bazarnews

کد خبر: ۹۷۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸
سرمایه گذاران ایرانی در سال گذشته ۴.۳ میلیون دلار سرمایه مستقیم در اقتصاد قزاقستان جذب کردند. این رقم در سه ماهه اول سال جاری ۱.۷ میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار بازار، در تاریخ ۱۹ مهر سال ۱۴۰۰ مجمع بازرگانی قزاقستان و ایران برگزار شد. دوازده شرکت قزاقستانی نماینده محصولات ماشین سازی، صنایع غذایی، دارویی و تولید مصالح ساختمانی فرصتهای صادراتی خود را ارائه داده اند. همانطور که قایرات توربایف، معاون وزیر تجارت و همگرائی قزاقستان، که مجمع تجاری قزاقستان و ایران را در اتاق بازرگانی ایران افتتاح کرد، خاطرنشان کرد: قزاقستان به طور سیستماتیک اهداف استراتژیک را با هدف توسعه روابط تجاری و اقتصادی کشور و همگرائی صدها شرکت کوچک و متوسط اجرا می کند. به گفته وی سال گذشته، محدودیت های کووید تأثیر منفی بر تجارت متقابل بین قزاقستان و ایران گذاشت و آن را تا ۳۷ درصد کاهش داد. اما در حال حاضر در ۸ ماه امسال، ما توانستیم از حجم گردش مالی کل سال گذشته فراتر برویم. قیرات توربایف گفت که این از پتانسیل بالای تجارت کشورهای ما را نشان می دهد.

این تجزیه و تحلیل از پتانسیل افزایش صادرات کالاهای قزاقستانی در رشته های صنایع متالورژی، صنایع غذایی، ماشین سازی، شیمیایی و دارویی به ایران به مبلغ ۱۶۲.۳ میلیون دلار را نشان می دهد. منطقه آزاد تجاری به یک توافق نامه کامل تبدیل می شود. رشد تجارت بین کشورها رشد تعامل بین دو کشور با بهره برداری از راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران تسهیل می شود. این ارتباط فرصتی برای انتقال ۱۰ میلیون تن محموله فراهم می کند. از طریق این جاده، ایران این فرصت را دارد که وارد بازارهای روسیه و چین شود، به نوبه خود، قزاقستان- به تمام کشورهای خلیج فارس. این بزرگراه تأثیر مثبتی در ارتقای سطح همکاری های تجاری و اقتصادی دو جانبه و منطقه ای داشته است.  همانطور که سفات جمهوری قزاقستان در ایران آسخات اورازبای خاطرنشان کرد، توجه مشاغل ایرانی در نمایندگی تجاری و اقتصادی قزاقستان حضور علاقه متقابل عظیم بین کشورهای ما در توسعه روابط تجاری و اقتصادی را نشان می دهد.

مجمع تجاری قزاقستان و ایران برگزار شد

سرمایه گذاران ایرانی در سال گذشته ۴.۳ میلیون دلار سرمایه مستقیم در اقتصاد قزاقستان جذب کردند. این رقم در سه ماهه اول سال جاری ۱.۷ میلیون دلار بوده است. بسیاری از پروژه های جدید در حال انجام است. به عنوان مثال، به تازگی، قراردادی بین بندر آقتائو و اتاق بازرگانی قزوین برای ساخت مجتمع تجاری و لجستیکی در قلمرو بندر امضا شد. وی همچنین گفت که تفاهم نامه تجارت گندم بین قزاقستان و ایران و روسیه امضا شد که اجازه واردات موقت، ترانزیت و مبادله گندم قزاقستان به این کشورها را می دهد. این مکانیزم باید تا حد امکان مورد استفاده قرار گیرد. هیات قزاقستانی اظهار داشت: ما همه سازوکارهای لازم برای تقویت همکاری خود را داریم و مهمتر از همه، میل و اراده سیاسی قوی رهبران دو کشور هستیم.

در نتیجه مجمع تجاری، شرکت های قزاقستانی و ایرانی به توافقات متعددی دست یافته اند.

 
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: