bazarnews

کد خبر: ۹۷۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
قیمت برنج همزمان با فصل برداشت این محصول، متحمل نوسانات سنگینی شده و در این بین هر یک از مقامات مرتبط به تامین این کالا دلایل مختلفی را برای گرانی مطرح می‌کنند.

گروه کشت و صنعت بازارنیوز: بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت برنج ایرانی و خارجی نسبت به هفته اخیر با نوساناتی مواجه شده است که هر یک از فروشندگان دلایل خاص خود را برای این گرانی مطرح می‌کنند، اما آنچه حائز اهمیت است، کاهش ۶۰ تا ۸۰ درصدی واردات برنج نسبت به سال‌های اخیر است که این موضوع به نوبه خود در التهاب بازار اثر گذاشته است.

قحطی برنج در داخل واقعیت ندارد

با توجه به شرایط خشکسالی و کم بارشی نسبت به مدت مشابه سال قبل، در بسیاری از استان‌ها سطح زیرکشت برنج کاهش یافته، یا حتی به صفر رسیده که این موضوع در کنار شرایط واردات موجب شده است تا واردکنندگان از ابتدای سال نسبت به کمبود برنج در ماه‌های آتی هشدار دهند، هر چند این موضوع واکنش‌های متعددی را به همراه داشت به طوری که دبیر انجمن برنج اذعان کرد: با توجه به آمار واردات و برآورد اولیه تولید، قحطی برنج در داخل واقعیت ندارد.

آمار‌ها نشان می‌دهد که سالیانه ۳ میلیون تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که سال گذشته ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تن از این میزان در داخل تولید شد که امسال به سبب شرایط خشکسالی و کم بارشی پیش‌بینی می‌شود که تولید به ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد که بنابر واردات در ماه‌های اخیر، کسری چندانی در تأمین نیاز کشور وجود ندارد که بخواهد بر التهاب بازار اثر بگذارد.

بسیاری از مسئولان و دست اندرکاران بخش کشاورزی قیمت کنونی برنج در مقایسه با دیگر کالا‌ها را مناسب می‌دانند و معتقدند که با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، نرخ برنج منطقی است هر چند برای اقشار آسیب پذیر ممکن است این نرخ بالا باشد.

حباب کاذب قیمت برنج در بازار

با توجه به حباب قیمت برنج در بازار، سازمان تعزیرات با اعمال نظارت باید جلوی افزایش قیمت را بگیرد چرا که قیمت برنج در مازندران تفاوت محسوسی با تهران دارد.

در حال حاضر هر کیلو برنج ندا در استان‌های شمالی را ۲۶ هزار تا ۲۷ هزار تومان، شیرودی را ۲۸ هزار تومان، فجر را ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان و طارم را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: حباب کاذب قیمت برنج در بازار تهران تاثیر پذیر از دیگر مولفه‌های اقتصادی است که این موضوع هیچ ارتباطی به تولیدکننده ندارد.

با حذف یارانه سم و کود، هزینه برداشت برنج به ۴۰ هزار تومان رسیده است، اما با همه این تفاسیر اختلاف قیمت بسیار چشمگیر است که دستگاه‌های نظارتی باید موضوع را بررسی کنند.
علل اصلی گرانی برنج، جو روانی است

قابل ذکر است جو روانی بازار یکی از عوامل گرانی برنج در بازار است و با افزایش قیمت برنج، مصرف غلات در سفره خانوار کاهش می‌یابد، درحالیکه با وجود وضعیت مناسب واردات و تولید، گرانی‌های اخیر توجیهی ندارد.
کمبود برنج خارجی نداریم

آمار‌ها نشان می‌دهد که روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن برنج از بنادر ترخیص می‌شود که این امر نشان می‌دهد که برنج خارجی در بازار وجود دارد.

امسال کشت برنج در مازندران به موقع انجام شد و تنها بواسطه خشکسالی، کشت در استان گلستان ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر بود که این موضوع در ابتدای فصل برداشت نمی‌تواند تاثیر بگذارد و به عبارت دیگر اثر خود را در ۴ سال آینده نشان می‌دهد.

هزینه برداشت هر کیلو برنج ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان است و با آزادسازی قیمت سموم، کود، نشا و کمباین، هزینه تولید افزایش یافته است که این امر می‌تواند یکی دیگر از دلایل گرانی برنج در بازار باشد.

در حال حاضر کمبودی در عرضه برنج نداریم وامسال تولید برنج کمتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نخواهد بود، ضمن آنکه در شرایط کنونی، برنج در کارخانجات مازندران دپو شده و خریداری وجود ندارد.

با توجه به نرخ بالای برنج در بازار تهران، انجمن هم معترض است، اما این گرانی ارتباطی به کشاورز ندارد و حمایت دولتمردان را رفع این بحران می‌طلبد.

ممنوعیت ۵ ماهه واردات یکی از علل گرانی برنج

قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفتگو با یکی از رسانه‌ها از افزایش قیمت برنج در بازار خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون قیمت هر کیلو برنج ایرانی با رشد ۳۸ درصدی از ۳۱ هزار به ۴۳ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: با توجه به پایان فصل سال گذشته و آغاز برداشت برنج در فصل جدید باید منتظر ماند و دید که تولید در چه وضعیتی قرار می‌گیرد.

حسنی افزایش هزینه‌های کارگری و نهاده‌های تولید همچون سم و کود را از علل گرانی برنج برشمرد و گفت: هم اکنون کمبودی در عرضه برنج ایرانی و خارجی وجود ندارد، به هر میزانی که مغازه داران برنج بخواهند، در اختیارشان قرار دهیم.
دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی قیمت هر کیلو برنج خارجی را ۱۹ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

وی درباره آینده بازار برنج بیان کرد: بنابر به بخشنامه سال‌های اخیر مبنی بر ممنوعیت واردات از ۵/۱ تا ۱۰/۱ به دلیل حمایت تولید داخل، واردات این محصول ممنوع است که در این مدت امکان سوء استفاده وجود دارد، اما تا ۲ ماه پیش به دلیل نبود تقاضا، برنج خارجی با روغن عرضه می‌شد.

حسنی نرخ هر کیلو برنج خارجی تحویل بندرعباس را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: خیلی از واردکنندگان با ضرر کالای خود را فروختند به طوریکه سودی عایدشان نشد و در شرایط فعلی هم به دلیل آنکه کالا چند ماه ناشی از نبود تقاضا در انبار‌ها بود، سودش کم شده است.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: برنج به عنوان یکی از محصولات استراتژیک و نیاز روزانه مردم است که دولت نمی‌گذارد کمبودی در این بخش ایجاد شود و انتظار می‌رود بحث انتقال ارز برداشته شود تا نیازمند دستورالعمل‌های بانک‌مرکزی نباشیم.

افزایش چشمگیر دلالان در بازار دلیل گران شدن برنجمهمترین دلیل این امر افزایش چشمگیر تعداد دلالان در بازار برنج در سال جاری است.
بنابر این ادعای رشد قیمت برنج به دلیل کاهش تولید و عدم تامین کافی برنج وارداتی در سالجاری، رد می‌شود.
برخی افزایش قیمت را مربوط به بخش تولید و تامین می‌دانند در حالی با توجه به بارندگی‌های مناسب در اردیبهشت و فروردین تولید برنج داخلی کاهش نداشته است، همچنین واردات برنج خارجی نیز در سطحی مطلوبی انجام شده است.
 
منبع: الفباخبر

انتهای پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: