bazarnews

کد خبر: ۹۶۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
یادداشت بازارنیوز/
میزان انتشار کربن در هر دهه تا سال ۲۰۵۰، تقریباً به نصف می­ رسد. رسیدن به آنجا مستلزم آن است که ما به سرعت به سمت تجدید­پذیر‌ها برویم، شبکه­‌های برق جدید بسازیم، بهره­وری انرژی را افزایش دهیم و حمل و نقل با کربن پایین را بپذیریم. انرژی­‌های تجدیدپذیر ارزان ­تر و پیشرفت­‌های تکنولوژی کاهش به کارگیری کربن را مقرون به صرفه و امکان­پذیر می­ کند.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: در رمان ارنست همینگوی[1] با عنوان خورشید نیز طلوع می‌کند، از شخصی پرسیده می­ شود که چگونه ورشکسته شده است. او پاسخ می ­دهد از "دو راه". "به تدریج، سپس ناگهان".

در مورد تغییرات آب و هوا نیز همین طور است. این آسیب­ ها کم کم اتفاق می ­افتد و اگر اقدامی انجام ندهیم، جهان ناگهان می ­تواند به نقطه اوجی برسد که امکان بازگشت ناپذیری فراهم شود.

ما اکنون می­ دانیم که مشکل بسیار بدتر از آن چیزی است که قبلاً فکر می­ کردیم. این امر نیاز به تغییرات فزاینده ندارد، بلکه نیاز به بازنگری اساسی دارد- میزان انتشار کربن در هر دهه تا سال 2050، تقریباً به نصف می­ رسد. رسیدن به آنجا مستلزم آن است که ما به سرعت به سمت تجدید­پذیرها برویم، شبکه­ های برق جدید بسازیم، بهره­وری انرژی را افزایش دهیم و حمل و نقل با کربن پایین را بپذیریم. انرژی­ های تجدیدپذیر ارزان ­تر و پیشرفت­ های تکنولوژی کاهش به کارگیری کربن را مقرون به صرفه و امکان­پذیر می­ کند.

موضوع ویژه آب و هوا، با مشارکت در کنفرانس تغییرات آب و هوایی (اقلیمی)[2]، طیف متنوعی از دیدگاه ­های دانشگاهیان، سیاست­گذاران، فعالان بخش خصوصی و جوان گردهم آورده است. این بر نیاز فوری به اقدامات و سیاست­ های مختلف آب و هوایی متقابل متمرکز است.

مشارکت­ کنندگان، از جمله امار باتاچاریا و نیکلاس استرن[3]، راه­حل­های مشخصی را شناسایی می­ کنند که می ­تواند فرصت ­های عظیمی برای مشاغل و رشد ایجاد کند، که توسط سرمایه ­گذاری زیرساختی[4] افزایش یافته و نوآوری تکنولوژیکی هدایت و توسط بخش خصوصی پویا پشتیبانی می ­شود.

کریستالینا جورجیوا[5] از صندوق بین­ المللی پول سیاست­های معتبر قیمت­ گذاری کربن را برای تشویق استفاده از انرژی سبز توصیه می­ کند، در حالی که جیمز استوک هاروارد[6] از تغییر سیاست­ های بخش خاص  مانند سوخت هوانواردی کم کربن حمایت می­ کند.

از نظر مارک کارنی[7] نماینده ویژه سازمان ملل در امور آب و هوایی و تأمین مالی، تأمین مالی خصوصی می ­تواند میلیاردها پول عمومی[8] را به تریلیون سرمایه­ گذاری در کل آب و هوایی تبدیل کند. وی راه ­هایی را برای مقیاس گذاری جریان مالی پاک و سبز به کشورهای نوظهور و در حال توسعه پیشنهاد کرد که برای حمایت از گذار در این کشورها بسیار مهم است.

ما دیدگاه­ های دیگری از سیاست­گذاران می ­شنویم. ایزابل شنایل[9]، بانک مرکزی اروپا، راه­ هایی را به بانک­ های مرکزی پیشنهاد می­ کند تا به عنوان کاتالیزور یک سیستم مالی پایدار عمل کنند. وزیر محیط زیست مالدیو، آمینات شونا[10] توضیح می­ دهد که چگونه یک رویکرد جامع را برای کمک به ملت جزیره کم ارتفاع خود با تغییرات آب و هوا،  اقدامات لازم برای حفظ صخره های مرجانی و بهبود مدیریت زباله، ارایه می­ کند. همچنین ما نشان می­ دهیم که چگونه دو کشور- دومینیکن و فنلاند- به ترتیب راه ­های ابتکاری را برای مقابله با کاهش و سازگاری اقلیم (آب و هوا) دنبال می­ کنند.

هیچ گذاری آسان نیست. این امر مستلزم جبران خسارت کارگران و مشاغلی است که هزینه انتقال سبز را متحمل می­ شوند. این به معنای از بین بردن موانع اقتصادی برای پیشرفت سریع است. این بستگی به همکاری شهروندان، دولت­ ها، شرکت­ ها، مؤسسات مالی، نیکوکاران و جامعه علمی دارد. شاید مهم­ترین آن، این است که رهبران جهان اقتدار خود را برای بسیج منابع مالی برای کمک به اقتصادهای در حال توسعه برای سازگاری با شوک­ های اقلیمی (آب و هوایی) به کار گیرند.

 

Source: https://blogs.imf.org/2021/09/07/the-climate-issue/?utm_medium=email&utm_source=govdelivery

 

[1]  ارنِست میلر هِمینگوی (زاده ۲۱ ژوئیه ۱۸۹۹ – درگذشته ۲ ژوئیه ۱۹۶۱) از نویسندگان برجسته معاصر ایالات متحده آمریکا و برنده جایزه نوبل ادبیات بود. او از پایه‌گذاران یکی از تأثیرگذارترین انواع ادبی، موسوم به وقایع‌نگاری ادبی شناخته می‌شود.

[2] the UN Climate Change Conference (COP26)

[3] Amar Bhattacharya and Nicholas Stern

[4] infrastructure investment

[5] Kristalina Georgieva

[6] Harvard’s James Stock

[7] Mark Carney

[8] public money

[9] Isabel Schnabel

[10] Aminath Shauna

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: