bazarnews

کد خبر: ۹۷۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۶
در حالی که در معاملات دیروز بازار انرژی اروپا قیمت گاز از ۱۱۰۰ دلار عبور کرده بود در ساعات گذشته به مرز ۱۲۰۰ دلار رسیده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، آمار بازار انرژی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد قیمت گاز در سطح این اتحادیه رکورد زده است به گونه‌ای که در معاملات اولیه صبح امروز قیمت هر هزار مترمکعب گاز طبیعی برای تحویل در ماه نوامبر به ۱۱۹۹.۴ دلار افزایش یافته است که در تاریخ بازار انرژی اروپا بی‌سابقه بوده است. دوشنبه همین هفته بود که قیمت گاز در اتحادیه اروپا برای نخستین بار در تاریخ از مرز هزار دلار عبور کرد.

به گزارش راشاتودی، کارشناسان هشدار دادند به خاطر افزایش تقاضای گاز هم در اروپا و هم در آسیا با فروکش کردن بحران کرونا قیمت گاز در سطح اروپا ممکن است به رقم‌هایی که هرگز تصور آن نمی‌شد، افزایش یابد. نزدیک شدن فصل زمستان از یک سو و تاخیر در بهره‌برداری از خط لوله نورداستریم ۲ در کنار پایین بودن ذخایر گاز انبارشده اروپا از جمله دیگر دلایلی است که فضای بازار انرژی اروپا را ملتهب کرده است.

بسیاری کارشناسان بر این باورند که بهره‌برداری از پروژه نورداستریم ۲ می‌تواند ثبات را به بازار انرژی اروپا برگرداند؛ چراکه این خط لوله ظرفیت آن را دارد که مازاد نیاز گازی اتحادیه اروپا را تامین کند.

جان نولته، جانشین پارلمان آلمان و عضو حزب آلترناتیو برای آلمان می‌گوید: بهره‌برداری از خط لوله نورداستریم ۲ رقابت را در بازار اروپا افزایش داده و قیمت گاز را کاهش خواهد داد.

وی همچنین نسبت به موضع‌گیری اخیر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در باره اینکه اروپا از سال ۲۰۴۵ دیگر نیازی به گاز روسیه ندارد ابراز تردید کرده است.

نوتله گفت: آنگلا مرکل کاملا در اشتباه است. ما برای تامین نیاز‌های اساسی خود به انرژی نیاز داریم و این انرژی از اتم، زغال سنگ و گاز تامین خواهد شد. ممکن است در برخی موارد بتوانیم آن‌ها را جایگزین کنیم، اما نمی‌توان به طور کامل آن‌ها را کنار گذاشت. این گونه موضع‌گیری‌ها غیرواقع‌گرایانه است.

دانشجو/

برچسب ها: گاز ، اروپا ، قیمت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: