bazarnews

کد خبر: ۹۷۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
مدیر کل دفتر توسعه ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد
مدیر کل دفتر توسعه ساختمان وزارت راه و شهرسازی در نشستی به آخرین وضعیت انتخابات نظام مهندسی کشور اشاره و جزئیات این مسئله را تشریح کرد.

گروه راه و مسکن بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «علی محمد عبدی قهرودی» مدیر کل دفتر توسعه ساختمان وزارت راه و شهرسازی در نشستی به آخرین وضعیت انتخابات نظام مهندسی کشور اشاره و پیرامون این مسئله اظهار کرد: نهمین دوره انتخابات نظام مهندسی کشور با تاکید انجام شده از سوی مقامات عالی وزارت راه و شهرسازی به شکل تمام الکترونیک و غیر حضوری برگزار گردیده و این مسئله از سال ۱۳۷۴ و پس از گذشت هشت دوره در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر کل دفتر توسعه ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: نهمین دوره از انتخابات همزمان در ۳۱ استان کشور برای انتخاب اعضای هیئت مدیره سازمان مهندسی انجام شده و تا کنون نتیجه ۲۹ استان مشخص گردیده است.

مدیر کل دفتر توسعه ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: نهمین دوره از انتخابات همزمان در ۳۱ استان کشور برای انتخاب اعضای هیئت مدیره سازمان مهندسی انجام شده و تا کنون نتیجه ۲۹ استان مشخص گردیده است.

عبدی قهرودی در ادامه تصریح کرد: درحال حاضر تمامی مراحل رای گیری انتخابات توسط سیستم‌های الکترونیکی انجام شده است و اکنون همین مسئله جزو یکی از افتخارات وزارت راه و شهرسازی از زمان تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان محسوب می‌شود.

مدیر کل دفتر توسعه ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ادامه پیرامون نظارت‌های اعمال شده بر روند انتخابات سازمان نظام مهندسی گفت:: میزان کل مشارکت مهندسان در این دوره از انتخابات ۴۴.۲ درصد بوده که رشد ۱۱۵ درصدی نسبت به دوره‌های قبل داشته است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان تشریح کرد: طبق قانون یکی از الزامات در این دوره از انتخابات آن بوده که نامزد‌های انتخاباتی باید تمامی قوانین در آیین نامه‌های اجرایی را رعایت کنند و از سوی دیگر باید نامزد‌های انتخاباتی پاسخ مثبت از استعلامات چهار مرجع از جمله دادگستری، نیروی انتظامی، شورای عالی نظام مهندسی و وزارت اطلاعات داشته باشند، در صورت رد صلاحیت وزارت راه و شهرسازی اجازه حضور در انتخابات را نمی‌دهد.

عبدی‌قهرودی تاکید کرد: بنا بر تاکید وزیر راه و شهرسازی، کسانی که در خصوص تعارض منافع در نظام مهندسی استان‌ها رعایت بخشنامه‌های وزارتخانه را نکرده‌اند، پروانه‌هایشان به استناد بند ج ماده ۲۳ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی تعلیق شد. بدین معنا عملا بعد از ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی، پروانه‌های مهندسی این افراد اعتبار ندارد و بر این اساس تا زمان رفع تعلیق، هم از حضور در هیئت‌مدیره سازمان‌ها و هم از داوطلبی در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی استان منع هستند و در عین حال مجوز فعالیت در امور حرفه‌ای را نیز تا زمان رفع تعلیق نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: اطلاعات افراد متخلف توسط ادارات کل راه و شهرسازی اخذ شده و افرادی که در طول دوره خدمت به عنوان عضو هیئت‌مدیره، بازرس سازمان و یا عضو شورای انتظامی سازمان کارکرد در زمینه ارائه خدمات حرفه‌ای داشته‌اند و از پروانه اشتغال به کار مهندسی خود برای ارائه خدمات مهندسی استفاده کردند شناسایی شدند و این افراد که داوطلب انتخابات هیئت‌مدیره ساختمان بودند، پروانه‌هایشان تعلیق و عملا امکان شرکت در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به عنوان نامزد انتخاباتی را نداشته اند.

او با بیان اینکه ۱۱۰ هزار نفر در استان تهران حضور دارند، تصریح کرد: تایید صلاحیت نشدن تعدادی از کاندیدا‌های این دوره از انتخابات نظام استان تهران به دلیل پاسخ استعلام از مراجع چهارگانه بوده است و وزارتخانه مستقلا در این خصوص تصمیمی نگرفته است.

عبدی قهرودی در پایان با بیان اینکه ۵۵۰ هزار نفر عضو بزرگ‌ترین انجمن حرفه‌ای مهندسی کشور هستند، گفت: ۱۱۰ هزار نفر جامعه مهندسی در استان تهران داریم که یک چهارم مهندس کل کشور را شامل می‌شود و با توجه به آنکه در استان تهران حاشیه‌های بسیار زیادی وجود داشت ما سعی کرده‌ایم وزارت راه و شهرسازی نظارت خود را در جامعه مهندسی استان تهران افزایش دهد و از کوچک‌ترین تخلف در این بخش به‌هیچ‌عنوان چشم‌پوشی نشود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: