bazarnews

کد خبر: ۹۶۹۰۳
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: اهمیت ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی برای مردم به درستی تبیین نشده است.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، اقبال شاکری، با اشاره به عدم اقبال مردم برای برای ثبت اطلاعات ملکی خود در سامانه املاک و اسکان به منظور شناسایی واحدهای خالی از سکنه، گفت: ثبت اطلاعت ملکی در سامانه املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی از اهمیت زیادی بر خوردار بوده چرا که تکمیل اطلاعات املاک و زمین در مدیریت و تصمیم‌گیری بهتر و اجرای دقیق تر قانون مالیات بر خانه‌های خالی بسیار موثر است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین با اجرای دقیق قانون مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌هایی که مدت‌ها خالی از سکنه بوده و رها شده‌اند به بازار تزریق می‌شوند که این امر موجب تعادل در عرضه و تقاضا می‌شود و از طرفی اطلاعات احصا شده نیز برای کارهای پژوهشی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو سامانه املاک و اسکان یکی از سامانه‌های اطلاعاتی مهم و ضروری کشور است اما متاسفانه به دلیل عدم معرفی و اطلاع رسانی دقیق و نبود مرکزی برای بررسی آسیب‌ها و بهبود روش‌های ورود اطلاعات با عدم اقبال عمومی مواجه شده است.  

شاکری تاکید کرد: بسیاری از مردم نسبت به کارایی و تاثیر ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان و شناسایی واحدهای خالی هیچ اطلاعاتی ندارند و از طرفی این عدم آگاهی موجب نگرانی افرادی شده که بیش از یک خانه دارند، در حالی که باید بدانند، هدف قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مساکن مازاد افراد، دستگاه‌ها و سازمان‌ها بوده و با خانه‌های مربوط به افراد درجه یک خانواده هیچ ارتباطی ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مهلت ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان باید تمدید شود خاطرنشان کرد: برای آگاه سازی مردم باید نتیجه و اثر اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و اهمیت ثبت اطلاعات ملکی در سامانه وزارت راه با زبانی ساده اطلاع رسانی شود تا مردم بدانند اثر اجرای قانون مذکور، عرضه خانه های خالی در بازار و خانه دار شدن فرزندان آنها است؛ در این صورت به ثبت اطلاعات خود ترغیب می‌شوند.

بازار/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: