عملکرد آن‌ها خبر داد.

او گفت: یکی از ساز و کار‌های اساسی برای بهبود عملکرد شرکت‌ها و همچنین کاهش فساد و اتلاف منابع که در برخی از شرکت‌ها وجود دارد، استفاده از ابزار‌های عمومی برای نظارت بر عملکرد شرکت‌هاست. این نظارت‌ها باعث می‌شود تا شرکت‌هایی که اموال مردم در دست آن‌هاست، با وسواس بیشتری مورد بررسی کارشناسان قرار گیرد.

خاندوزی افزود: یکی از روش‌هایی که تاکنون برای نظارت بر شرکت‌های دولتی مغفول بوده، همین انتشار صورت‌های مالی است که تاکنون بخش زیادی از عملکرد مالی شرکت‌ها پنهان بوده است.

او ادامه داد: در عین حال شرکت‌هایی که در بورس اوراق بهادار ثبت شده‌اند، عملکرد آن‌ها از طریق سایت کدال قابل بررسی است. صورت‌های مالی ۶ ماهه و یکساله منتشر می‌شود و سوء عملکرد‌ها و استفاده نادرست از منابع زیر نظر دقیق سهامداران قرار می‌گیرد، اما در خصوص شرکت‌های دولتی، چنین رویه‌ای وجود نداشت. وزارت اقتصاد تصمیم گرفت با اصلاح این رویه، نظارت کارشناسان و فعالان اقتصادی بر عملکرد زیرمجموعه‌های خود را شروع کند.

وزیر اقتصاد بیان کرد: بر اساس وعده‌ای که در چهاردهم شهریور داده بودیم، تلاش کردیم به سرعت و پیش از موعد مقرر، صورت‌های مالی آن دسته از شرکت‌های دولتی زیر مجموعه وزارت اقتصاد را که آماده شده بود، در سایت کدال بارگذاری کنیم.

در ادامه خاندوزی اظهار کرد: هم اکنون و با مراجعه به سایت کدال، می‌توان صورت‌های مالی بیمه ایران، بانک ملی، بیمه مرکزی، صندوق تامین خسارات بدنی، سازمان حسابرسی و دیگر شرکت‌ها را مشاهده کرد.

وی در پایان گفت: در هفته‌های آینده با نهایی شدن صورت‌های مالی سایر شرکت‌ها، به تدریج این فهرست افزایش پیدا خواهد کرد تا بدین وسیله، در دولت سیزدهم با افزایش نظارت‌های عمومی شاهد بهبود عملکرد شرکت‌های دولتی باشیم.

/باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: