bazarnews

کد خبر: ۹۶۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان، پایین بودن قیمت بسیاری از اقلام مصرفی در داخل کشور نسبت به کشور‌های همسایه را یکی از دلایل اصلی قاچاق و خروج غیر قانونی کالا‌ها از کشور بیان کرد.

گروه بازرگانی بازارنیوز: «عباس تابش» معاون وزیر صمت و رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان در سفر خود به ارومیه و در دیدار با استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: پایین بودن قیمت بسیاری از اقلام مصرفی در داخل کشور نسبت به کشور‌های همسایه موجب قاچاق و خروج غیر قانونی این قسمت از کالاهاست که عمده ان‌ها از یارانه دولتی هم برخوردار می‌شوند.

رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزود: با توجه به اینکه آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید سیب در کشور محسوب می‌شود توجه و رسیدگی به مشکلات فعالان این استان در حوزه تولید، نگهداری و صادرات سیب و باغداران از اهمییت بیشتری برخوردار است و قسمتی از کار بخصوص قیمت گذاری که در حوزه وظایف سازمان حمایت قرار دارد با دقت بالا و با انجام بازدید‌های میدانی انجام می‌شود.

تابش در بازدید میدانی خود از سردخانه‌های استان آذربایجان غربی گفت: امروزه یکی از دلایل افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه، کالا‌های مورد نیاز مردم، خدمات و ... در داخل کشور تحریم‌های ظالمانه علیه کشور از سوی کشور‌های غربی است.

وی بیا بیان اینکه، راه حل برون رفت از این وضعیت اقتصادی همراهی و همدلی مردم و دولت می‌باشد و باید مشکلات بین زنجیره‌های تولید کننده، توزیع کننده و مصرف کننده تقسیم شود تا فشار افزایش و گرانی‌ها به دوش یک گروه خاصی وارد نشود، در جمع سردخانه‌داران و باغداران استان در شهرستان نقده گفت: یکی از مشکلات سردخانه داران در تعیین قیمت حق الحفاظ نداشتن دفتر صورت مالی شفاف و حسابرسی شده می‌باشد که میزان هزینه کرد و درآمد واحد را مشخص کند اگر دفتر مالی را بموقع ارائه کنند مبلغ حق الحفاظ سردخانه‌ها بموقع و دقیق تعیین می‌شود.

تابش با اشاره به اینکه قیمت گذاری و نظارت بررعایت آن از سوی واحد‌های صنفی و غیر صنفی یکی از وظایف قانونی سازمان حمایت است گفت: امسال با توجه به اینکه حق الحفاظ سردخانه‌ها نسبت به سال ۱۳۹۹ با تصویب تنظیم بازار کشور ۳۷ درصد رشد دارد و قیمت خدمات بصورت توافقی بین سردخانه داران و باغداران انجام می‌شود، نباید مبلغ خدمات بیشتر از مبلغ حق الحفاظ مصوب شده باشد. سردخانه داران موظفند در قبال اخذ هزینه خدمات مشخص کنند که چه خدماتی را به باغداران ارائه خواهند داد و اگر در پایان کار باغداری شاکی باشد مبنی بر اینکه هزینه خدمات از وی اخذ شده و خدماتی ارائه نشده است در صورت اثبات تخلف با خاطیان امر مطابق قانون نظام صنفی برخورد خواهد شد.

اصلاح الگوی کشت، راه حل قطع واردات نهاده‌های دامی

وی در آخرین برنامه سفر خود به استان آذربایجان غربی با شرکت در جلسه گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت، خاطرنشان کرد: نبود الگوی گشت مشخص در بخش کشاورزی یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت در بخش محصولات، تولیدات و صنایع کشاورزی شده است اگر الگوی گشت متناسب با نیاز‌های کشور اجرایی می‌شد اینک بیش از ۹۰ درصد از نیاز‌های بخش صنایع کشاورزی، کشاورزان، دامداران و مرغداران بخصوص در حوزه فرآورده‌های دامی حل می‌شد و نیازی به واردات نهاد‌های دامی نبود.

وی افزود: امروزه انجمن‌ها و اتحادیه به عنوان متولی و مدافع منافع صنف و صنعت خود ابتکار عمل قیمت گذاری و نظارت بر عملکرد زیر مجموعه‌های خود را بدست بگیرند و از منافع آنان دفاع کند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که طی سال‌های اخیر قیمت بسیاری از کالا‌های مصرفی و اساسی از جمله برنج، مرغ و گوشت افزایش چشمگیر داشته و بار‌ها اخباری از کاهش قدرت خرید مردم، به ویژه اقشار آسیب پذیر منتشر شده است.
 
منبع: ایسنا
 
پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: