bazarnews

کد خبر: ۹۷۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
وزیر اقتصاد درحالی علی اکبر عرب مازار را به عنوان مشاور مالیاتی خود انتخاب کرده است که وی علاوه بر سابقه عملکردی ضعیف، خواستار تورم زدایی از طرح مهم مالیات بر عایدی سرمایه است.
نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، مهمترین شاخص رده بندی کارایی سیستم‌های مالیاتی در دنیاست. مسلما مقایسه این نسبت در کشور، بهترین شاخص نشان دهنده کارایی مدیریت بخش‌های مختلف سیستم مالیاتی در دوره‌های مختلف است. خصوصا در مقایسه دوره‌هایی که تغییری در پایه‌های مالیاتی و یا امکانات سیستم مالیاتی ایجاد نشده باشد.

همانطور که در نمودار زیر ملاحضه میشود، با تغییر مدیریت سیستم مالیاتی در سال ۱۳۷۳، روند نزولی این نسبت نه تنها تغییر میکند بلکه در طول سه سال با رشد بی نظیر و مداوم ۲۵۰ درصدی، از ۴ به رکورد بی سابقه ۱۰ میرسد. رکوردی که علیرغم رشد دو برابری پایه‌های مالیاتی (ایجاد مالیات بر ارزش افزوده) رشد چندین برابری امکانات و نیرو‌های سیستم مالیاتی، دسترسی به اطلاعات سیستم بانکی و ...، هیچ گاه تکرار نشد.

با تغییر مجدد سیستم مالیاتی دراواخر سال ۱۳۷۶ و انتصاب علی اکبر عرب مازار در دولت اصلاحات، با توجه به اختلاف نظر‌های وسیع مدیر ایجاد کننده تحول تاریخی در سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶، یعنی محمدرضا یزدی زاده، با علی اکبر عرب مازار، یزدی زاده سیستم مالیاتی را در ابتدای سال ۱۳۷۷ ترک میکند. با آغاز مدیریت جدید باز هم شاهد یک تغییر و رکورد جدید هستیم. علیرغم رشد دو برابری درامد‌های نفتی که موتور محرک سایر فعالیت‌های اقتصادی کشور است و نیز رشد دو برابری بودجه و امکانات سیستم مالیاتی، رکورد جدید، رکوردی در سقوط آزاد و مداوم نسبت مالیاتی و کاهش آن از ۱۰ به ۵ در دوران مدیریت علی اکبر عرب مازار است.

جای تعجب آنکه سید احسان خاندوزی وزیر جوان اقتصاد در دولت انقلابی با تکرار این تجربه فاجعه بار، عامل معکوس کننده روند رشد کارایی سیستم مالیاتی یعنی علی اکبر عرب مازار را به دلیل توانمندی‌های ارزنده ایشان (آنطور که در حکم انتصاب وی درج شده) بعنوان مشاور وزیر در امور مالیاتی منصوب کرده است! فردی که اخیرا با قوت گرفتن و تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه علیه این طرح کارآمد و ضروری که سودجویان و دلالان یک دهه جلوی اجرای آن را گرفته اند اعلام موضع کرد و تئوری تورم زدایی از مالیات بر عایدی سرمایه را دارد! طرح که مالیات بر دلالی است و تاثیر بسیار زیادی در کنترل تورم از محل جلوگیری از تقاضاهای کاذب در بازارها دارد و به گفته صاحب نظران اقتصادی اگر قرار باشد تورم از نرخ آن کم شود عملا از حیث کارایی ساقط شده و نمی‌تواند جلوی دلالی در بازار‌های طلا و سکه و ارز و خودرو و مسکن را بگیرد و این فعالیت‌های مخرب و غیرمولد همچنان برای سفته بازان جذاب و پرسود خواهد بود!

گرچه وزیر اقتصاد که خود پرچم دار طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم بوده و وعده کنترل تورم و جذاب کردن فعالیت‌های مولد را داده است چنین فردی را مشاور مالیاتی خود کرده است، اما انتظار می‌رود تا تحت الشعاع چنین افکاری قرار نگیرد و طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هوشمندسازی نظام مالیاتی و تحقق بودجه بدون نفت را بر خلاف دوره مدیریت ناکارآمد علی اکبر عرب مازار در راستای تحقق وعده‌های خود و رئیس محترم جمهور آیت الله رئیسی با قوت و سرعت پیگیری نماید.

/دانشجو
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: