bazarnews

کد خبر: ۹۷۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو در شرایطی با دو ایراد از سوی شورای نگهبان رو به رو شد و برگشت خورد که وزارت صمت نیز در شرایط فعلی روی خوش به آن نشان نداده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر طرح واردات خودرو نهایتا تبدیل به قانون شود ما مکلف به اجرا خواهیم بود، اما نظر شخصی من و رسمی وزارت صمت عدم واردات در شرایط فعلی کشور است.
رضا فاطمی‌امین در حاشیه نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان، در پاسخ به این پرسش که اگر طرح واردات خودرو توسط شورای نگهبان تصویب و در نهایت تبدیل به قانون شود واکنش وزارت صمت چیست، اظهار کرد: بحث قانون یک بحث جداست و بحث منطق اقتصادی یک بحث دیگر است. مسلما هر چه در قالب قانون تصویب شود ما مجری آن خواهیم بود.

وزیر صمت افزود: نظر کارشناسی من به عنوان مقام مسوول در حوزه صنعت و البته نظر رسمی وزارت صمت این است که واردات و صادرات جریان حیات اقتصادی هر کشوری است و همان‌طور که صادرات می‌کنیم باید واردات هم انجام دهیم، اما این فرآیند باید هوشمندانه باشد.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی تراز تجاری کشور مناسب باشد من مخالفتی با واردات خودرو نخواهم کرد و معتقدم بخشی از بازار باید با خودروی خارجی تامین شود تا در رقابت، قیمت و کیفیت شاهد بهبود باشیم. فاطمی‌امین گفت: در شرایط فعلی که منابع ارزی محدود است اگر این منابع صرف واردات خودرو شود منجر به افزایش نرخ ارز و گرانی خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر واردات خودرو تبدیل به قانون شد قطعا ما ملزم و مکلف به اجرا خواهیم بود، اما نظر شخصی من و نظر رسمی وزارت صمت این است که نباید در دوران گذار تصمیمی بگیریم که یک بخشی به نظرمان بهبود یابد و بسیاری از بخش‌های دیگر دچار زیان شوند.

طرح واردات خودرو توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و برای تایید به شورای نگهبان رفت. با این حال شورای نگهبان ایراداتی را به این مصوبه گرفت و آن را به مجلس باز گرداند.

/خودروتک
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: