bazarnews

کد خبر: ۹۷۳۲۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی تأکید کرد: افزایش ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات از ۵۸ درصد در سال گذشته به ۸۰ درصد نتیجه تلاش‌ها و صحبت‌های بخش خصوصی است.
جمشید نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اعتماد به دولتمردان در بخش خصوصی بسیار پایین آمده گفت: ما قبلاً هم این مصوبه را داشتیم که صادرکنندگان با واردات کالا‌های مورد نیاز خودشان یا دیگران می‌توانند تعهد ارزی خود عمل کنند، اما این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: وقتی ارز نیمایی ۸ درصد زیر قیمت بازار است و بانک مرکزی قدرت تخصیص ارز نیمایی را هم دارد دلیلی ندارد که کسی به سراغ صادرکننده برود.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در رادیو گفتگو تأکید کرد: افزایش ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات از ۵۸ درصد در سال گذشته به ۸۰ درصد نتیجه‌ی تلاش‌ها و صحبت‌های بخش خصوصی است.

نفر همچنین یادآورشد: اجرای مصوبات تجاری کشور در سال ۹۷ که تحریم‌ها شدت یافت در اختیار بانک مرکزی بود و سیاست‌های ارزی بر سیاست‌های تجاری کشور ترجیح داشت که نتیجه آن هم گرانی ارز و بی ارزش شدن پول ملی و کاهش صادرات شد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه صد درصد ارز حاصل از صادراتی برگشته گفت: این موضوع را مسئولان باید مدیریت کنند نه اینکه قیمت ارز صادراتی را بشکنند و همه مشکلات را به گردن صادرکنندگان بیاندازند.

در ادامه، دکتر غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هر بخشنامه و شیوه نامه و ضابطه‌ای که تدوین می‌شود مستند به یک پشتوانه کارشناسی شده است گفت: البته باید این واقعیت را هم بپذیریم که بسیاری از این ضابطه‌ها در عمل دچار مشکل می‌شوند و طبق پیش بینی‌ها اجرا نمی‌شوند.

وی افزود: در شرایطی که این بخشنامه‌ها تدوین می‌شوند اولین انتظار این است که مقدمات لازم برای اجرا فراهم شود، اما متاسفانه برخی مدیران از نظر ذهنی و دستگاه‌ها از نظر ساختاری آمادگی لازم را ندارند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در رادیو گفتگو تصریح کرد: اگر نسبت به اجرای این ضوابط و قوانین ترک فعلی صورت بگیرد مجلس طبق آئین نامه موجود خودش و به ویژه کمیسیون اقتصادی در بحث تجارت ورود خواهد کرد.

/بازار
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: