bazarnews

کد خبر: ۹۶۶۳۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
خوانساری گفت: دهک‌های پایین درآمدی از یارانه بنزین، ۱.۶ درصد بهره می‌برند در حالی که دهک‌های بالای درآمدی ۲۴.۸ درصد استفاده می‌کنند.
دهک‌های بالا ۲۰ برابر بیش‌تر از یارانه بنزین استفاده می‌کنند
 به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در در بیست و ششمین نشست این هیئت، بیان کرد: سال گذشته اقتصاد ایران اندکی از رکود خارج شد و شاهد رشد اقتصادی ۱.۲ درصدی بودیم. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، در فصل بهار امسال اقتصاد رشد ۶.۲ تا ۷.۴ درصدی را تجربه کرد که ادامه این روند موجب بهبود اوضاع می‌شود.

او با بیان اینکه رشد نقدینگی همچنان صعودی است، تصریح کرد: در مردادماه رشد نقدینگی به سه هزار و ۹۲۱ میلیارد تومان رسید که علت اصلی آن کسری بودجه است.

پرداخت یارانه‌ها باید هدفمند باشد

خوانساری همچنین با بیان اینکه بر اساس آمار اعلام شده، یارانه انرژی پرداختی از سوی دولت هر سال ۶۳ میلیارد دلار است، اضافه کرد: این آمار نشان می‌دهد، سالانه به هر نفر ۱۹ میلیون تومان تعلق گرفته که هدفمند پرداخت کردن این رقم، موجب جلوگیری از آسیب به اقشار آسیب پذیر و حرکت در اقتصاد می‌شد.

او با بیان اینکه دهک‌های بالای درآمدی بیشترین نفع را از یارانه‌ها می‌برند، گفت: دهک‌های پایین درآمدی از یارانه بنزین، ۱.۶ درصد بهره می‌برند در حالی که دهک‌های بالای درآمدی ۲۴.۸ درصد استفاده می‌کنند.

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: اثرات این روند نه تنها منجر به افزایش روز افزون اختلاف طبقاتی می‌شود و آثاری در رفاه اجتماعی ندارد، بلکه تغییر در قیمت‌ها را ایجاد می‌کند که در صورت آزاد نشدن قیمت‌ها، زمینه‌های قاچاق محصولات تولیدی به خارج از کشور فراهم خواهد شد.

او تاکید کرد: همچنان شاهد حضور ارز ترجیحی در اقتصاد ایران هستیم، اما امیدواریم دولت هر چه سریع‌تر نسبت به یکنواخت کردن ارز اقدام کند.

خوانساری افزود: دولت دو موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها و حذف ارز‌های چند نرخی را در دستور کار قرار دهد و وزرای اقتصادی دولت کاهش تورم باشند.

باشگاه خبرنگاران جوان/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: