bazarnews

کد خبر: ۹۶۸۴۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
در گفتگو با بازار نیوز مطرح شد؛
مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغ گوشتی گفت: افزایش قیمت جوجه یک روزه در قیمت مرغ بی تاثیر نیست و دستگاه‌های نظارتی و سیاست‌گذار انتظار نداشته باشند که برای پایداری تولید، یارانه مردم را مرغدار و یا تولید کننده بدهد.

گروه کشت و صنعت بازارنیوز-سعید ترکاشوند؛ «محمد علی کمالی سروستانی» مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغ گوشتی در گفتگو با بازارنیوز به مسئله افزایش قیمت جوجه یک و به تبع آن افزایش قیمت مرغ در ۳ ماهه نخست فصل پاییز اشاره و پیرامون آن اظهار کرد: طبیعتا افزایش قیمت جوجه یک روزه در قیمت مرغ بی تاثیر نیست، اما چون مرغداران مجبورند مرغ خود را به قیمت مصوب بفروشند، در چنین شرایطی تحت فشار مالی قرار خواهند گرفت. این مسئله از اردیبهشت ماه به وقوع پیوسته و هنوز هم این مسئله تا کنون ادامه داشته و تا این لحظه دستگاه‌های نظارتی هیچ اقدام مناسبی برای حل این مشکل انجام نداده اند.

مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغ گوشتی در ادامه به میزان هزینه برآورد شده برای پرورش مرغ گوشتی اشاره و در تشریح این فرایند گفت: بر اساس جوجه یک روزه ۵ هزار و ۲۰۰ تومانی (که حتی در بازار هم یافت نمی‌شود) میزان هزینه پرورش یک کیلو مرغ گوشتی رقمی بالغ بر ۱۹ هزار ۹۸۰ هزار برآورد می‌شود و البته باید یادآور شد که این رقم با احتساب ۱۲ درصد سود بدست آمده است.

وی خاطر نشان کرد: اعضای اتحادیه سراسری مرغ گوشتی انتظار داشتند که با روی کارآمدن دولت جدید، نرخ مصوب مرغ گوشتی کمی مورد بازنگری قرار گیرد چرا که در این باره وعده‌هایی نیز به مرغداران داده بودند. درحال حاضر مرغداران متحمل ضرر‌های متعددی در این ماهه اخیر شده اند. دستگاه‌های نظارتی و سیاست‌گذار انتظار نداشته باشند که برای پایداری تولید، یارانه مردم را مرغدار و یا تولید کننده بدهد.

کمالی متذکر شد: اکنون از زمان تصویب قیمت مرغ گوشتی در فروردین سال جاری، ذرت و کنجاله سویا که به عنوان پایه‌های اصلی نهاده‌های دامی و طیور محسوب می‌شوند افزایش قیمت چشمگیری داشته است؛ تامین این دو نهاده ۴۵ درصد هزینه تولید را به خود اختصاص می‌دهد و دقیقا ۱۵ روز پس از تعیین قیمت مصوب مرغ، این محصولات نیز افزایش یافت؛ از سوی دیگر هزینه‌های حمل و نقل نیز از ابتدای سال جاری افزایش قابل توجه‌ای داشته است و همین مسئله باعث فشار بر مرغداران شده است.

عضو اتحادیه سراسری مرغ گوشتی در ادامه به قیمت پیشنهادی اتحادیه سراسری مرغ گوشتی اشاره کرد و گفت: همانگونه که ذکر شد، اگر قیمت جوجه یک روزه ۵ هزار ۲۰۰ تومان باشد ما بر اساس آن قیمت پیشنهادی خود را ۱۹ هزار ۹۸۰ هزار تومان اعلام می‌کنیم و اگر قیمت جوجه یک روزه بیشتر از قیمت فعلی تصویب شود به تبع قیمت پیشنهادی مرغ نیز باید افزایش پیدا کند.

بازارگاه باید در اختیار تشکل‌ها قرار گیرد.

کمالی در ادامه به کارکرد سامانه بازارگاه برای تهیه نهاده‌های مورد نیاز مرغداران اشاره و در تشریح آن گفت: درحال حاضر مشکلاتی نیز در این سامانه وجود دارد به طوری که سامانه، بار نهاده را اعلام می‌کند، ولی این بار تا زمانی که بدست مرغدار برسد بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ روزه را پشت سر می‌گذارد و زمانی به دست مرغدار می‌رسد که مرغ آماده برای کشتار است.

مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغ گوشتی علیرغم انتقاد‌های مذکور، به شفافیت به وجود آمده از عرضه نهاده‌های دامی به مرغداران اشاره کرد و گفت: علاوه بر ایرادات مذکور، این سامانه از امتیازات مثبتی نیز برخوردار است و اگر این سامانه در اختیار خود تشکل‌های مرتبط با صنعت پروش مرغ قرارگیرد یقینا می‌تواند آثار بیشتری را از خود به نمایش بگذارد.

وی در پایان به تشریح آثار مثبت این سامانه پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر این سامانه در اخیار تشکل‌ها باشد، طبیعتا می‌تواند نهاده را به صورت تنخواه در اختیار اعضای اتحادیه قرار گیرد و اتحادیه مرکزی می‌تواند قبل از این که مرغ در سالن پرورش قرار گیرد نهاده مورد نیاز مرغدار را تامین کند. علاوه بر این اگر کیفیت نهاد‌ه هم خوب نباشد، تشکل می‌تواند این موضوع را پیگیری کند. در مجموعه با برخی تغییرات، آثار مثبت سامانه بازارگاه برای مرغداران و فعالان حاضر در این صنف بیشتر می‌شود.


پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: