bazarnews

کد خبر: ۹۶۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
معاون وزیر نفت در امور گاز در دیدار با هیات عراقی اعلام کرد که ایران آماده تمدید قرارداد صادرات گاز به عراق است.

«مجید چگنی» در دیدار با مسئولان ارشد وزارت برق عراق، گفت: رابطه ما با عراق، راهبردی است و جدای از روابط اقتصادی، روابط فرهنگی و دینی عمیقی داریم که اهمیت بسیاری دارد، از این رو هر چه همکاری ما به‌ویژه در حوزه انرژی بیشتر باشد، این روابط عمیق‌تر و عینی‌تر خواهد بود.

وی دیپلماسی قوی انرژی را یکی از برنامه‌های وزیر نفت دولت سیزدهم خواند و افزود: همان‌طور که در نشست با وزیر نفت نیز اشاره شد، ضمن درخواست از طرف عراقی به پایبندی به قرارداد‌های جاری و توافق‌های پیشین، آماده بررسی پیشنهاد‌های جدید از سوی وزارت برق عراق به‌منظور تمدید قرارداد صادرات گاز به آن کشور هستیم.

جواد اوجی، وزیر نفت نیز در دیدار با وزیر برق عراق، مذاکره با طرف‌های مختلف برای افزایش صادرات و تجارت گاز را از اولویت‌های دولت سیزدهم اعلام کرده بود.

گفتنی است در حالی که تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به کشور عراق در سال ۱۳۸۸ امضا و دو سال بعد به قرارداد تبدیل شد، اما جریان گاز بین دو کشور تا سال ۹۶ به طول انجامید.

بر اساس این قرارداد ایران متعهد می‌شد که روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. البته بعد‌ها حجم این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های "المنصوره" و "الصدر" بغداد است، با الحاقیه‌ای به ۲۵ میلیون مترمکعب رسید و با این تبصره که در روز‌های گرم سال این مقدار تا ۳۵ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

آبان ماه سال ۹۴ نیز دومین قرارداد صادرات گاز ایران به شهر بصره عراق میان حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران و خالد حسن صالح، معاون وزیر برق عراق امضا شد.

قراردادی که هرچند ایران همواره تاکید داشت آماده اجرای آن است، اما مسائل مختلف از جمله مسائل امنیتی در کشور عراق و عدم گشایش ال سی در این کشور مدام آن را به تعویق می‌انداخت.

سرانجام از شامگاه چهارشنبه، ۳۱ خردادماه ۱۳۹۶، جریان گاز به صورت آزمایشی بین ایران و عراق آغاز شد. درآن زمان صادرات با حجم حدود هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز شد تا سرانجام به ۳۵ میلیون مترمکعب در روز برسد.

افزایش صادرات گاز به عراق تا آنجا ادامه داشته که اردیبهشت ماه سال گذشته مدیر سابق دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران به ایرنا گفته بود که صادرات گاز ایران به عراق به ۳۲ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

دانشجو/

برچسب ها: گاز ، صادرات ، عراق
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: