bazarnews

کد خبر: ۹۷۹۱۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۷
عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رتبه‌بندی فرهنگیان طرحی شدنی است و انجام می‌شود گفت: بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تمام دستگاه‌ها و نهاد‌ها موظف هستند در چارچوب این سند، همکاری لازم با نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی را برای تحقق اهداف بنیادین آموزش و پرورش داشته باشند.

به گزارش بازار نیوز : لایحه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان هم اکنون در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و تاکنون برخی از مواد و تبصره‌های آن به تصویب رسیده است، اما با پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر انجام پار‌ه‌ای از اصلاحات به کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی برگردانده شده است.

کمیسیون نیز در همان روز با انجام اصلاحات لازم آن را برای ارجاع مجدد در سامانه بارگذاری کرده است تا در هفته آینده مورد بحث و بررسی برای تصویب در صحن قرار گیرد.

هدف از رتبه بندی معلمان
آنچه به عنوان هدف از لایحه رتبه بندی معلمان بر آن تاکید می‌شود موضوعاتی، چون، کیفیت بخشی به فرآیند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان، استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص و شایستگی ها، عملکرد رقابتی معلمان، مهندسی نیروی انسانی، توسعه مستمر و نظاممند شایستگی‌های عمومی، تخصصی، حرف‌های و تربیتی، کیفیت عملکرد معلمان، تقویت انگیزه و رضایتمندی شغلی و ارتقای تعهد، تقویت هویت حرف‌های معلمان بر اساس نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، را از اهداف مهم لایحه رتبهبندی معلمان به شمارآورده اند.

استفاده از برخی از عناوین دانشگاهی در رتبه بندی
اگرچه که گفته شده است در طرح رتبه بندی از عناوین دانشگاهی برای طبقه بندی معلمان استفاده شده است، اما صرف استفاده از عناوین دانشگاهی کفایت نمی‌کند باید دید که این تطابق و همسان سازی چگونه اجرا و اجرایی خواهد شد و انتفاع جامعه فرهنگیان در استفاده از این عناوین چیست.
مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت لایحه رتبه بندی معلمان در گفتگو با میزان، گفت: در طی جلسات انجام گرفته در صحن با پیشنهاد یکی از نمایندگان قرار بر این شد این لایحه به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع داده شود تا اصلاحاتی در آن صورت گیرد.

وی در مورد محتوای پیشنهادی طرح شده، گفت: پیشنهاد طرح شده در این خصوص این بود که، در رتبه بندی معلمان از عناوین دانشگاهی استفاده شود و عناوین قبلی اصلاح شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که یکی از عناوین مورد استفاده قرار گرفته عنوان مربی آموزشی است و اکنون دیگر چنین عنوانی در رتبه بندی در دانشگاه‌ها وجود ندارد گفت: اکنون دیگر در بیشتر دانشگاه‌های دولتی کشور چنین عنوانی کمتر وجود دارد و شاید این تعداد افراد به تعداد انگشتان دست هم نرسد، اما این عنوان نیز جز پیشنهادات طرح شده برای قرار گرفتن در رتبه بندی فرهنگیان همچون دانشگاهیان وجود دارد و مورد استفاده نیز قرار گرفته است.


در لایحه رتبه بندی، تمامی معلمان دیده شده اند
رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با میزان با اشاره به لایحه رتبه بندی معلمان گفت:لایحه رتبه بندی پس از انجام پیشنهادات از سوی نمایندگان به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس جهت انجام برخی از اصلاحات جزیی بازگشت که این اصلاحات در همان روز انجام و اعمال شد و مجددا لایحه رتبه بندی برای طرح در صحن بارگذاری شد.

وی ادامه داد: در این طرح ضمن اینکه بحث اصلی ارتقا جایگاه معلمان و انتفاع ویژه آنان در نظر گرفته شده است موضوع قابل توجه و از نکات مثبت این طرح این است که همه معلمینی که استخدام شده آموزش و پرورش هستند و حکم دارند در این طرح دیده شده اند و جایگاه ویژه تری پیدا کرده اند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی ضمن اظهار رضایت ازبهبود شرایط معلمان با اجرایی شدن این طرح، گفت:به طور کلی با تصویب این طرح اتفاقات خوب و مثبتی در راستای بهبود جایگاه و معیشت فرهنگیان محقق خواهد شد.

حاجی پور گفت: بر اساس تصمیم صحن علنی مجلس مقرر شد عناوین مورد استفاده در لایحه از «معلم پایه، معلم ارشد، معلم خبره، معلم سرآمد و استادمعلم» به «آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم» تغییر کند. لازم به ذکر است این تغییرات در کل لایحه اعمال شد.

حاجی پور، در پاسخ به این سوال که آیا بودجه اجرای این طرح نیز در نظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر از معلمان خواهشمندیم که اجازه دهند این جایگاه تثبیت شود، چرا که زمانی که این اتفاق بیفتد دولت نیز موظف به تامین بودجه آن میباشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پایان یادآور شد: در مورد زمان اعمال طرح رتبه بندی تلاش داریم که این موضوع به زودی محقق شود و با هماهنگی صحیح تا پایان سال اجرایی شود.


ارتقاءجایگاه معلمان هزینه تراشی نیست
اینکه ایجاد و ساماندهی نیروی انسانی درآموزش و پرورش و اجرای نظام رتبه بندی معلمان را برخی هزینه و بار به کشور میدانند صحیح نیست. فرهنگیان از شریف‌ترین اقشار جامعه هستند که لزوم ساماندهی وضعیت و ارتقا جایگاه آن‌ها در هر دولتی باید جز اهداف اولیه باشد.

حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت:در صورتی که بخواهیم نظام مستقلی تحت عنوان رتبه بندی داشته باشیم ۳ هدف نظام رتبه بندی، مهندسی نیروی انسانی و سنجش معلمان را در واقع دنبال میکنیم. مجلس با ایجاد نظام مستقل رتبهبندی به دنبال حل مشکل معلمان برای همیشه است. متأسفانه وقتی میخواهیم یک آجر بسازیم از آن تعبیر کار تولیدی میشود، اما وقتی میخواهیم برای معلمان کاری انجام دهیم، هزینه تلقی میکنند.

ایجاد فضای رقابتی و افزایش کیفیت سطح آموزش
حمیدرضا حاجی بابایی گفت: بر اساس اصلاحات انجام شده، در ماده ۳ این لایحه آمده است که، معلمان براساس شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه ای، تجربیات و عملکرد رقابتی خود در رتبه‌های پنج گانه به ترتیب آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم قرار میگیرند. شرایط جذب، ارتقاء، توقف و تنزل رتبه در آییننام رتبهبندی و ارتقاء معلمان تعیین میشود.

جدای از اینکه با ایجاد نظام رتبه بندی ویژه فرهنگیان به دنبال حل مشکلات اساسی فرهنگیان باید باشیم این نکته را نیز نباید از نظر دور سازیم که یکی از اهداف مهم لایحه رتبه بندی معلمان ایجاد فضای مثبت و رقابتی برای افزایش توانمندی‌ها و همچنین افزایش کیفیت سطح آموزش در کشور است چرا که با توانمند شدن معلمان سطح آموزش نیز در کشور ارتقا می‌یابد.


معلمان چه می‌گویند؟

این موضوع نیز دارای اهمیت است که دیدگاه خود معلمان نسبت به طرح رتبه بندی چیست، علی رغم بسیاری از آنان که از این طرح استقبال کرده و آن را گامی موثر در راستای احقاق حقوقشان می‌دانند عده‌ای نیز امید به اجرایی شدن چنین طرح‌هایی را نداشته و معتقدند برخی از این طرح‌ها در اجرا دچار چالش‌ها و موانعی می‌شوند.

شیرازی، دبیر ریاضی مقطع متوسطه دوم در گفتگو با میزان در مورد طرح رتبه بندی معلمان گفت: سال‌ها است که صحبت از حل مشکلات اساسی فرهنگیان می‌شود، اما زمانی که کار به اجرا می‌رسد مشکلات عدید‌ه‌ای بر سر راه آن معرفی می‌شود اگر این بار طرحی که قرار است تصویب شود، اجرایی نیز بشود می‌توان گفت قدم مثبتی برای ارتقای جایگاه معلمان کشور برداشته شده است.

محسنی معاون متوسطه یکی از مدارس شهر تهران در گفتگو با میزان گفت: به طرح رتبه بندی معلمان امیدوارم و آرزو دارم با اجرایی شدن آن گام بزرگی در راستای اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی معلمان حاصل خواهد شد.

وی ادامه داد: فشارکاری و استرس وارده به معلمان درهمین دوسال اخیر ناشی از بیماری کرونا دیده نشده است، خیلی از خانواده‌ها تنها برای همراهی با فرزندانشان در طول آموزش مجازی با داشتن یک فرزند اظهار خستگی و فرسودگی می‌کنند، تصور کنید معلمان حداقل با سی نفر از این دانش آموزان هر روز در ارتباط هستند و خود نیز دچار مشکلات زیادی شده اند، کسی تاثیرات منفی بر سلامت روانی این قشر از جامعه را در نظر نگرفته است.

وی گفت: علت مخالفت و عدم همراهی برخی از نمایندگان با تصویب این طرح و یا منتقدان دیگر را نمی‌دانم، معلمان ما همیشه با توجه به مسئولیت خطیرشان آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته اند این موضوع باید درک شود که تا زمانی که این قشر درگیر و دغدغه‌مند باشند نمی‌توانند چنان که باید توانا و توانمند عمل کنند.

در نتیجه اینکه جدای از اهداف این طرح که در بالا نیز اشاره شده است که به دنبال افزایش کیفیت آموزش و افزایش شان و منزلت معلمان است اجرایی شدن و اعمال آن نیز در وضعیت معلمان تاثیر گذار است اینکه صرفا با وسواس بر برخی اصول در انشا تاکید کنیم، اما در اجرا مسکوت بماند فایده‌ای ندارد، اگر از پس اجرایی شدن این لایحه فرهنگیان به شکلی ملموس آن را در زندگی و موقعیت خود احساس کنند آن زمان می‌توان از اثر گذاری مثبت آن سخن گفت.

/میزان

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: